heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 2 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

radeon czy nvidia - pod linuxa


80.48.73.* napisał:
Czesto uzywam systemu linux (tam tez wole grac). Zamierzam niedlugo kupic sobie nowa karte graficzna i nei wiem od ktorego producenta.
Slyszalem, ze Ati nie ma sprawnych sterownikow do kart nowszych niz 8500. Podobno tez instalacja sterownikow nVidia jest bardzo problematyczna.

Wszystkie testy sa robione w Windowsach, a jak to sie ma do linuxa?

PS: To nie jest dla mnie istotne, ze sterowniki pod linuxa nie sa OpenSource, wazne aby byly dobre.

83.27.76.* napisał:
w linuxe sa problemy z radeonami b. ciezko poprawnie zainstalowac.....
dlatego o wiele latwiej bedzie skonfigurowac karte Nvidi - taka bym kupil...

80.48.73.* napisał:
tak wlasnie myslalem. icon_smile3.gif

Opisze tutaj moje boje z k. graf w [brzydkie określenie na linuksa]u. Moze ktos skomentuje.

Najpierw bylem totalnym noobem i mialem Mandrake i GeForca256 (od Asusa) i w grach mialem lekkie artefakty (pod winda tez).

Teraz mam Debiana i R9500pro (zrobilem soft moda tez w linuxie, podmieniajac chipID w XF86Config-4 icon_smile3.gif - i jest wzrost wydajnosci). W AAO i UT2003demo mam czasem artefakty, tak ze musze czesto "flushowac", ale da sie pograc na mniej wymagajacych mapach. Wydajnosc w stosunku do Win XP jest jakby o 50% mniejsza. icon_sad2.gif

A u Ciebie Nessay jak sie sprawwuje R9600 w linuksie?

158.75.220.* napisał:
To moze ja opisze swoje boje z R9000 i Slackware 10 :)
Pierwszy problem to fakt ze sterowniki sa rozprowadzane jako rpm, w tym przypadku pomaga rpm2tgz, instalacja prosciutka, konfiguracja nie sprawila wiekszych problemow, poza blednie wybranym id karty przez konfigurator od ATI. Zamiast pierwszej karty wybralo druga i x'y nie chcialy sie odpalic. Droba zmiana w konfigu i poszlo. Q3 smiga ladnie, nie widze roznicy pomiedzy windowsem a linuxem, nieco gorzej jest z wyjsciem tv i mplayerem (odtwarzacz filmow pod linuxa). Jesli ktos korzysta z xorg'a moze sie spotkac z komunikatem o braku wolnej pamieci, w wyniku czego film sie nie odpala. Ale na to tez sa sposoby :)
Z kartami nvidii problemow z tego co mi wiadomo jest mniej, instalacja przebiega ladnie i szybko, konfiguracja reczna (edytowanie pliku od x'ow, moze juz dorzucili konfigurator). Jesli chodzi o obsluge wyjscia tv, to do kart nvidii dostepne sa dodatkowe programu, dla kart ati niestety nie :(

81.15.184.* napisał:
Wszystko jedno, co kupisz. Sterowniki do nowszych kart NVidii i ATI i tak są tylko binarne. Ja mam sprzęt jak w podpisie. Na 32-bitowym linuksie karta śmiga w 3D ze sterownikami ze strony ATI, i nie było żadnych problemów z zainstalowaniem. DVI też działa. Natomiast zdecydowanie gorzej jest pod linuksem 64-bitowym. Brak wsparcia ze strony ATI (przynajmniej na razie, dostępne są tylko sterowniki do 64-bitowego XP).

83.27.76.* napisał:

hmm raz mialem linuxa Slackware, wszystko bylo by dobrze ale mialem problem z zainstalowalniem wlasnie grafy... uruchomilem tryb 3d ale mialem artefakty, takie ze nie dalo sie grac.... wiec podziekowalem ;>
podobno na nvidi wszystko ok.

80.48.73.* napisał:
Dzieki za uwagi.
Ja jakos nie mialem szczescia do ATI pod linuxem i na zagranicznych forach czytalem ile to jest bugow w ich sterownikach (ladana, dluga lista). Chyba zaryzykuje i kupowalvbym teraz cos od nVidii.

81.15.184.* napisał:
JA miałem w kolejności - VooDoo3 2000, TNT2 M64, GF2MX, Radeon 8500, Radeon 9800 i z żadną nie było problemów z 3D, poza tym, o czym wspomniałem z 64-bitowym linuksem.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.90 | SQL: 1 | Uptime: 510 days, 9:30 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl