heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 20 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Mandriva 2006 Free


212.244.78.* napisał:
Czy na kompie z prockiem 500 mhz i 256 mb ramu będzie można komfortowo pracować na mandrivie 2006??
Które środowisko graficzne wybrac : GNOME czy KDE??

80.55.178.* napisał:
Witam. Kiedyś (gdy jeszcze nie znałem się na linuksie) miałem Mandrive 2006 na serwerze : Pentium II MMX 350MHz + 256 SDRAM + Riva TNT 2.
Trudno mówić o komforcie pracy. Owszem, pracować się dało ale trzeba było długo czekać na np. włączenie się Centrum Sterowania (nie wiem jak się to nazywa dokładnie dlatego, że teraz akurat posiadam SuSE 10.1. Chodzi mi o konfigurację systemu Mandriva).
Musiałem zmiecić system operacyjny na serwerze gdyż Mandriva (moim zdaniem) nie nadawała się na serwer. Teraz mam Gentoo Linux 2006 i jestem z tej dystrybucji zadowolony.

Co do środowiska graficznego :
To zależy od gustu. Ja używam KDE dlatego, że wg. mnie ma ładniejszy wygląd. Napewno GNOME idzie także dostosować do własnych potrzeb, ale ja już od ok. roku używam KDE i nie umiem sobie wyobrazić pracę w GNOME

83.30.92.* napisał:
Więc jesli nie mandriva to na jakiego linuxa się zdecydować aby można było komfortowo na nim pracowac na moim komputerze??

80.55.178.* napisał:
Moim zdaniem (a nie jest ono "profesjonalne") aby korzystać ze środowiska graficznego trzeba mieć lepszego kompa. Nigdy nie testowałem Gnome'a, ale wydaje mi się, że dla słabszych komputerów będzie to najlepszy wybór niż KDE. Znalazłem taki fragment w internecie:

CYTAT

KDE jest środowiskiem graficznym (nie prostym menedżerem okien) przez co ma spore wymagania co do sprzętu na którym pracuje. Z naszych doświadczeń wynika, że do wygodnej pracy wymagany jest komputer z procesorem minimum klasy Duron 1GHz i z pamięcią 256 MB. Monitor i karta graficzna obsługująca tryb graficzny co najmniej 1024x768 (w mniejszych rozdzielczościach nie mieszczą się całe okna programów.


Z tego co pamiętam w Mandrivie idzie wybrać środowiska graficzne o nazwach "IceWM", "WindowMaker". Nie są to piękne środowiska ale warto przy instalacji Mandrivy zaznaczyć te środowiska (do instalacji)

Znalazłem także taki artykuł. Warto przeczytać:

CYTAT

W tym momencie możemy już zabrać się za instalowanie oprogramowania dla trybu graficznego. Na samym początku powinniśmy wybrać odpowiedniego menedżera okien. W przypadku przestarzałych komputerów niewskazane jest korzystanie z KDE bądź GNOME – ich uruchamianie może trwać nawet do 2 minut. Również poszczególne programy przeznaczone dla tych środowisk będą działać zdecydowanie zbyt wolno. Poważnym mankamentem KDE i GNOME jest też spora objętość tych menedżerów trybu graficznego. Ich instalacja (razem z aplikacjami) może pochłonąć nawet kilkaset megabajtów cennego miejsca. Starajmy się zatem unikać nie tylko KDE/GNOME, ale również programów pracujących pod kontrolą tych środowisk. Zaznaczenie takich aplikacji w instalatorze pakietów spowoduje, że automatycznie dodane zostaną biblioteki KDE/GNOME, a ilość wolnego miejsca na dysku znacząco spadnie.

Duet KDE/GNOME, choć bardzo popularny, nie stanowi na szczęście jedynego dobrego rozwiązania. Możemy skorzystać z co najmniej kilku innych menedżerów okien – wszystkie one mają o wiele skromniejsze wymagania sprzętowe, również ich objętość jest znacząco mniejsza. Wybór menedżera okien w dużej mierze zależy od naszych upodobań, ale szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na Xfce, FluxBox, IceWM i Window Makera. Mają one bardzo duże możliwości, są estetyczne i ergonomiczne, a ponadto –w pełni konfigurowalne.

Z wszystkich "lekkich" menedżerów okien najbardziej cenię sobie Xfce. Jest to oczywiście moja subiektywna opinia, niemniej zalety i funkcje tego środowiska są imponujące. Oprócz menedżera trybu graficznego pakiet Xfce zawiera jeszcze szereg przydatnych programów: menedżera plików, okienka uruchamiania aplikacji i wyszukiwania dokumentów oraz kilka prostych narzędzi konfiguracyjnych. Oprócz nich jest jeszcze funkcjonalny pasek narzędziowy. Niewątpliwą zaletę Xfce stanowi jego estetyczny wygląd, pozbawiony jednak graficznych wodotrysków. Dostępna jest ponadto polska lokalizacja interfejsu. Pakiet Xfce zawiera, oprócz menedżera okien, narzędzia do zarządzania plikami i uruchamiania programów.

Bardzo popularnym menedżerem okien jest również FluxBox. Także on znakomicie sprawdzi się na słabszych komputerach. Z powodzeniem możemy również wykorzystać protoplastę FluxBoksa – środowisko Blackbox. Oba te menedżery posiadają przyjemny, estetyczny interfejs, pasek narzędziowy oraz wbudowany mechanizm wirtualnych biurek.

Wzmiankę o menedżerach Window Maker oraz IceWM zostawiłem na koniec – zapewne nie trzeba ich nikomu przedstawiać. Ogromną zaletę Window Makera stanowi ogromna ilość narzędzi i apletów, które możemy zadokować na pulpicie. Estetyczny interfejs menedżera jest łatwy w modyfikowaniu zarówno z poziomu plików konfiguracyjnych, jak w graficznego "centrum sterowania".

Siłę środowiska IceWM stanowi imponująca konfigurowalność. Z pewnością nie będziemy mieli okazji poznać wszystkich funkcji i opcji zaszytych w jego plikach. Charakterystyczną cechą IceWM, odróżniającą go od opisywanych wcześniej menedżerów trybu graficznego, jest jego podobieństwo do systemów MS Windows. To efekt obecności charakterystycznego paska zadań, na którym umiejscowiony jest odpowiednik przycisku Start oraz ikony uruchamianych aplikacji. Wymagania sprzętowe IceWM są niewielkie, z powodzeniem możemy więc korzystać z tego menedżera nawet na archaicznych komputerach.


Tak więc, jeżeli chcesz komfortowo korzystać z linuksa to wg. tego artykułu najlepsze Xy do takiego komputera to Xfce, Window Maker czy IceWM (lub inne)

Taka jest moja opinia na ten temat. Tak się jeszcze zapytam. Jaka jest pojemnośc dysku na tym komputerze ?

87.239.30.* napisał:

Więc jesli nie mandriva to na jakiego linuxa się zdecydować aby można było komfortowo na nim pracowac na moim komputerze??


Slackware 10.2 do tego lekki WM jak np. XFCE ktory idealnie nadaje sie na twoja konfiguracje. Szkoda ze nie napisales jaka masz karte graficzna.

83.30.122.* napisał:
Posiadam kartę GeForce 2 MX/MX400 32mb oraz dysk 25 Gb

80.55.178.* napisał:
Jeżeli zaczynacz przygodę z linuksem to polecam Mandrive 2006 ze środowiskiem graficznym IceWM (z chęcią poleciłbym SuSE 10.1, ale ta dystrybucja nie instaluje (tak jak Mandriva) domyślnie środowisk graficznych takich jak IceWM. Główne środowiska to KDE/GNOME).
Jeżeli znasz się na linuksie i chciałbyś poświęcić trochę więcej czasu na jego konfigurację to polecam Slackware (chociaż jeszcze nigdy go nie testowałem ale podobno warty poświęconego czasu). Mogę także polecić Gentoo, ale to naprawde jak masz bardzo duuuużo czasu icon_razz2.gif --> na takim komputerze to ok. 1-2 dni (ze środowiskiem graficznym)

Wybór należy do Ciebie...

83.30.91.* napisał:
Dzieńki za rade. Zdecydowałem się na Mandrive 2006 ze środowiskiem graficznym IceWM. Mam jeszcze jedno pytanie. Chcę przeznaczyć na linuxa 5gb i niewiem czy tą partycję jakoś wcześniej przygotować z poziomu windows czy skasować ją i utworzyć na nowo w instalatoże Mandrivy... Pomóżcie

80.55.178.* napisał:
trochę nie rozumiem.
Chcesz przeznaczyć 5GB na linuksa (w tych 5GB'ach jest już system wliczony? czy to ma być dodatkowe miejsce na dysku dla linuksa)
Jeżeli chcesz dodatkowe miejsce dla linuksa to najpierw musisz mieć miejsce nie wykoprzystane przez windowsa lub usunąć jakąś patrycje z windowsem a przeznaczyć ją dla linuksa.
W Mandrivie (w centrum sterowania) jest "Zarzadzananie partycją" (czy jakoś tak). Tam musisz usunąć jakąś patrycję z windowsem i utworzyć nową dla linuksa.

83.30.117.* napisał:
Chodzi mi o to że na jednym dysku mam partycję z windowsem (5gb) oraz drugą z grami itp. (też 5gb). Tą drugą chcę przeznaczyć pod linuxa i dlatego pytałem czy mam ją wcześniej sformatowac czy usunąć i utworzyć w instalatorze mandrivy.

80.55.178.* napisał:
teraz rozumiem icon_biggrin3.gif
Niestety partycja z grami musiałbyś usunąć icon_neutral2.gif - przynajmniej ja nie znam innego sposobu. Usuń te partycje w linuksie w Centrum Sterowania (czy jakos tak. Nie wiem jak jest to nazwane w IceWM). Gdy ją usuniesz to w tym samym narzędziu utwórz partycję linuksową.
Tak jak mówię. Nie znam dokładnie IceWM więc nie wiem gdzie się mieści te narzędzie

83.30.119.* napisał:
Znowu się nie zrozumieliśmy. Na tej partycji gdzie miałem gry chcę zainstalować linuxa. To bendzie mój pierwszy linux (poza knoppixem) i nie wiem czy mam tą partycję pod niego jakoś specjalnie przygotować.

80.55.178.* napisał:
mam nadzieje, że teraz zrozumiałem icon_biggrin3.gif

Nie trzeba jej specjalnie przygotowywać. Wystarczy w instalatorze mandrivy usunąć tę partycję i utworzyć linuksową

CYTAT
czy usunąć i utworzyć w instalatorze mandrivy.


dokładnie tak.

83.30.87.* napisał:
Mam już mandrive z iceWM i GNOME ale narazie to jestem zielony.... Chciałem zainstalować neostrade według poradnika http://www.neo.waw.pl/pliki/mandriva800.html ale na samym końcu ,zamiast wierszy "Ładowanie modułu {ok}" itp pojawia mi się komunikat że system nie może znaleść pliku eagle-usb. HELP

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 8.25 | SQL: 1 | Uptime: 27 days, 16:08 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl