heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 26 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Linux Do Uzytku Domowego


83.5.212.* napisał:
Witam, potrzebuje linuksa do uzytku domowego [ pisanie w edytorze kekstu, sluchanie muzyki, ogladanie filmow i moze troche graffiki ] potrzebuje pomocy w doborze dystrybucji, na oku mam:

- Ubuntu
- Aurox
- SuSe
- Debian

Niestety moje lacze nie pozwala na sciagniecie kazdej dystrybucji i przetestowanie jej, spedzilem sporo czasu na google i odzucilem kilka dystrybucji, ale pozostaly 4, prosze o pomoc.

193.110.229.* napisał:
ubuntu mozesz sobie zamowic przysla ci sporo plyt jak bedziesz chcial www.ubuntu.pl

83.24.211.* napisał:
Ja polecam Fedorę, pracowałem trochę na niej i było OK icon_smile2.gif.

83.5.51.* napisał:
Ubuntu - dużo o tym słyszałem, nigdy nie próbowałem. Wiem tylko tyle, że ta dystrybucja jest prosta w obsłudze.

Aurox - Polska dystrybucja, niby prosta w instalacji i wogóle, przyznam, że też nie miałem z nią bezpośredniego kontaktu. Więc nie mam subiektywnego zdania na jej temat.

SuSe - znam bardzo dobrze, długo z niej korzystałem. Polecam początkującym ze wzgledu na YAST. Jedyny mankament, który wpadł mi w oko, to bardzo dużee wymagania sprzętowe w porównaniu z innymi dystrybucjami. Miałem wtedy wersję 9.1 Personal. Nie wiem jak teraz, ale wtedy nie była ona po polsku, tylko angielsku i niemiecku. Zbytnio mi to nie przeszkadzało, bo dobrze znam te języki. Teraz sytuacja wygląda zapewnie inaczej, bo 9.1 to już nie pachnie nowością.

Debian - Hmmm, ciekawa propozycja, ale trudna w instalacji, miałem tylko kontakt z Knoppix'em, czyli dystrybucją typu LiveCD opartą włąśnie na Debian.

Moje podsumowanie, masz dobry sprzęt, to polecam SuSe, ale może jednak lepiej na początek jakiś LiveCd, z możliwością instalacji na HDD?

Nie bądzcie zaskoczeni tym, że niezbyt wiele wiem o dystrybucjach Linux'a, ale na codzień kożystam z OpenBSD albo Solaris. Nie neguję jednak Linux'a.

Pozdrawiam!


83.19.114.* napisał:

Debian - Hmmm, ciekawa propozycja, ale trudna w instalacji, miałem tylko kontakt z Knoppix'em, czyli dystrybucją typu LiveCD opartą włąśnie na Debian.


Trudna instalacja to może była w woody, ale w sarge i etch cały proces instalacji sprowadza sie do paru klikniec.
Osobiście teraz korzystam z debiana etch, od paru miesiecy nie miałem z nim zadnych problemów.

Jeśli chodzi o Ubuntu, dość popularna ostatnio dystrybucja. Oparta na Debianie. Nie posiadałem jej, bo nie miałem takiej potrzeby, ale jesli miałbym wybierać do domowych rozwiazan to chyba wybrałbym ją.
Kiedyś jeszcze miałem Auroxa chyba 9.2 i po przejściach z nim osobiscie bym nie polecał. Możliwe ze to przez moją nie wiedze jesli chodzi o te systemy, ale cały czas cos mu nie odpowiadało i sie sypał. Instalator tez z tego co pamietam nie za ciekawy, skasowałem cala partycje z winda i do tej pory nie wiem jak to sie stało. Instalowałem go z 7 razy az w koncu zrezygnowałem i zaczełem sie rozgladac za innymi dystrybucjami. No ale jak pisałem wczesniej moze to było spowodowane moja nie wiedza.

Pozdrawiam!

80.53.147.* napisał:
Bez sensu ;]
Ubuntu to jest debian tak napradę.
Debiana się instaluje łatwo.
Debian generalnie jeśli chodzi o stable nie za bardzo nadaje się do domu ze względu na dość stare pakiety.
SuSe jest ok.
Do Auroxa, Red Hatów, Fedor i Mandrake'ów/Mandriva'e jestem zrażony i nie lubię ich ;]
Dystrybucje oparte na debianie posiadają (Knoppix, Ubuntu, Kubuntu, etc.) apt-geta do zarządzania pakietami - właściwie niczego więcej nie trzeba przy odpowiednim doborze serwerów źródłowych.

80.54.240.* napisał:
...a tak naprawde dystybucja nie ma wiekszego znaczenia. wszystko kwestia doboru programow. pod kazda dystrybucja linuxa beda dzialac tak samo lub bardzo podobnie.

212.33.82.* napisał:
http://jakilinux.org nie warto sie pytac innych o zdanie, tylko samemu wybrac najoptymalniejsza dystrybucje

83.28.58.* napisał:

Dystrybucje oparte na debianie posiadają (Knoppix, Ubuntu, Kubuntu, etc.) apt-geta do zarządzania pakietami - właściwie niczego więcej nie trzeba przy odpowiednim doborze serwerów źródłowych.


w suse też jest apt-get.
Z tych distr radzę się zastanowić na początku nad SuSe.
Wygodne, i w miarę stabilne jak na redhaty ;]

// odpisuje teraz bo miałem zku

80.53.147.* napisał:
No tak, tak samo jak na gentoo i większości innych dystrybucji - ale apt-get nie jest _NATYWNYM_ managerem pakietów na to distro.

80.54.245.* napisał:
icon_biggrin3.gif wazne aby dzialalo. ja na swoim gentoo mam zainstalowanego pkgtoola ze slackware i dziala idealnie. jak na slackware. jak dla mnie mix emerge+pkgtool zalatwia wszystkie problemy, nic wiecej mi nie potrzeba.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.26 | SQL: 1 | Uptime: 83 days, 15:19 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl