heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 28 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Jak podłączyć diody ?


80.53.11.* napisał:
Mam pytanko, jako, że nie znam się na elektronice aż tak bardzo chciałbym was zapytać jak skonstułować układ diod podłanczanych bespośrednio do molexa. Widziałem aukcjie na alegro z gotowcem ale zawsze radość większa ze swego dzieła.

Szególnie ważne jest dla mnie jakie diody wybrać, co jeszcze bedę potrzebował do układu.

Dzięks icon_wink3.gif

196.168.1.* napisał:
SZUKAJ to nie boli!! icon_evil.gif

APDEJT:

Jak użyjesz opcji SZUKAJ i zaznaczysz tylko w Modyfikacje i dasz "diody" czy "diod" to wywali Ci ca. 250 topików. W którymś na pewno coś pisze!!

62.111.232.* napisał:


powaznie na allegro sa takie schematy?

BUHAHAHAH

80.51.250.* napisał:
wg mie to moderatorzy powinni wywalac kazdy topic z tytułem *diod* :]
ile razy mozna.... opisywac jak sie podłacza diode do rezystora...

81.15.150.* napisał:
Najprościej połączyć cztery diody w szereg i podpiąć pod 12V (czarny i żółty kabelek molexa).
Aby podłączyć jedną diodę musisz stosować opornik- gdzieś tu na forum jest link do kalkulatora obliczającego wielkość opornika dla konkretnej diody (kolor) i napięcia.
Kidyś zostałem zbuczany za radę łączenia czterech diód w szereg. Teraz też to proponuję to rozwiązanie- u mnie to działa.

80.55.134.* napisał:


i teraz tez zostaniesz zbuczany. tak nie powinno sie robic, na pewno nie pozostanie to bez wplywu na zywotnosc diody. ale jak dziala i jestes zadowolony....

81.15.150.* napisał:
Wiedziałem icon_evil.gif
EOD

217.96.17.* napisał:
u mnie też 4 diody w szeregu piknie chodzą, nie wiem czego się czepicie.

83.29.2.* napisał:
To wszystko zależy jakie diody. Czasem 4 pójdą ładnie w szeregu i nic im nie będzie (białe, niebieskie, UV), a czasem po prostu zaświecą ale na bardzo krótko (żółte, czerwone, zielone).
Przejrzyj moje posty, a nie ma ich dużo, bo już odpowiadałem na to pytanie.

196.168.1.* napisał:
Może nie uważałem na lekcjach fizyki, ale jak podłączysz diody szeregowo to napięcie dzieli się przez ilość diod. Czyli: 12V /4 diody daje 3V na każdą z nich, czyż nie icon_question.gif Więc jeśli LEDy są 3V to nie powinno im się nic stać. Finito.

62.233.210.* napisał:


To ja tylko na chwilkę - diody świecące miają napięcie zasilania zależne między innymi od koloru (czerwone i zielone to coś 1,7V czy jakoś tak, niebieskie to 3 i białe chyba jeszcze więcej - ale dokładnie nie pamiętam trzeba poszukać).

62.111.251.* napisał:
Diody boli prąd, żarówki - napięcie. Większość diodek świecących ciągnie około 20-25mA, i napięcie trzeba tak dobrać, aby właśnie tyle przez nie płynęło. Jeśli popłynie więcej - zaczna się grzać, czyli będą żyły krócej... Czasem kilka ms. Z praktyki wynika, ze dla diodki białej lub UV powiedzmy 22mA (typowy chińczyk za 1,2) napięcie właściwe wynosi 3,2-3,4V, dla diodki niebieskiej 2,8-3V, dla diod żółtych i zielonych ~2,7V, dla czerwonych 2,5-2,7V. Świerzo mierzyłem na tym co miałem, więc nie krzyczcie jak macie inaczej. To bardzo zależy od producenta.

Więc ideał: bierzesz diodkę i łączysz ją szeregowo z potencjometrem (na mx opór) i amperomierzem, podłączasz do tego np.: 5V. Kręcisz potencjometr, aż miernik pokaże 20mA i sprawdzasz organoleptycznie, cyz dioda nie ciepła aby. Jak chcesz więcej, to mozesz do 25mA MAX dojechać, dioda krócej pożyje, ale będzie ciut jaśniejsza. Potem przełączasz miernik na pomiar oporu i mierzysz, co ustawiłeś (po odłączeniu od prądu i tylko na potencjometrze). Następnie idziesz do sklepu i prosisz najbliższy większy z szeregu do tego odczytanego. I po kłopocie. Jak sklep miły, to zrobisz to przy zakupie diody, na miejscu ich sprzętem.

Wersja dla leni: łaczysz cztery diody krótsza nóżka do dłóższej i podłączasz pod 12V. Jak się spali, wymieniasz.

Uf, klawisze bolą... icon_biggrin3.gif
Mam nadzieję, że to wycerpało temat, nie chce mi sie pisać o budowie diody i jej procesach wewnętrznych. A jak ktoś dostanie diodę powierzchniową UV, to ja też jedną poproszę icon_biggrin3.gif

Ave Dziekan!
Idący na sesję pozdrawiają Cię!

217.96.17.* napisał:
zależy czy diody to super jasne czy nie. u mnie w cszeregu teraz są 4 zielone, wcześniej miałem w szeregu 4 czerwone a jeszcze wcześniej 4 niebieskie i wszystkie normalnie działały icon_biggrin3.gif

212.244.176.* napisał:

Ha, od razu widać wyższą socspecjalizację - rezystor i dioda też może być "układem". I co jeszcze lepsze, nadającym się do sprzedaży.
Ja uparcie optuję za połączeniami równoległymi. Tylko w rowerze mam dwa szeregi czerwonych diod na 6V (3x2V), ale że one wszystkie z górnej półki, to świecą równomiernie, nader jasno i nie grzeją się.
To naprawdę żadna filozofia spytać na straganie z diodami o opornik.

Ciekawostka przyrodnicza związana z opornikiem - kolega był kiedyś w lokalnym sklepie z diodami. Wziął ze sobą laika w temacie (przypadkiem, to nie była wycieczka edukacyjna ani nic takiego). Poprosił o trzy rezystory 20 kilo, na co laik wtrącił niepewnie "Ty, a my to udźwigniemy?".

80.53.11.* napisał:
Co się czepiasz icon_lol.gif , mówiłem, że z elektroniką nie jestem na "TY"

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.69 | SQL: 1 | Uptime: 7 days, 2:06 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl