heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 4 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Problem z odpowietrzaniem...


80.48.73.* napisał:
Mam problem z odpowietrzeniem - nie moge pozbyć się powietrza z rurek pomiędzy blokami a rozdzielaczami - woda zawsze płynie "łatwiejszą" trasą albo po prostu tylko dolną częścią rurki. Pozatym włączając pompe, woda się bardzo "gazuje" (woda miesza się z powietrzem).

Wymyśliłem 3 rozwiązania i prosze o rade.

1. Włączam pompe na 2 minuty. Woda się gazuje (powietrzem z górek przy blokach). Wyłączm pompe. Czekam, aż woda z górnych węży się odpowietrzy. Czynność powtarzam wiele razy.

2. Włączam pompe. Luzuje zaciski na wężach na blokach i kręcąc rurkami i blokiem, czekam, aż powietrze wyjdzie z węży (ale za jakiś czas po wyłaczeniu "gazowana woda" rozgazowując się utworzy spory baniaczek powietrza).

3. Właczam pompe na długi czas i może się odgazuje. Tylko czy nie zatrzecz / spali się pompa? [Jakby ktoś pytał: to jest pompa do CO - Halm HUP 25- 4.0 U - odpowiednik Grundfosa)

Jeszcze jedno pytanie:
Jak usunąć powietrze z chłodnicy?

Po odgazowaniu bloków po prostu spróbować delikatnie przekręcać obudowę?


Tak to wygląda:

Wygląd ogólny:
user posted image
Zbliżenie na rozdzielacze:
user posted image
Zblizenie na odpowietrzacz:
user posted image

Pisząc "woda" miałem na myśli zastosowane chłodziwo:
45% Glikol ; 55% woda destylowana (wysoki gatunek - do dializ ze szpitala powiatowego icon_twisted.gif )
Niestety, chłodnica jest wmontowana na stałe do budy (wiem, wiem, mój błąd icon_sad2.gif ), a obudowa jest dość wiotka więc wolałbym jej mocno nie ruszać.

Prosze o Wasze propozycje i uwagi.

217.98.146.* napisał:
troche malo widac na fotkach ten zaworek jest na ssaniu czy tloczeniu??(na ssaniu powinien byc)
powinien byc najwyrzszym miejscem w ukladzie(pewnie wesz o tym)
odpal pompe i lej plyn do zaworka az wylewac sie zacznie a tam na koncu powinienes jakis zawo kulowy abo inny zalozyc jak sie wylewac bedzie to zamykasz i joz

80.50.141.* napisał:
Jak możesz, to połóż obudowę na boku. Powietrze łatwiej będzie krążyło po układzie i będzie miało większe szanse na jego opuszczenie odpowietrzaczem (który, oczywiście, powinien znaleźć się w najwyższym miejscu).

62.93.98.* napisał:
jak ci sie prawuje ten halm i ile dałeś a nie możesz odkręcić śruby od wirnika bo tam sie powietrze zbierze ale pompe na amx ustaw

80.48.73.* napisał:
Układ:
icon_arrow.gif Pompa icon_arrow.gif Chłodnica (aby ochładzała wodę przed wejściem do bloków, bo pompa wydziela trochę ciepła) icon_arrow.gif Odpowietrzacz (jest na wyjściu z chłodnicy, przed zejściem węzy w dół, aby odpowietrzał też chłodnice) icon_arrow.gif Rozdzielacz icon_arrow.gif Bloki icon_arrow.gif Rozdzielacz icon_arrow.gif Pompa icon_arrow.gif


Zrobiłem tak:
Przedłużyłem rurkę odpowietrzacza. Zalałem ją do końca wodą. Włączyłem pompę. Powoli woda w odpowietrzaczu zastępowana była gęstą pianą. Dolewałem wody, przez co piana gromadziła się w lejku, z którego przelewałem ją do miseczki. I ten proces powtórzyłem 4 razy. Od 40 min nie dolewałęm wody, odpowietrzacz jest pełny wody. Teraz woda jest już bardziej niebieska niż rano.

Ciekawostki:
icon_arrow.gif Pompa teraz pracuje prawie, że bezgłośnie. Słychać ją dopiero z odległości 20 cm (przykładając ucho), a pracuje na max obrotach. icon_twisted.gif
icon_arrow.gif Woda jest dośćciepła. Bloczki mają temperaturę 36*C ,przy temp otoczenia 27*C - wiatraczki na chłodnicy nie pracują (i pewnie w chłodnicy jest jeszcze troche powietrza).


icon_arrow.gif Oto zmodyfikowana wersja (napełnionego) odpowietrzacza, przed startem pompy (woda była odpowoetrzona, ale widoczne były rozległe bańki powietrza i piany w wężykach w okolicach bloków wodnych).
user posted image

icon_arrow.gif A oto zbliżenie na odpowietrzacz w czasie pracy układu. Czerwonymi (pseudo)strzałkami zaznaczyłem przepływ wody.
user posted image


Za pompe dałem ok 150 zł (nowa, w sklepie i duzy upust dla taty firmy).
Właśnie nie mogę odpowietrzać śrubą na wirniku, bo tamtędy się napowietrza. Odkreciłem na chwilke i zaraz przybyło mnóstwo piany w odpowietrzaczu. Teraz nie wiem czy musze odpowietrzać pompę czy lepiej nie, skoro tędy się napowietrza. icon_rolleyes.gif

80.54.3.* napisał:
Pompe trzeba zawsze odpowietrzyc! Inaczej niszcza sie ceramiczne lozyska (mam HALM'a 15-60 icon_smile3.gif)

Jak martwi Cie odpowietrzanie to zrob maly rezerwuar, albo daj jakis duzy trojnik z troche dluzsza niz u siebie rurka i pilnuj, zeby zawsze tam byla woda. Uklad bedzie sie odpowietrzal automatycznie.

62.93.98.* napisał:
dokładnie bo to pompy morkowirnikowe a kalbmy mają korpusy z separatorem powietrza

80.48.73.* napisał:
AAAAAAA. GRRRR
To byla tragiczna w skótkach rada.
Odkrecilem odpowietrzacz. W ciagu 5 sekund podniosl sie poziom wody w odpowietrzaczu tak, ze zalalo mi pól biurka. Czemu się podniosło? Bo woda się napowietrzyła. I znowu poł dnia roboty. Eh. Nie obwiniam Was za to, jedynie pragnę ostrzec przed podobnymi radami i praktykami w przyszłości.

217.98.146.* napisał:
jak odpowietrzysz to znowu(tak jak bylo zanim srobke odkreciles) to poruszaj troche pompa tak zeby powietrze wylecialo

80.54.3.* napisał:
Ja tez tak robilem, ale nie mialem takich problemow, a pompe CO i tak bedziesz musial odpowietrzac za pomoca sruby.

Co ty tam dodales do wody, ze tak momentalnie przejmuje powietrze?

80.48.73.* napisał:
Lukas20:


Jestem wkurzony na to co zrobiłem, bo wtedy obieg był już w 99% odpowietrzony. Jak wyłączałem woda miała 38*C i po wyłaczeniu poziom wody wyraźnie się obniżył icon_cool3.gif (prawa fizyki działają)

Mysle, że jak już jej nie bedzie słychać pompy to znaczy, że jest dobrze odpowietrzona. Odkrecanie śruby nie ma najmniejszego sensu, bo po tym zabiegu jak się woda napowietrzy to i pompa głośniej chodzi (czyli ma powietrze). Reasumując - efekt jest odwrotny. P
rzez chwilkę myślałem, że może pompa jest nieprawidłowo ustawiona, ale na 95% jest ok - wirnik jest w poziomie.


Bardzo dziękuje za wszyskie rady. I mam nadzieje, że ktoś skorzysta z tego topicu.

62.93.98.* napisał:
to ja mam dwie dygresje
a) po co w CO zawór do napowietrzania przecieć walczy sie w Co z powietrzem
cool.gif chyba wirnik na max obrotach wypchnie powietrze a potem wode grundfos tylko powietrze miałem odkręconą śrube przez 3h

80.54.3.* napisał:
1. Jesli nie chcesz schodzic ponizej 0 to dodawanie czegos do wody nie ma sensu.
2. CZYTAJ INSTRUKCJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Zoabacz co w instruckji pisze na temat 20%-owego roztowru dodatkow do wody. Angielski raczej znasz na tym poziomie.
3. Idz do pana ze sklepu i niech Ci pokaze przekroj pompy albo chociaz zdejmij z niej przylacze. Jakbys sie jeszcze nie domyslal to odpowietrzanie pompy ma trocheczke wazniejszy cel niz tylko wyciszenie pracy.
4. Finalcell juz Cie chyba uswiadomil, ze ta sruba jest do odpowietrzania, a nie napowietrzania. Jak sie to robi tez masz napisane w instrukcji.
5. Polakieruj koniecznie przylacze, bo bedziesz mial rdze w rurkach po kilku dniach.

Ogolnie dales ciala z ta instrukcja.

62.93.98.* napisał:
te pompy są mokro wirnikowe znaczy muszą być całe zalane i tyle

80.48.73.* napisał:
Lukas20:
Wiem, ze ta srobka jest do odpowietrzania, nie do napowietrzania. To jest logiczne, ale akurat w tym przypadku to zadziałało odwrotnie. I wiem tez, ze odpowietrzanie jest wazne dla prawidlowej pracy pompy.

Wcześniej jak robiłem test pompy, połaczyłem wężem wlot i wylot z pompy (z woda - glikol 50%+woda destylowana 50%). I odkrecajac srubke hałas sie wyraznie zmniejszyl, nie wiem jak z napowietrzeniem glikolu 50% + wody destylowanej 50%. A wiec odpowietrzacz na wirniku zadziałał prawidłowo. Pozatym IMO bezgłośna praca oznacza poprawne odpowietrzenie pompy, wiec czym sie przejmowac icon_question.gif

Wybrałem taki roztwór, ponieważ:
icon_arrow.gif zapobiega korozji układu (powstawaniu rdzy w pompie i reakcji miedzi z innymi metalami
icon_arrow.gif gorzej przewodzi prąd niż woda destylowana (1 cm kropla ma rezystancje 1800 kom, a taka sama wody ma 600 kom)
icon_arrow.gif ma ladny zielonkawy kolor, przez co łatwiej kontrolować poziom cieczy i ewentualnych wycieków,

Zdenerwowałem się tylko i wyłącznie na siebie, do nikogo nie mam urazy, więc nie gorączkujcie się tak. icon_smile3.gif

Czy moge coś więcej zrobić dla prawidłowej pracy pomy (ewentualnego odpowietrzenia) icon_question.gif

IMO nie, ale jesli macie jakies propozycje to piszcie.

Update 22.09.03r:
Przypomniało mi się, że wtedy też uzywałem tego samego roztworu.


80.54.3.* napisał:
Przeczytales juz te instrukcje?

- co do roztworu to nie chce sie powtarzac, ale wkazowke masz wlasnie w ksiazeczce od halma

- jakys jeszcze nie wiedzial odpowietrzanie przeprowadza sie na ogol na 3 biegu przy ukladzie zablokowanym przplywie zaraz za pompa!!! Nie wiem jak Ci sie ta woda mogla tak napowietrzyc na samej gorze.

- rozbierz pompe i zobacz jak sie skonstruowana. Nieprzyjemny dzwiek spowodowany powietrzem to wynik kawitacji (dlatego okrety podwone nie moga plywasz szybko na malych glebokosciach). Skoro juz wszystko pracuje cicho - niestety uklad na pompce CO bardzo trudno jest dobrze odpowietrzyc - to nie oznacza to wcale, ze za wirnikiem, przy lozyskach nie zebralo sie powietrze. Oczywiscie nie zatrzesz popmpy w tydzien lub miesiac, ale IMHO szkoda zmniejszac jej zywotnosc od samego poczatku.

80.48.73.* napisał:


Wiem jak jest skonstuowana, widziałem w instrukcji (której nie mam).
Wychodze z założenia, że jeśli woda się napowietrza małą ilością powietrza znajdującą się w obiegu więc napowietrzyła się też tym, które ewentualnie było w pompie i podczas obiegu stopniowo oddawało powietrze do odpowietrzacza. Potwierdzenie mojej tezy jest też to, że bez odpowietrzania śrubą hałas dobiegający z pompy ucichł. Może to specyfika mojego płynu - odpowietrzanie icon_cool3.gif

80.54.3.* napisał:
1. Zle pamietasz. Wszedzie jest napisane, ze przy roztworze glikolu powyzej 20% trzeba sprawdzic dane eksploatacyjne.

2. Pewnie tak. Ja u siebie blokuje uklad zwyklym zaciskiem do klejonych rzeczy. Do kupienia w kazdym markecie budowlanym.

3. Kurde, nic z tego nie zrozumialem. Wez to napisz jakos jasniej.
W kazdym razie zauwaz, ze jesli powietrze bedzie blisko czola pompy (w okolicy lozysk i sruby) to nie bedziesz mial halasu, a jednak ceramika bedzie sie niszczyc.

80.48.73.* napisał:
Ad.1
Jak sprawdzic dane eksploatacyjne ? Tzn. Co mam zrobic? Zapytac w sklepie czy moge to tak eksploatowac?

Ad.2
Hmm. To jest dobra myśl. Mam takie wielkie "żabki-zaciski", pierw rozgrzeje wode (włacze pompe na jakieś 1,5 h) i jak węże zwiotczeją to je zacisnę. Mógłbyś mi dokładniej opisać jak powinno wyglądać odpowietrzenie, krok po kroku. I tu mam pytanie, czy zablokowanie przepływu wody nie zakłuci pracy pompy?
I powinienem zakręcić korek na odpowietrzaczu?

Ad.3
W sumie juz nie wazne. Błedne wnioski. Doszedłem do nowych:
Jednak jest tam jeszcze powietrze, bo po przyłożeniu ucha słychać jak powietrze tam co jakiś czas "prycha".

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
BTW: Wczoraj myślałem, że już się poddam i zostawie tak jak jest.

80.54.3.* napisał:
1. Szczerze mowic to sam nie wiem, ale pogadalbym z gosciem w sklepie. Dodajac tyle glikolu kazales pompie pompowac mniej wiecej zupe. Jesli chcesz koloru (glikol pogarsza wydajnosc WC) to kup sobie atrament albo marker STABILO - takie jaskrawe kolorki. Ktos juz o tym pisal i podobno nawet kolor nie zostaje potem na wezach.

2. Zeby dobrze zacisnac waz trzeba troche sily. Palcami raczej tego dokladnie nie zrobisz.
Musisz zamknac obieg zaraz za wylotem pompy. Wlaczasz 3 bieg i troche odkrecasz srube i czekasz. Jak pojawi sie kropla wody (nie boj sie, bedzie leciec bardzo wolno) to ja zamykasz, otwierasz uklad i po odpowietrzaniu.
Przez tak krotki czas pompie nic sie nie stanie, bo miedzy wirnikiem, a bokami przylacza jest jeszcze troche miejsca, wiec woda nie zablokuje silnika.

80.48.73.* napisał:
Bardzo dziekuje za odpowiedzi. Teraz zaciskajac waz nic sie nie napowietrza.

PS: Pewnie w chlodnicy mam nadal powietrze, wiec tutaj bede zmuszony do podniesienia obudowy, aby powietrze wyszlo w strone odpowietrzacza ?

80.50.144.* napisał:
Niestety chlodnice o budowie opartej na plaskownikach maja te wade, ze dosc trudno je sie odpowietrza. Moja buda wazy w sumie 35kg, wiec nie jest latwo ja przekrecic, wiec odpowietrzy sie na tyle, na ile pompie uda sie wywalic z niej powietrze.

Sam robie tak: przy napelnianiu ukladu uzywam miski z woda (dzieki temu powietrze nie zostanie zassane ponownie do ukladu). Zapusc popmpe na 3 bieg i poczekaj jakis czas az przestaniesz slyszec powietrze w chlodnicy. Jak mozesz to poruszaj nia na wszystkie kierunki. Powinno zadzialac.

80.48.73.* napisał:
To juz zrobilem.
Odpowietrzam czesto prawie raz dziennie, bo czasem jakas babelka przefrunie z chlodnicy (omijajac odpowietrzacz) az dotrze do pompy, anie chce aby wrocila tam z powrotem. Chyba jeszcze troche nia poruszam na boki i poniose jedna strone.
A pompe ciagle jeszcze puszcam tylko na 3. Juz jest zupelnie bezglosna z odleglosci wiekszej niz 15 cm.

80.50.133.* napisał:
Ja swoja na 3 biegu slyszalem, ale to jest model 60U. Moze kwestia wyrobienia sie lozysk i dobrego ulozenia wirnika.

W tygodniu skoncze podstawke do tego i bede mogl idealnie wypoziomowac.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.42 | SQL: 1 | Uptime: 521 days, 23:27 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl