heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 3 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Jak to jest z zabezpieczeniami termicznymi...


80.55.179.* napisał:
Właśnie, swego czasu na tom's hardware był filmik, który uwieczniał test czterech procesorów, pentium 3, pentium 4, Athlona Thunderbird i Athlona Palomino. Zdjęto z nich coolery. PIV zwolnił, a po założeniu coolera wrócił do poprzedniej prędkości, PIII się wyłączył a oba AMD spłonęły. AMD miało chyba dostatecznie dużo czasu aby coś z tem zrobić, a tu nieopodal topic, że komuś spalił się procesor z przegrzania.

Więc jak to jest? Są jakieś specyficzne warunki, że procesor mimo zabezpieczeń się pali? Czy też AMD nie wprowadziła skutecznego zabezpieczenia? Czy intel też może z niego zrezygnował?!

80.50.138.* napisał:
Ale nie zrobil dlatego czesc mobo dla AMD sama o to dba.

217.97.69.* napisał:
Moze kiedys doczekamy sie ze AMD doda takie zabezpieczenie icon_biggrin3.gif tylko ciekawe kiedy to bedzie ...

Ale teraz i tak wiekszosc plyt ma zabezpieczenia wbudowane... tylko nie kazdy o tym wie i ustawia ta opcje w biosie...

212.244.48.* napisał:
plyta jak w podpisie
u mnie w biosie jest wylaczenie kompa przy 110*C chyba....
wiec jaki jest sens takiego zabezpieczenia ^^

a ten filmik byl wysoce dzialajacy na wyobraznie icon_smile3.gif

217.96.243.* napisał:
Witam,
Panowie z THG trochę przesadzili - podobnie jakbyśmy w samochodzie spuścili wodę z chłodnicy i puscili silnik na max obrotach... pokażcie który wytrzyma (już widze te odpowiedzi: maluch, trabant itp... icon_wink2.gif ) jednak wróćmy od tematu...
W praktyce awaria chłodzienia to NIE odpadnięcie radiatora od MB tylko zatarcie się łożyska lub zapchanie kurzem, ewentualnie przyblokowanie się czymś np. luźnym kablem śrubką itp... Czasami niedopasowanie wielkości chłodzenia do mocy - tu zawsze zostaje "masa" która nie nagrzewa się w tak błyskawicznym tempie jak jądro procesora luzem...
A z praktyki to pamiętam jak na płycie 8RDA (Epox) z włączonym w BIOSIE alarmem i wyłączeniem przy 75C podłączyłem starego durona (chyba to 600-ka była) z założonym radiatorem i specjalnie z odłączonym wiatraczkiem, po odpaleniu win i włączeniu 3DMarka po kilku minutach komp zgasł... ale po podłączeniu spowrotem wiatraka i ponownym uruchomieniu ruszył i miał się dobrze... zabezpieczenie (na płycie !!!) zadziałało.
Podsumowując jezeli celowo wyłączymy zabezpieczenie to faktycznie nam się może spalić a jak ktoś ma pecha to i P4 widziałem spalone...
Pozdro.
P.S. Gigabyte standardowo ma 110C i nie da się tego zmienić icon_wink2.gif dlatego nie polecam tej płyty.

80.50.34.* napisał:
hmmmm e tam zabezpieczenia - tualatiny np. chodzily stabilnie w 120*C - grzybu mial taka przygode - mi stabilnie podkrecony z 1.3 na 1.54GHz chodzil przy 95*C i gralem w q3 - wiec poprostu zabezpieczenie powinno mimo wszystko byc na procku a nie na mobo - nie mowiac juz oczywiscie o samej wytrzymalosci termicznej danego procka - AMD nadal jest daleko w tyle

62.179.0.* napisał:
dokładnie na THG lekko przesadzili choć filmik ładniutki , pamietacie a też wam kiedyś o tym pisałem że przy zakładaniu bloczku miałem taką przygodze jakoś (do teraz nie wiem sam jak icon_biggrin3.gif) bloczek mi sie obsunął w czasie zakładania i krzywo go przykreciłem praktycznie tylko opierał się kantem nie dotykacjąc rdzenia . Płyta to soltek drv5 ver C .zabezpieczenie zadziałało kom mi sie wyłączał a ja go uparcie starałem się włączyć po 15 minutach takiej zabawy zaskoczyłem co było nie tak . gdyby nie ta jedna malutka opcja w biose XP poszedł by do piachu a tak mam go do dzisiaj. Wiec na tym solteku napewno jest sprawne i działa . choć lepiej faktycznie byłoby aby producenci zabezpieczali już procek sam w sobie albo w jego struktur. a nie na mobo

68.194.99.* napisał:


mialem gigabyte 7vrxp, zmienilem warning temp na 70C, dzieki czemu raz mi to uratowalo procka jak cooler przestal dzialac icon_smile3.gif
teraz mam gigabyte 7N400-L1 i tez udalo mi sie to przestawic na 70C..

212.182.122.* napisał:
Ja mam K7S5A i ta płyta niema niczego takiego w BIOSIE a jednak zabezpieczenie dziłało w prawdzie nie tak jak trzeba ,a oto jak to było:

1.Jakoś dawno temu robiłem przesiadkę z PIII 650 i zakupiłem płytkę ECS K7S5A i Durona 1200Mhz.

2.Temp. na procku miałem rzędu 45C stopni ale jak wyłączyłem kompa i chciałem go od razu właczyć to komp się nie uruchamiał-cd-romy,HDD startowało a na monitorze nic nie było,żadnych pisków z BIOSA,trzeba było poczekać jakieś 3-5min asz procek ostygnie i tak za każdym razem.Traf chciał że miałem za kilka dni w rękach procesor znajomego też DURON 1200,po zamianie procków usterka znikneła.

3.Czyli jednak dioda termiczna jest w tych procesorach tylko że nie działa tak jak trzeba.

4.(A ha ,procesor reklamowałem i od ręki dostałem nowego, znajomemu oddałem ten sprawny,spokojnie, nie zrobiłem podmianki icon_smile3.gif )

213.77.176.* napisał:
Procesor z założenia jest elementem, którego montaż może potencjalnie dokonać średnio rozgarniety człowiek w swoim kompie laugh.gif Złe założenie radiatora zdarza się nawet zawodowcom (o czym świadczą chociażby wypowiedzi na tym forum- pomyłki się zdarzają icon_redface.gif ). Dlatego zabezpieczenie wbudowane w procesor to konieczność i dlatego uważam że jest to bardzo poważny minus procków AMD icon_sad2.gif icon_sad2.gif icon_rolleyes.gif

80.50.148.* napisał:
Zgadzam sie z pigmejem.
Wezcie pod uwage, ze duzo osob kupuje kompy rowniez wysylkowo. W trakcie drogi zdarzalo sie ze radiatory po prostu odpadaly. Gosc odbieral, odpalal i lipa. Z wyegzekwowaniem rekojmi na spalony proc jest bardzo ciezko.

Gwarancji tego, ze zabezpieczenie mobo tez nie ma zadnej. Moze zadzialac, ale rownie dobrze moze i nie. Z tego co pamietam (jesli sie myle to prosze mnie poprawic) to tylko ASUS i SOLTEK mialy fukcje (COP ???) ktora momentalnie odcinala napiecie do procesora jak zaczal sie niebezpiecznie przegrzewac.

Film z THG nie jest przesadzony - taka jest prawda. Sam uzywam AMD, ale przyznaje, ze pod tym wzgledem zazdroszcze posiadaczom Intela.

217.96.243.* napisał:

Tak, zgadza się - to jest WARNING a mi chodziło o ShutDown icon_wink2.gif - jest tylko możliwość przestawienia "enabled" lub "disabled" a tam po prawej stronie w okienku czytamy że przy temp 110C. Widziałem to na kilku modelach płyt "gigabajta". 7VRXP nie pamiętam ale seria 7VAxxx (KT400) tak ma na domyślnym BIOS.
Pozdro.

80.50.147.* napisał:
Przesadzacie.
To, że pIV zwalnia jak mu ciepło - to wada (wielu nie wie, czemu tak system im się muli jak grają icon_wink2.gif)
Brak zabezpieczenia w procku nadrabiają dobre płyty a za samo zabezpieczenie nie jestem skłonny dopłacić - wolę za te same pieniądze kupić szybszego AMDka niż Intela z zabezpieczeniem.
Złe założenie zdarza się ludziom nieostrożnym - niezależnie czy to amator czy "specjalista" (baardzo rzadko widywałem specjalistów w sklepach których wiedza wykraczała poza KŚ i inne, równie ambitne periodyki i o rozsądku przewyższającym średnio rozgarniętego przedszkolaka).
Przy pierwszym odpaleniu kompa wchodzi się od razu do biosu i sprawdza temperaturę - jak ktoś tego nie robi i smaży sobie procka to sam sobie jest winien.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.30 | SQL: 1 | Uptime: 362 days, 13:13 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl