heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 4 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Typy łożysk... czyli czym one się tak na prawdę różnią??


213.17.146.* napisał:
Witam LL szczególnie tych, którzy mogliby wyjaśnić mi czy się właściwie różnią typy łożysk w waitraczkach. Ponieważ mam zamiar stuningować swobie obudówkę to chciałbym się dowiedzieć jaki sobie wybrać najlepszy wiatraczke a do tego na pewno przyda mi sięwiedza dotycząca owych łożysk. Spotkałem się już z wieloma różnymi typami: kulkowe, ślizgowe, podwójne ślizgowe, kulkowo-ślizgowe, podwójnie łożyskowe, a nawet ostatnio z czymś takim jak VAPO. Nio i jak tu się nie pogubić icon_smile3.gif .
Prosiłbym o twochę więcej info do każdego rodzaju... wiem, że jest tutaj sporo fachur, które pomogą.
Dzięki z góry!
ps. przejrzałem kilkadziesiąt postów ale jakoś nie mogłem znależć odpowiedzi więc sorry jeśli będzie to kolejny "spam-topic" icon_cool3.gif

62.179.88.* napisał:
Łożysko, zespół elementów konstrukcyjnych, którego zadaniem jest podtrzymanie obracających się elementów maszyn (np. wałów, osi), zapewnienie im jak najmniejszego tarcia oraz przenoszenie ich obciążeń na podłoże.

Łożyska dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: ślizgowe i toczne. Łożysko ślizgowe składa się z kadłuba i panwi, w której osadzony jest czop osi lub wału. Podczas ruchu w łożysku ślizgowym pomiędzy panwią a czopem osi (wału) występuje tarcie ślizgowe (Tarcie). Łożyska ślizgowe dzieli się na: poprzeczne, wzdłużne i poprzeczno-wzdłużne.

Łożysko toczne składa się z pierścienia zewnętrznego osadzonego nieruchomo w oprawie, pierścienia wewnętrznego osadzonego nieruchomo na czopie osi (wału) oraz elementów tocznych, umieszczonych pomiędzy pierścieniami. Podczas ruchu w łożysku tocznym występuje tarcie toczne pomiędzy elementami łożyska.

Ze względu na kształt elementów tocznych łożyska toczne dzieli się na: kulkowe i wałeczkowe (walcowe, stożkowe, baryłkowe i igiełkowe). Zależnie od kierunku, w jakim mogą przenosić obciążenia, rozróżnia się łożyska toczne: poprzeczne, wzdłużne i poprzeczno-wzdłużne (skośne). W zależności od liczby rzędów elementów tocznych rozróżnia się łożyska toczne: jednorzędowe (najczęściej stosowane), dwurzędowe i wielorzęd


źrodlo: http://wiem.onet.pl/wiem/0105eb.html

łozysko kulkowe:
http://wiem.onet.pl/wiem/01b372.html

80.50.146.* napisał:
Bruce Ci wszystko ladnie opisal. Dodam tyle, ze trudno jest powiedziec jakie lozysko bedzie lepsze. Z jednej stroni slizg jest cichszy, ale mniej wytrzymaly. I tak wszystko zalezy od firmy.
VAPO jest nie do kupienia, wiec od razu mozesz sobie darowac (chyba, ze zamowisz przynajmniej 2000 szt. ale jeszcze SUNON takiego zamowianie wogole nie mial, wiec bylbys pierwszy).

213.17.146.* napisał:
A jednak znalazlem na stronce: http://www.4max.com.pl/produkt.asp?g=77&gg=76&id=241 mozliwosc kupna wiatraczka z taklim wlasnie łożyskiem icon_smile3.gif tylko dalej nie wiem co to takiego jest?? Jakbys mogl LUKAS20 to napisz w przyblizeniu mniej wiecej o co w tym biega icon_rolleyes.gif. Jak yez zrozumialem z twojej wypowiedzi... nie wazny jest typ łoża ale jego producent, tak?? Ok skoro to potwierdzisz to prosze o jeszcze jedno... napiszcie ludzie jakie wentylki "80" i "92" sa najlepsze do obudowy (zamierzam kupic sobie Chieftec DA-01B-D)... to chyba dobra paka, ne??
ps. dzieki BRUCE za wstepniaka! Dzieki ktoremu ten temacik fajnie zaczal sie rozwijac icon_biggrin3.gif icon_biggrin3.gif

217.113.228.* napisał:
Ja jeszcze sie chcialem dowiedziec jak jest zbudowane lozysko o wdziecznej nazwie "Rifle" spotykane w niektorych wentylatorach Coolermastera (np Neon LED Fan)

80.51.73.* napisał:
Jedno jest pewne kulkowe dlugo sie trzymaja ale sa bardzo glosne w prownaniu do slizgowych. Ale ja uwazam ze slisgowe sa duzo lepsze od kulkowych bo:
- lozysko kulkowe dziala na zasadzie aktywnego filmu olejowego, tzn, ze czesci sa oddzielone od siebie cieniutka warstwa oleju, tyle ze to przynajmiej wyglada tak w praktyce. sa o niebo cichsze od kulkowych, nawet Zalman w swoich 92mm wiatrakach nie dal rady zrobic cichych lozysk kulkowych. ( zreszta zobaczcie jak jeczaly samochody, gdy byly na walach jeszcze lozyska kulkowe, dzis sa slizgowe i jest kosmiczna roznica)
- w rzeczywistosci jest tak ze slizgowe sie dlugo trzymaja ( mam zasilacz EVER on mam w sobie wentylatorek YateLoon na slizgowych lozyskach, po 5 latach wkoncu zdjolem nalepke z tylu icon_smile3.gif i tam byl taki koreczek, nalalem oleju icon_smile3.gif i chodzi ciszej niz moje Aero7+ co mam od kilku dni, czy to nie smieszne icon_smile3.gif

Moim zdaniem jak komus zalezy chodz troche na ciszy to tylko wentyle ze slizgowymi lozyskami

212.160.161.* napisał:


Wlasnie tak jest ze teoretycznie wentylatory na lozyskach slizgowych maja mniejsza zywotnosc, ale ja mam 3 wentylatory slizgowe ze starych zasilaczy ktore maja po 3,4 lata i nadal smigaja po anaoliwieniiu cichutko, wentylator Titana ten 80mm wymienilem juz op 2 tygodniach, bo zaczol wydawac brzeczenei charakterystyczne dla kulkowcow.

Mam w budzie 5 wentylatorow, roznych firm, sa one na lozyskach slizgowych i niemam zadnych problemow, kolega z sieci ma bude z 6 sunonami na slizgowych i tez wszytko ok, raz tylko jednego musial naoliwic a tak to lux icon_smile3.gif

80.51.73.* napisał:
Wlasnie ja teraz tez sie przezucam na Slizg icon_smile3.gif icon_smile3.gif, ale jeszcze pozostaje cooler od proca, wydaje mi sie ze to bedzie chyba Volcano7+ a to podbno nie cichy cooler, ostatecznie V11 ale chyba jest za slaby w chlodzniu icon_smile3.gif

217.96.70.* napisał:
jeszcze pozostało wam do wyjaśnienia łożysko ceramiczne icon_wink2.gif

a co do ślizgów... dobry ślizg lepszy niż słabe kulki (czytaj titan/speeze i inne badziewie)

80.50.243.* napisał:
Ja moge dodac ze swojej strony jeszcze kilka ciekawych informacji odnosnie wentylatorow firmy SUNON z serii VAPO+MS (tak mi sie wydaje).
Jest to konstrukcja wentylatora na poduszce magnetycznej. Wentylator ten wykorzystuje porowate łożyska ślizgowe (Vapo bearing) oraz poduszke magnetyczna (MS - Magnetic Leviation System), co radykalnie redukuje halas i poprawia niezawodność pracy wentylatora. System MS może pracować w połączeniu z każdym tradycyjnym typem łożysk (kulkowym jak i ślizgowym).
Poduszka magnatyczna używana jest do zmniejszenia nacisku osi wentylatora na łożysko oraz do jego centralnego ustawienia, przy którym osiąga się minimalne wibracje i najmniejsze opory. Efekt ten uzyskuje się poprzez dodanie namagnesowanej płytki odpychającej wirnik wentylatora w kierunku przeciwnym do siły wynikającej z nacisku na łopaty śmigła tłoczonego powietrza. Bez względu na sposób montowania wentylatora (w poziomie, w pionie) ruch obrotowy odbywa się symetrycznie wokoł stałej, centralnej osi, a pomiędzy wewnętrznymi płaszczyznami łożyska zostaje zachowany stały odstęp. W ten sposób wyeliminowane zostały w pracy wentylatora drgania a poziom halasu został zmniejszony.
A teraz rzeczywistość
Cała oferta wentylatorów sunon jest na stronie www.tme.pl i tam sa w ofercie te wentylatory vapo+MS. Ale jest jedno ale mianowicie wentylatory te sa dostepne w maksymalnej wielkosci 60mm. Z ciekawosci kupilem jeden taki wentylator zeby sie przkonac jak to wyglada w rzeczywistosci (mam inne wentyle SUNONA w domu wiec mialem jakis punkt odniesienie, jeden z nich byl nie uzywany wiec byly rowne warunki testu sluchowego). Po podlaczeniu ich do kompa obydwu nie zauwazylem zadnej roznicy w poziomie halasu (ani ja ani moj braciak). Inna sytuacja miała jak przykreciłem go do budy (mam otowry na 3 wiatraki i m.in na 60mm tez - sam je wycinalem) i tutaj wiatraczek Vapo+MS okazał sie rzeczywiscie bardzi cichy, o wiele mniejszy poziom halasu niz drugi wentyl (dodam ze jest to model kde1208pts-16.0c). Wydaje mi sie ze jest wlasnie spowodowane zastosowaniem tej technologi MS - po prostu trzymajac wiatraczek w powietrzu rzeczywiscie nie czuc wibracji jak na innych wiatraczkach puszczonych oczywiscie na swoim nominalnym napieciu pracy.
Przykładowe parametry wiatraka z wykorzystaniem technologi MS
Seria KDE+MS model KDE1204PKV2.MS
-wymiary 40x40x20 mm
-łozysko porowate ślizgowe, silnik 2 fazowy
-zasilanie 12V, 0,8W
-obroty6200 /min
głośność 21 dBa
wydajność 7,7CFM
Odnośnie poziomu głośności to tym parametrem nie ma się za bardzo co tak naprade kierowac dlatego ze producenci wukonuja pomiar głośnosci wentyla ktory jest zawieszony w powietrzu i odpada wtedy halas wprowadzany prze wibracje wentylatora.
To na tyle.
POzdrawiam

217.98.43.* napisał:

nie ma takich łożysk.
Najwyżej panewka może być ze spieków.

80.50.141.* napisał:
Nie wiem skad wzioles taka nazwe ale wydaje mi sie ze nie ma talich lozysk. Moga byc niektore elementy z jakiegos materialu ceramiczengo jak napisal DR. Frost

80.50.146.* napisał:
Juz odpowiadam:
1. VAPO juz zostalo wytlumaczone. Technologia bardzo fajna, bardzo cicha i wcale nie tak strasznie droga.
Wada: wentyle do 60mm sa normalnie dostepne, 80 i 120 robione na zamowienie. Min. ilosc do 2000 szt. (odpowiedz z tme). Jeszcze nie bylo wogole takiego zamowienia, wiec my tez raczej pierwsi nie bedziemy.

2. Generalnie mamy 2 typy lozysk (to juz wiesz), ale marka ma tu spore znaczenie.
Standartowy slizg wytrzymuje 30.000 godzin pracy. Takie lozysko w wydaniu PAPST'a ma 75.000, czyli 2,5 raza tyle!
Kulka 50.000, podwojna kulka 70.000.
Wiatraki dobrej firmy sa drogie, ale masz pewnosc ze beda ciche i jesli tylko dobrze o nie zadbasz beda Ci dobrze sluzyly.
Chyba najlepsza obedcnie firma jest PAPST. Jesli standartowo Sunon 120mm kosztuje ok ~35PLN to najtansze nowe PAPST'y maja cene powyzej 20E (jak to mi powiedziano, lozyska PAPST'a sa o niebo lepsze od tych z Sunon'a).
Zgodnie z ta zasada sam mam u siebie PAPST'y: 172mm (lozysko kulkowe troche slyszalne, na 12V wiatrak baardzo cichy) + 3x 120mm (trzeba zmniejszyc napiecie - dmucha ze az milo, lozyska slizgowe, stare jak diabli, ale po renowacji dziala pieknie).
Zastanawiam sie nad 3 80x80, ale u importera kosztuja 55 PLN, a SPEEZE moge miec za 12 PLN icon_sad2.gif

3. Z glodnoscia lozysk bywa roznie. Generalnie wedlug producentow roznica wynosi zaledwie 0,5 dBA, ale w przypadku kulek mozna uslyszec charakterystyczny dzwiek toczenia.

4. Slizg dobrze zadbany bedzie dzialal dlugo i cicho. Kupilem 3 PAPST'y 120mm i byly w fatalnym stanie. Wszystko zostalo kompletnie rozebrane, wyczyszczone, ramki pomalowane na srebrno (Chieftec Dragon Silver icon_smile3.gif) + nowy smar grafitowy i jak na razie pracuja bezproblemowo.

5. Lozysk slizgowych nie da sie regenerowac, ani wymieniac (tak twierdzi importer PAPST'a), ale moze samemu by sie udalo.

6. Powinno sie jednak stosowac jakis filtr na wiatraki!!! Musze sie zaopatrzyc w takie z tme - calkiem fajne. Raz na rok rozebrac i wyczyscic wentyle to chyba nie jest wielki problem.

pmp > miales SPEEZE, ze tak mowisz? Sam jestem ciekawy jak sie one spisuja.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.70 | SQL: 1 | Uptime: 12 days, 2:22 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl