heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 3 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

aluminium kontra miedz - do specjalistow...


217.99.4.* napisał:
moze byl taki watek, ale nie znalazlem:( sory...
gdyby wziac dwa radiatory o takich samych gabarytach i ogolnie identycznej konstrukcji przestrzennej, to jaka by byla roznica w odprowadzaniu ciepla?? zakladajac ze warunki pozostale sa identyczne...
wiem ze to troche glupie pytanie, wiec nie musicie mi tego pisac icon_smile3.gif ale moze ktos potrafi to jakos sensownie wytlumaczyc:)

80.55.97.* napisał:


mysle ze nikt sensownie ci tego nie wytlumaczy bo nikt najprawdopodobniej nie mial okazji do testowania takich dwoch identycznych radiatorow, jedno jest tylko pewno ze miedz lepiej przewodzi cieplo i wlasnie ten radiator z miedzi bedzie wiecej tego ciepla odprowadzal, a sprawa temp to juz jest zgadywanie... icon_smile3.gif

62.233.194.* napisał:
Q'=FkdT/l

wiec jesli masz f1=const; dt/l=const; i f=const
to roznica bedzie wynikala z wartosci wsp. przewodnictwa ciepla
dla Cu = 398, dla Al= 247

wiec przyjmujac Q'Al/Q'Cu=0,62 (ok)

i tylez razy Cu jest lepsze od Al


F- powierzchnia
dT-roznica temp.
l-dlugosc przewodnika (warstwy)


wzor nie jest do konca poprawny dla radiatorow ale "logika" dobra.
radiator z Cu powinien byc ok 50% bardziej wydajny, ale to nie oznacza ze bedziesz mial 50% mniejsza temp.

195.114.160.* napisał:
Zbytnio upraszczasz. Przy bloku a'la CPC różnica pomiędzy miedzią a aluminium IMHO byłaby bardzo mała - stosunkowo cienka warstewka blachy powoduje, że różnica temperatur x powierzchnia nie wiele by się różniły.
Jeżeli natomiast ciepło musi zostać rozprowadzone przez metal na większą powierzchnię, to już miedź będzie zauważalnie lepsza - zwyczajnie w przypadku aluminium końce finów zostaną zimne, więc powierzchnia oddawania ciepła będzie mniejsza.

Reasumując - IMHO zawsze miedź będzie lepsza od aluminium, jednak wielkość tej różnicy zależy od konkretnej konstrukcji bloku.

62.233.194.* napisał:

CHODZI O RADIATORY!!!! A NIE O BLOKI WODNE
wiec roznice beda wyrazne. nigdzie nie napisalem slowa o blokach.
i oczywiscie zgadzam sie ze co do blokow masz racje

194.29.130.* napisał:
watpie zeby produkowali takie same radiatory z miedzi i aluminum ,bo ten miedziany bylby 3x ciezszy
jezeli ktos by przeprowadzil takie pomiary na podobnych radiatorach (masa,powierzchnia -do konkretnego miedzianego mozna dobrac maly aluminiowy)
to ja sie pisze na wyniki
sam bym cos takiego przeprowadzil gdyby bylo mnie stac na miedziany radiator

157.158.184.* napisał:
ktos to juz tu na tym forum testował. roznica wyszła jakieś 2stC. czy to jest wyraźna rożnica to juz jest kwestia dyskusyjna.

195.114.160.* napisał:


A co za różnica, czy finy opływa woda, czy powietrze. Zasada ta sama - przy większej ilości krótkich finów różnica będzie mniejsza, przy długich finach większa (bo końce aluminiowych nie będą "pracować").

62.233.194.* napisał:


Wawelski czytaj dane do wzorow!!!!


zakladam 2 identyczne kostrukcje o TAKIEJ SAMEJ powierchni wiec o tej samej dl. i ilosci finow.
F=const wiec tam zadnych roznic nie bedzie

konce aluminiowych beda oczywiscie pracowac mniej wydajnie wlasnie o roznice wynikajaca z roznic wspolczynnika.
[b]dla potrzeb tego watku zakladalem zgodnie z zyczeniem hoobiego .

Inie interesuje mnie czy sa/beda takie.


co do roznic pomiedzy blokiem i radiatorem to beda wynikaly z pojemnosci cieplnej osrodkow chlodzacych. radiator musi miac wiekszy pzreplyw aby powietrze ktore zle przewodzi i zle "magazynuje" cieplo bylo w stanie odebrac podobna ilosc ciepla co woda w bloku dla TYCH SAMYCH WARONKOW!!
czyli stalej temp (konkretnie dT), stalej powierzchni itd.

nie mozna do konca porownac "liniowo" dzialania radiatora i bloku. Dyskusja w czesci odbyla sie juz przy okazji watku o najlepszej cieczy do wc...

62.179.20.* napisał:


Czy chcesz powiedzieć, że Twój wzór ma zastosowanie tylko do radiatorów?? Czy może tylko do bloku? A może zapomniałeś uwzględnić w nim czynnika odbierającego ciepło, jego ciepła właściwego, szybkości przepływu, pojemności cieplnej elementu odbierającego ciepło z proca - czyli że wzór jest do niczego??

Czyli da się dobrać tak przepływ wody w bloku i powietrza w radiatorze, by działały tak samo? W sumie, to można puścić powietrze przez blok i porównać z puszczoną dużo wolniej wodą przez niego - zasada pozostaje ta sama i wzór ten sam. Nie ma problemu, żeby skonstruować blok i radiator o tej samej pojemności.

62.233.194.* napisał:


A czego mialby byc? teroetycznie oczywiscie.
da sie tak dobrac material na radiator i taki czynnik odierajacy cieplo oraz warunki jego pzreplywu zeby zrownowazyc wydajnosc innej konstrukcji. ale nie rozumiem czy cie to dziwi czy nie?

klopot jest tylko z sensem budowania niektorych kombinacji.



i jeszcze raz:
hoobi chcial porownania 2 radiatorow. identycznych w budowie ale rozniacych sie materialem. ustalilem wiec wszystkie punkty wynikajace z jego konstrukcji jak wspolne wielkosci zczyli stale. pozostal tylko wspolczynnik.
podalem wiec jaka bedzie roznica pomiedzy tymi konstrukcjami.

Szukasz wiec w tym przypadku dziury w calym. Zawsze da sie wymyslic cos zeby takie obliczenie nie bylo scisle. zawsze.

stwierdzam wiec ze ustalilem pewne idealne warunki i juz. zadnych roznic w pracy i td. Bo cale te nasze dywagacje to OFFTOPIC

80.55.198.* napisał:
http://mcs.pc.pl/symulacja.html icon_smile3.gif

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.88 | SQL: 1 | Uptime: 12 days, 59 min h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl