Środa, 11 kwietnia 2012, 17:49
Google sprzeda część Motoroli zaraz po przejęciu?
Google przejmie Motorolę, ale nadal nie wiadomo po co. Mówiono o patentach, ale przecież Motorola jest przejmowana za 12 miliardów USD i patenty nie są jej jedynymi zasobami. Trudno też wyobrazić sobie Google jako producenta telefonów, bo to byłoby zagrożeniem dla Androida.Przejęcie Motoroli przez Google nie wzbudza dziś wielu emocji, a przecież jest ono coraz bliżej realizacji. UE wyraziła zgodę na transakcję i podobne zgody udało się uzyskać w innych krajach. Larry Page, podsumowując swój pierwszy rok na stanowisku CEO Google, wspominał o możliwościach, jakie daje przejęcie Motoroli, ale wciąż nie wiadomo, które z tych możliwości Google chce wykorzystać.
Kiedy Google ogłosiła zamiar przejęcia Motoroli, większość komentatorów uznała, iż chodzi o patenty. Teraz jednak trudno uwierzyć, aby Google wydawała 12,5 mld USD na same patenty. Wspominano również o możliwości "przyśpieszenia rozwoju Androida", ale nikt nie wie dokładnie, jak to rozumieć. Trzeba też mieć na uwadze, że Motorola posiada fabryki, w których pracują dziesiątki tysięcy osób. Fabryki te produkują nie tylko smartfony, ale także telefony z niższej półki i inne urządzenia (np. STB). Google musi coś z tym zrobić, ale co?
Pierwsza opcja - Google może się zająć produkcją smartfonów na dobre, ale takiej opcji nikt nie brał pod uwagę. To byłoby prawdopodobnie zabójcze dla Androida. Obecnie Google występuje na rynku w roli dostawcy oprogramowania, który oferuje różnym producentom dobry i tani system operacyjny. System ten promuje również usługi Google, co producentom nie przeszkadza, bo Google to tylko dostawca oprogramowania.
Wszystko będzie wyglądać inaczej, jeśli Google stanie się bezpośrednim konkurentem producentów sprzętu. Dlaczego mieliby oni promować oprogramowanie rywala?
Zagadkę przejęcia Motoroli starał się rozwiązać Dennis K. Berman z Wall Street Journal. Zdaniem analityków, z którymi dziennikarz rozmawiał, najbardziej opłacalne dla Google byłoby przejęcie patentów Motoroli i... odsprzedanie reszty. Berman słyszał plotki o tym, że Google już złożyła ofertę chińskiemu koncernowi Huawei. To ma sens, choć trochę trudno uwierzyć w to, aby Google mogła potraktować Motorolę aż tak instrumentalnie.
Trzeba brać jeszcze pod uwagę to, że Google zdolna jest do rzeczy zaskakujących. Być może firma po prostu zechce wejść na rynek jako producent i dostawca... wszystkiego, włącznie z najbardziej niewyobrażalnymi produktami, takimi jak komputerowe okulary albo automatyczne samochody. Już nie raz działania kalifornijskiego giganta były uznawane przez analityków za bezsensowne albo pozbawione przyszłości. Ryzyko w takim przypadku jest duże, podobnie jak korzyści z ewentualnego sukcesu.
Marcin Maj
Wersja do druku
Podobne tematy
Google Chrome straciła udziały na rzecz... Microsoft Edge
, 14.11.2020 r.
Zadebiutowała przeglądarka Microsoftu z silnikiem od Google
, 19.01.2020 r.
Google przez trzy lata walczył z grupą usiłującą infekować aplikacje w Play Store
, 12.01.2020 r.
Sklep Google Play od lat zainfekowany programem szpiegującym
, 15.04.2019 r.
Popularne rozszerzenie przeglądarki Chrome zostało wycofane przez Google
, 20.02.2019 r.
Koniec smartfonów z logo Motoroli
, 10.01.2016 r.
UE: Śledztwo przeciwko Motoroli
, 04.04.2012 r.
UE opóźnia zgodę na przejęcie Motoroli przez Google
, 14.12.2011 r.
Google: W przejęciu Motoroli chodzi o patenty
, 16.08.2011 r.Starsze
Mechaniczny zapis danych, 17:46
Blokada skradzionych smartfonów, 10:34
Nowsze
Nokia traci coraz bardziej, 12:05
Sony zamierza się zmienić, 12:06
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.01 | SQL: 18 | Uptime: 164 days, 55 min h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl