Wtorek, 16 sierpnia 2011, 15:40
Google: W przejęciu Motoroli chodzi o patenty
Google po przejęciu Motoroli zyska kilkanaście tysięcy patentów. To utrudni Microsoftowi i Apple'owi pozywanie producentów urządzeń z Androidem. Mówi się nawet, że Microsoft i Apple wcześniej przepłaciły za patenty, które miały służyć tylko do atakowania Androida.Od wczoraj wiadomo, że Google przejmie Motorolę Mobility za 12,5 mld USD. W oficjalnych komunikatach mówiono, że ma to przyśpieszyć rozwój Androida, ale tak naprawdę chodzi o coś innego. Android dynamicznie rozwija się i bez Motoroli, ale do zabezpieczenia jego przyszłości potrzebne jest przedsiębiorstwo, które od lat tworzyło swoją pulę patentów.
Agencja AP zauważyła, że Motorola Mobility posiada 17 tys. patentów i oczekuje na przyznanie kolejnych 7,5 tys. Google może w tej chwili posiadać ok. 2 tys. patentów związanych z technologiami mobilnymi. Widać zatem, że kalifornijski gigant znacznie powiększy swoje zasoby "własności intelektualnej", przejmując Motorolę. Ważna jest nie tylko liczba patentów, ale także ich jakość. Motorola ma w ręku kluczowe dla urządzeń przenośnych i to pozwalało jej m.in. na oskarżanie Apple o naruszenia.
Te 17 tys. patentów mógł przejąć ktoś inny. Serwis GigaOM powołujący się na własne źródła podaje, że Motorola rozmawiała o przejęciu m.in. z Microsoftem. Microsoft już teraz ma bardzo duże portfolio patentowe, a dysponując patentami Motoroli, mógłby bardzo zagrozić Androidowi. GigaOM zauważa jednak, że Microsoft nie mógł być tak bardzo, jak Google, zainteresowany przejęciem producenta sprzętu.
Google i Microsoft wcześniej stawały do walki o inny zestaw patentów, ten od firmy Nortel, będącej w stanie upadłości. Google licytował z fantazją i ostatecznie przegrał. Patenty kupiło konsorcjum sześciu firm za kwotę 4,5 miliardów dolarów.
Dziś niektórzy komentatorzy mówią, że wspomniane konsorcjum przepłaciło za patenty Nortela, a Google mógł brać udział w aukcji tylko po to, aby sztucznie podnieść cenę patentów wycenianych początkowo na 1 mld USD. Trudno całkowicie dawać wiarę takim poglądom. Google rzeczywiście licytował w sposób niekonwencjonalny, jakby robił sobie żarty ze sprzedaży patentów Nortela, ale firma musiała się liczyć z wydaniem na nie kilku miliardów dolarów.
GigaOM podaje, że rozmowy Google - Motorola toczyły się od ok. 5 tygodni. Możliwe jest zatem, że Google po porażce zaczął szukać jakiejś alternatywy dla patentów Nortela. Motorola to droższa, ale niewątpliwie świetna alternatywa.
W najbliższym czasie Motorola zbliży się do Google. Microsoft ma swój sojusz z Nokią. HP i RIM muszą postawić na swoje systemy operacyjne. Inni producenci, jak Samsung, HTC czy LG, mogą liczyć na lepszą ochronę Androida przed patentowymi atakami.
Marcin Maj
Wersja do druku
Podobne tematy
Google Chrome straciła udziały na rzecz... Microsoft Edge
, 14.11.2020 r.
Zadebiutowała przeglądarka Microsoftu z silnikiem od Google
, 19.01.2020 r.
Google przez trzy lata walczył z grupą usiłującą infekować aplikacje w Play Store
, 12.01.2020 r.
Sklep Google Play od lat zainfekowany programem szpiegującym
, 15.04.2019 r.
Popularne rozszerzenie przeglądarki Chrome zostało wycofane przez Google
, 20.02.2019 r.
Koniec smartfonów z logo Motoroli
, 10.01.2016 r.
Google sprzeda część Motoroli zaraz po przejęciu?
, 11.04.2012 r.
UE: Śledztwo przeciwko Motoroli
, 04.04.2012 r.
UE opóźnia zgodę na przejęcie Motoroli przez Google
, 14.12.2011 r.Starsze
Nowa Zelandia: Rządowi grozi odcięcie od internetu?, 15:10
Pecet obchodzi 30. urodziny, 18:06
Nowsze
Nokia wchodzi na chiński rynek, 15:41
Koreańczycy pozywają Apple, 18:21
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.63 | SQL: 18 | Uptime: 152 days, 13:49 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl