heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 6 grudnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 15 lipca 2011, 16:40

Korzystanie z wyszukiwarek zmienia sposób, w jaki zapamiętujemy

Coraz częściej zapamiętujemy, jak dotrzeć do interesujących danych, a nie samą informację. Google prezentuje coraz lepsze wyniki finansowe, jednak okazuje się, że korzystanie z wyszukiwarki wcale nie musi być korzystne dla naszego mózgu.

Naukowcy na łamach magazynu Science opisali szerzej coraz powszechniejsze zjawisko, które najczęściej występuje pod postacią: "po co mam coś zapamiętywać, skoro mogę to znaleźć w Google".

Studentom uniwersytetu kazano zapamiętywać proste fakty, na przykład, że oko ostrygi jest większe niż jej mózg. Jedną grupę uczniów informowano, że informacja na ten temat została umieszczona w skomplikowanej strukturze folderów, natomiast reszta zwyczajnie musiała przyswoić sobie ten fakt, bez asekuracji ze strony komputera.

Wyniki były łatwe do przewidzenia. Jeśli nie musimy zapamiętywać samych informacji, zwykle wolimy skupić się na miejscu, w którym możemy je znaleźć. Zjawisko zostało nazwane "efektem Google".

Zdaniem naukowców jest to jedna z największych zmian w mózgu, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich lat w związku z popularyzacją internetu i nowych technologii. Coraz mniej osób zapamiętuje już numery do swoich najbliższych, tytuły piosenek czy nawet imiona dawnych znajomych - w tych zadaniach wyręczają nas popularne usługi.

Adrian Nowak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

15.07.2011 r.

Apple jak w latach 90., 16:39

10 milionów użytkowników Google+, 16:37


Nowsze

18.07.2011 r.

Nieznana funkcja witaminy C w oku i mózgu, 14:54

Baidu z własną przeglądarką internetową, 18:38


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.58 | SQL: 13 | Uptime: 20 days, 11:49 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl