Czwartek, 5 maja 2011, 13:37
Stabilizacja obrazu w smartfonach
Brytyjska firma Cambridge Mechatronics Ltd. (CML) zaprezentowała technologię stabilizacji obrazu dla aparatów fotograficznych umieszczanych w smartfonach. OIS (Optical Image Stabilisation) korzysta z niklowo-tytanowego stopu z pamięcią kształtu oraz wyspecjalizowanego układu ASIC odpowiedzialnego za chłodzenie i ogrzewanie całości.Kable niklowo-tytanowe bardzo precyzyjnie zapamiętują kształt i można nimi manipulować za pomocą energii cieplnej. Są one odpowiedzialne za kontrolę położenia soczewek w odpowiedzi na ruchy ręki użytkownika smartfonu. Informacje o ruchach otrzymują z częstotliwością 1-30 herców z żyroskopu wbudowanego w smartfon. W taki sam sposób kontrolowane jest też ustawienie ostrości.
CML przeprowadziła już pierwsze testy swojej technologii i wynika z nich, że możliwe jest 20-krotne wydłużenie czasu ekspozycji bez utraty ostrości obrazu spowodowanej ruchami ręki. To z kolei pozwoli posiadaczom smartfonów na wykonywanie dobrej jakości zdjęć w złych warunkach oświetleniowych oraz kręcenie filmów, w których obraz będzie znacznie bardziej stabilny niż obecnie.
Przedstawiciele CML mówią, że ich konstrukcja jest bardziej wytrzymała, prostsza i zużywa mniej energii niż silniki ultrasoniczne wykorzystywane w obiektywach lustrzanek. Ponadto są tak małe, że nie zwiększają ogólnych wymiarów aparatów. CML zaprezentowała prototypowy 8-megapikselowy aparat fotograficzny wyposażony w nowy system stabilizacji obrazu. Wymiary całości wynosiły 8,5x8,5x5,7 mm, a zatem odpowiadały wymiarom aparatów standardowo montowanych obecnie w smartfonach.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Starsze
Intel wprowadza tranzystory w trzeci wymiar, 19:04
Seagate: Terabajt na talerzu, 17:24
Nowsze
Nvidia traci rynek układów graficznych, 13:38
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 8.48 | SQL: 9 | Uptime: 152 days, 12:18 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl