Poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 19:08
Magnetyczne właściwości dziurawego grafenu
Na University of Maryland odkryto nową metodę kontrolowania właściwości magnetycznych grafenu.Zespół profesore Michaela S. Fuhrera zauważył, że grafen zyska właściwości magnetyczne, gdy... „podziurawimy" jego strukturę krystaliczną. Wystarczy usunąć z grafenu niektóre atomy, a powstałe w ten sposób puste miejsca będą działały jak niewielkie magnesy, zyskają moment magnetyczny. Co więcej, ten moment oddziałuje tak silnie z elektronami w grafenie, że pojawia się efekt Kondo, czyli anomalna zależność oporu od temperatury.
Efekt Kondo występuje zwykle, gdy do metali niemagnetycznych, takich jak złoto czy miedź, dodamy niewielkie ilości metalu magnetycznego (np. żelaza czy niklu). Odkrycie efektu Kondo w grafenie zaskoczyło naukowców. - Po pierwsze, badaliśmy system składający się z czystego węgla, bez żadnych tradycyjnych magnetycznych domieszek. Pod drugie, grafen charakteryzuje się bardzo niską gęstością elektronów, co oznacza, że efekt Kondo powinien pojawiać się tylko w skrajnie niskich temperaturach - mówi Fuhrer. Tymczasem w przypadku grafenu efekt Kondo zmierzono w 90 kelvinach. W takich temperaturach można go obserwować w metalach o bardzo wysokiej gęstości elektronów. Co więcej, temperatura Kondo, poniżej której występuje efekt Kondo, może być dostrajana za pomocą napięcia elektrycznego. Takiego zjawiska nie zaobserwowano w metalach.
Naukowcy spekulują, że te niezwykłe właściwości grafenu wynikają z faktu, że elektrony zachowują się w nim tak, jakby nie miały masy, przez co wyjątkowo mocno oddziałują z nieregularnościami siatki krystalicznej.
Zdaniem Fuhrera, jeśli znajdziemy odpowiedni wzorzec „dziurawienia" grafenu, to materiał ten może zyskać właściwości ferromagnetyczne.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka - poradnik WHO
, 20.10.2010 r.
Udoskonalone taśmy magnetyczne
, 26.01.2010 r.
Wyjątkowo małe domeny magnetyczne
, 16.01.2009 r.
Suszarka na fale elektromagnetyczne
, 23.06.2006 r.Starsze
Samsung: 2 GHz w smartfonie, 19:07
Filtrowanie internetu będzie trudniejsze, 17:02
Nowsze
Energia ze świetlnego magnetyzmu, 19:09
TISSA zabezpiecza Androida, 17:16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.88 | SQL: 13 | Uptime: 141 days, 18:49 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl