Piątek, 18 marca 2011, 13:06
Problemy Japonii problemami światowego IT
Negatywne konsekwencje trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii mogą być dla przemysłu IT znacznie poważniejsze, niż się dotychczas wydawało. Craig Berger, analityk z FBR Capital Markets ostrzega, że może zabraknąć żywicy triazynowobismaleimidowej (BT-Epoxy).To materiał używany w obudowach wielu układów scalonych. Głównym producentem BT-Epoxy jest Mitsubishi Gas Chemical (MGC). Tymczasem przedstawiciele tej firmy poinformowali, że dwie fabryki - jedna w prefekturze Fukushima, a druga w Ibaraki - zostały zamknięte w związku z częściowym uszkodzeniem budynków i wyposażenia. Ponadto problemy z dostawami energii elektrycznej zakłócają pracę pozostałych fabryk.
Jak informuje firma Nomura Securities, dwie zamknięte fabryki dostarczają niemal całej światowej produkcji BT-Epoxy.
Na szczęście nie wszyscy producenci układów scalonych używają BT-Epoxy, jednak jest ona powszechnie obecna w kościach dla telefonów komórkowych. Na braku BT-Epoxy najbardziej ucierpią producenci programowalnych układów scalonych, tacy jak Xilinx, Altera czy Qualcomm.
Na szczęście poza Japonią działa wiele firm, które są w stanie zaoferować alternatywy dla BT-Epoxy. Problem jednak z tym, że w wielu przypadkach producenci elektroniki, gdy już znaleźli odpowiedni materiał, nie mieli potrzeby szukania zastępników, zatem alternatywne rozwiązania dla BT-Epoxy nie zostały przez nich wypróbowane i nie mają ich certyfikatów. Proces oceny przydatności materiału pod kątem potrzeb producenta trwa co najmniej 6 tygodni.
Producenci układów scalonych utrzymują, że mają zapasy BT i sobie poradzą. Analitycy sceptycznie podchodzą do tych zapewnień.
Japonia to ważny producent półprzewodników, plastrów krzemowych, chemikaliów, substratów, wyposażenia i wielu innych usług i towarów potrzebnych w przemyśle półprzewodnikowym. Na razie trudno ocenić, jaki wpływ sytuacja w Japonii będzie miała na cały przemysł.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Ofiary cyberprzestępczości finansowej mają problemy z odzyskaniem wszystkich utraconych środków
, 24.02.2017 r.
Kolejna poprawka dla Windows 7 powoduje problemy
, 16.11.2015 r.
Foxconn zainwestuje w Japonii
, 28.12.2012 r.
RIM ma duże problemy
, 29.06.2012 r.
Yahoo! w Japonii podpisuje umowę z Google
, 27.07.2010 r.
Apple i problemy giganta
, 04.05.2010 r.
RIM: Sprzedaż BlackBerry Bold wstrzymana w Japonii
, 02.03.2009 r.
ECS KA3 MVP ATi Xpress 3200 (RD580) – sprzedawany w Japonii
, 14.08.2006 r.Starsze
Spintronika w temperaturze pokojowej, 13:04
Milion domów korzysta ze 100-megabitowego internetu, 17:02
Nowsze
Microsoft bardziej etyczny niż Google?, 13:07
Toshiba Satellite C670 - laptop z dużym wyświetlaczem w przystępnej cenie, 10:40
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.31 | SQL: 18 | Uptime: 194 days, 22:22 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl