Piątek, 18 lutego 2011, 18:03
Chiński superkomputer na rodzimej technologii
Amerykańscy eksperci, w tym Steven Koonin, podsekretarz odpowiedzialny za kwestie naukowe w Departamencie Energii (DoE) twierdzą, że w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy Chiny wybudują superkomputer opierając się wyłącznie na rodzimej technologii.Obecnie rynek superkomputerów jest zdominowany przez amerykańskie firmy. Niemal 80% wykorzystywanych procesorów to układy Intela, ponad 11% to kości produkcji AMD, a 8% to IBM-owskie procesory Power. Chiński superkomputer Tianhe-1A, który jest obecnie najpotężniejszą maszyną na świecie, korzysta z intelowskich Xenonów oraz procesorów graficznych Tesla produkowanych przez Nvidię. Jego twórcy zastosowali również rodzime, ośmiordzeniowe układy FeiTeng-1000 o architekturze SPARC. W Tianhe użyto też chińskiej technologii przesyłu danych, która jest bardziej wydajna od InfiniBand, wciąż jeszcze nie dorównuje zamkniętym standardom oferowanym przez amerykańskie firmy.
Stany Zjednoczone pozostają największym producentem superkomputerów i krajem, który w największym stopniu finansuje ich rozwój. Tylko w bieżącym roku USA wydadzą z budżetu 2 miliardy dolarów na systemy typu HPC (high-performance computing). To kwota, która została przeznaczona na nieutajnione systemy. Nie wiadomo, ile jakie sumy są przeznaczane na systemy tajne.
Naukowcy obawiają się, że częściowe wybory do Kongresu, które będą miały miejsce w bieżącym roku, zmienią układ sił i pojawią się żądania obcięcia wydatków na tajne systemy. Z drugiej jednak strony chińskie postępy w dziedzinie superkomputerów mogą przekonać polityków o konieczności utrzymania lub zwiększenia budżetu na tego typu przedsięwzięcia.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Chińskie szyby oczyszczają powietrze ze smogu
, 20.02.2019 r.
Koń trojański na usługach Chin w konflikcie o Morze Południowochińskie
, 20.08.2016 r.
Chiński adware atakuje Androida
, 09.10.2015 r.
HTC pracuje nad własnym mobilnym systemem operacyjnym skierowanym na chiński rynek
, 01.09.2013 r.
Giganci chińskiego rynku wideo łączą siły
, 13.03.2012 r.Starsze
BSA: Znaczący wzrost zgłoszeń piractwa w 2010 roku, 18:02
Rząd USA zablokował 84 000 witryn, 14:43
Nowsze
Z Zatoką Meksykańską jest gorzej niż myślano, 10:41
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.84 | SQL: 13 | Uptime: 164 days, 51 min h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl