Poniedziałek, 13 grudnia 2010, 16:39
Komputer z bakterii
W wielu instytutach badawczych trwają prace nad wykorzystaniem bakterii do budowy komputera, a zatem stworzenia czegoś w rodzaju znaneje ze Star Treka rasy Borgów - kolektywnych umysłów składających się z wielu organizmów.Christopher A. Voigt wraz z kolegami z University of California w San Francisco, zaprezentował w jaki sposób można wykorzystać odpowiednio zmodyfikowane bakterie E.coli do stworzenia prostej maszyny liczącej.
Zespół Voigta najpierw zmodyfikował E.coli tak, by wydzielały dwa rodzaje składników, pierwszy działający jak "1" lub "on", a drugi jak "0" lub "off". Zmodyfikowano też procesy sygnałowe zachodzące w E.coli, zmieniając w ten sposób bakterię w bramkę logiczną.
I tak, na przykład, gdy genetyczny profil bakterii został skonfigurowany tak, by była ona bramką "AND", to po otrzymaniu sygnału "on" od obu sąsiadów, bakteria wyemituje składnik "on". Jeśli zaś była skonfigurowana jako "XOR", wyemituje sygnał "off".
W ten sposób bakterie mogą stać się podzespołami maszyny liczącej.
Bakteryjne bramki logiczne są wielokrotnie większe od tych, które powstają obecnie w fabrykach korzystających z 32-nanometrowego procesu produkcyjnego. Jednak zaletą bakterii jest ich możliwość samonaprawy, przeprogramowywania oraz potencjalnie łatwiejsze tworzenie struktur 3D.
Obecnie profesor Voigt pracuje nad stworzeniem bakteryjnego komputera zdolnego do przyjmowania komend w podobny sposób, jak przyjmują je tradycyjne komputery.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Grafenowe bolometry mogą całkowicie zmienić zasady gry na polu komputerów kwantowych
, 07.10.2020 r.
IBM chce co roku dwukrotnie zwiększać wydajność komputerów kwantowych
, 04.03.2019 r.
Botnety wydobywające kryptowalutę wróciły i infekują tysiące komputerów, generując setki tysięcy dolarów dla cyberprzestępców
, 19.09.2017 r.
Wzrost liczby sieci zainfekowanych komputerów z systemem Linux
, 23.08.2016 r.
Microsoft przeskanował setki milionów komputerów
, 18.07.2015 r.Starsze
Najmniejsza bateria na świecie, 14:04
Cienkie kuloodporne szyby, 14:04
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
soxyboxy@poczta.onet.pl - 17 grudnia 2010, 22:36
A jak bakterie pozdychają, to co cały układ się sypie?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.58 | SQL: 13 | Uptime: 142 days, 51 min h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl