heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 10 czerwca 2005, 18:37

Szybszy sygnał

Naukowcy z The Henry Samueli School of Engineering Uniwersytetu Kalifornijskiego z Irvine dokonali przełomowego eksperymentu. Wykorzystali oni nanorurki do przewodzenia sygnałów elektrycznych w układzie scalonym. Uzyskano w ten sposób chip, który może pracować z zegarem o częstotliwości do 10 gigaherców.
Peter Burke, jeden z naukowców, poinformował, że ich poprzednie prace wykazały, iż tranzystory z nanorurek mogą pracować przy bardzo wysokich częstotliwościach. W stworzonych poprzednio układach połączone one były jednak za pomocą miedzi, która stanowiła "wąskie gardło" całego układu.

Dodał, że ostatni eksperyment wykazał, że nanorurki mogą szybko przewodzić sygnały elektryczne, dzięki czemu usunięto z układu spowalniające go struktury miedziane.

Nanorurki to struktury węglowe w kształcie rury, pokrytej wewnątrz grafitem. Ich zastosowanie daje nadzieję na pokonanie obecnych fizycznych ograniczeń utrudniających dalszy rozwój układów scalonych. Zanim jednak tak się stanie, produkcja nanorurek musi stać się opłacalna. Trzeba również opracować technologię, która umożliwi ich precyzyjne umieszczanie w układach scalonych.

Źródło: CHIP


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

10.06.2005 r.

Prometeia i VapoChill dostępne w Polsce, 9:50

09.06.2005 r.

OkieNka niedługo w sprzedaży, 22:06


Nowsze

10.06.2005 r.

Czas na WCG, 18:39

Czas na nanotechnologię, 18:40


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.50 | SQL: 13 | Uptime: 326 days, 21:07 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl