heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 21 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 28 października 2010, 17:45

Operatorzy pocztowi chcą zmiany prawa

Gwarantem zmiany na rynku pocztowym może być jedynie konstruktywna nowelizacja przepisów prawnych - uważają przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych. Wczoraj wraz z reprezentantami UKE, UOKiK-u i Ministerstwa Infrastruktury debatowali oni na temat aktualnych zagadnień i problemów nurtujących sektor pocztowy w Polsce.

Polski rynek pocztowy jest tuż przed liberalizacją. Uwolnienie rynku z pewnością zwiększy konkurencję, ale nie musi być panaceum na wszystkie problemy. Przedstawiciele Poczty Polskiej często podkreślają, że choć usługi PP są droższe, to jednak operator ten dociera nawet do bardzo małych miejscowości, w których konkurenci poczty nie chcą (lub nie mogą) się pojawić.

Problem można rozwiązać na kilka sposobów. Można udzielać pomocy państwa operatorom działającym na mniej opłacalnych rynkach i można stworzyć fundusz kompensacyjny, do którego dołożą się wszyscy operatorzy. W UE proponowano też mechanizm "pay-or-play", czyli uzależnienie udzielania zezwoleń od świadczenia określonych usług lub od wniesienia składki do funduszu kompensacyjnego.

W lipcu 2010 r. został powołany Ogólnopolski Związek Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych (OZPNOP). Od początku deklarował on chęć współpracy z regulatorami rynku i decydentami. Przedstawiciele związku wciąż mówią, że potrzebny jest dialog w zakresie rozwiązań prawnych odnoszących się do rynku pocztowego.

W czasie wczorajszej debaty rozmawiano m.in. o postulatach Związku odnoszących się do kwestii swobody zawierania umów z operatorami przez nadawców przesyłek, funduszu kompensacyjnego oraz ujednolicenia stawki podatku VAT na rynku pocztowym.

- Regulacje dotyczące rynku pocztowego to bardzo trudna i skomplikowana materia, nawet w krajach dalece bardziej rozwiniętych i zaawansowanych pod względem liberalizacji rynku pocztowego niż Polska. (...) Możliwości technologiczne, innowacje i atrakcyjne rozwiązania rynkowe dostępne już na polskim rynku (...) pozwalają nam dążyć do standardów europejskich. Nie możemy zatem pozwolić, by źle skonstruowane prawo było przeszkodą do wzrostu konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej - mówi Rafał Brzoska, prezes spółki InPost należącej do OZPNOP.

Prezes InPostu dodał, że celem związku będzie usankcjonowanie po roku 2013 równego statusu prawnego operatorów działających w branży pocztowej.

Jeszcze w 2010 roku Związek ma przeprowadzić ogólnopolską akcję informacyjno-interwencyjną w kwestii nowelizacji przepisów artykułów 45 i 47a Ustawy Prawo pocztowe z dnia 12 czerwca 2003 roku, wyrównania stawek podatku VAT na usługi pocztowe, funduszu kompensacyjnego, definiowania nadawców masowych i konkursu na operatora powszechnego. OZPNOP chce także zwrócić uwagę na utrudniony komercyjny dostępu niezależnych operatorów do infrastruktury, placówek i centrów logistycznych Poczty Polskiej.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.10.2010 r.

Technologia Multi-Touch coraz bardziej popularna, 17:44

27.10.2010 r.

Amazon wygrał ze skarbówką, 16:46


Nowsze

28.10.2010 r.

Przywracanie dobrego wzroku ołowiem, 17:47

Ekran wyboru nie wpłynął na rynek przeglądarek, 17:49


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.74 | SQL: 11 | Uptime: 141 days, 23:29 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl