Wtorek, 5 października 2010, 16:51
Intel zapowiada programowalną materię
Inżynierowie Intela we współpracy z badaczami z amerykańskiego Carnegie Mellon University pracują nad stworzeniem materii, którą można zaprogramować.Inteligentna materia pod nazwą Claytronics składa się z milionów mikroskopijnych sfer zwanych Catomami (Claytronics Atom). Catomy to z kolei współpracujące ze sobą miniaturowe roboty, które trzymają się razem dzięki napięciu elektrostatycznemu.
Model zbudowany z milionów inteligentnych sfer będzie całkowicie podatny na modyfikacje. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu będzie można manipulować rozłożeniem Catomów w przestrzeni, zmieniając w ten sposób kształt i kolor przedmiotu.
W praktyce technologia programowalnej materii oznaczać będzie niemal nieskończone możliwości ograniczone jedynie ludzką wyobraźnią. Trójwymiarowe obiekty zbudowane z niezliczonej ilości mikroskopijnych kul będzie można dynamicznie modelować za pomocą intuicyjnych ruchów dłoni.
Technologia, nad którą pracuje Intel może mieć wiele zastosowań: począwszy od tworzenia modeli w medycynie, poprzez design, a skończywszy na prezentacjach i wizualizacjach w reklamie.
paku
Wersja do druku
Podobne tematy
Intel ogłasza budowę fabryk za ponad 20 miliardów USD
, 03.05.2022 r.
Drukowany w 3D inteligentny hydrożel
, 25.05.2018 r.
Inteligentne urządzenia — takie jak smartwatch, smart TV, ruter czy aparat — są ze sobą połączone i tworzą coraz bardziej rozpowszechnione zjaw
, 19.09.2017 r.
Intel chce zintegrować Thunderbolt 3 w swoich procesorach
, 31.05.2017 r.
Sztuczna inteligencja lepiej przewiduje wyroki Sądu Najwyższego USA niż naukowcy zajmujący się prawem
, 07.05.2017 r.Starsze
Motorola pozwana przez Microsoft, 13:56
Premiera Windows Phone 7 już za tydzień, 13:54
Nowsze
Koniec BIOS-u, 16:52
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.47 | SQL: 13 | Uptime: 152 days, 13:43 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl