Środa, 19 maja 2010, 09:29
Szwecja: Ustawa utrudnia walkę z piratami
Skutkiem ubocznym uchwalonej w zeszłym roku ustawy wymierzonej w piratów w Szwecji jest paradoksalnie ich ochrona. Wszystko dlatego, że dostawcy internetu postanowili ochronić zwykłych klientów.1 kwietnia zeszłego roku weszło w Szwecji w życie nowe prawo (IPRED) w zakresie ochrony praw autorskich. Była to odpowiedź rządu w Sztokholmie na powszechne zjawisko dzielenia się w Internecie chronionymi plikami. Pierwsze sygnały, jakie napłynęły z tego skandynawskiego kraju, napawać mogły wytwórnie i ich organizacje optymizmem - ruch w sieci zmalał o 1/3.
Radość była jednak zdecydowanie przedwczesna - już po pół roku ruch w internecie wrócił do normy. Internauci zapewne badali sytuację - czy policja będzie dokonywać aresztowań, prokuratura stawiać zarzuty, a sądy skazywać. Jak widać uznali oni, że ryzyko jest znacznie mniejsze, niż można było oczekiwać.
Ustawa spotkała się ze zdecydowanym oporem ze strony dostawców Internetu - już w zeszłym roku zapowiedzieli oni podjęcie działań mających na celu ochronę prywatności swoich klientów. Kluczem do działania IPRED są dane osobowe zbierane przez firmy, w tym przede wszystkim adres IP. Bez niego identyfikacja osób, które rzekomo dokonały naruszenia prawa autorskiego, jest niemożliwa.
Najpierw Bahnhof, później Tele2 i inni dostawcy Internetu zdecydowali więc, że przestają zbierać tego typu dane. Nie spotkają ich za to żadne konsekwencje, gdyż IPRED nie przewiduje żadnych sankcji ani obowiązku ich zbierania. Postawa firm chroni niewątpliwie zwykłych internautów. Chroni jednak także zwykłych przestępców, na co poskarżył się szef biura do walki z cyberprzestępczością.
Przyznał on, że taka sytuacja wymaga podejmowania dodatkowych działań przez organy ścigania, przez co ich efektywność jest niższa. Szczególnie, jego zdaniem, narażeni są niepełnoletni użytkownicy Sieci. Jak podaje serwis TorrentFreak, prawdopodobnym wyjściem z sytuacji będzie uchwalenie stosownych zapisów ustawowych, które lukę zlikwidują.
Michał Chudziński
Wersja do druku
Podobne tematy
Szwecja ponownie otwiera śledztwo przeciwko Assange'owi
, 15.05.2019 r.
Szwecja zgodziła się na ekstradycję założyciela serwisu Pirate Bay
, 23.11.2013 r.
Szwecja: Policja pozna dane każdego, kto dzieli się plikami?
, 17.02.2012 r.
USA: Ustawa PROTECT IP przechodzi przez komisję Senatu
, 27.05.2011 r.
Szwecja: Muszą ujawnić, kto stoi za OpenBitTorrent
, 22.05.2010 r.
UK: Kontrowersyjna ustawa antypiracka
, 14.04.2010 r.
Francja: Ustawa Hadopi wchodzi w życie
, 02.01.2010 r.
USA: Ustawa przeciwko "cichym" zdjęciom
, 29.01.2009 r.Starsze
RIM i Apple wyprzedziły Motorolę, 15:56
1,1 bln wyświetlonych reklam, 9:44
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.13 | SQL: 18 | Uptime: 152 days, 12:26 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl