heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 9 kwietnia 2010, 07:54

Google pozwane za zdjęcia

Przedmiotem nowego sporu Google z posiadaczami praw autorskich są zdjęcia i ilustracje w skanowanych przez firmę książkach. Porozumienie z wydawcami nadal czeka na zatwierdzenie.

Prawnicy Google mają ręce pełne roboty - znów w centrum zainteresowania znalazło się skanowanie przez firmę książek. O ile porozumienie z ich wydawcami w Stanach Zjednoczonych udało się zawrzeć, o tyle już jego wejście w życie stoi pod znakiem zapytania - swoje zastrzeżenia zgłosiły m.in. Amazon, a także kilka rządów (w tym amerykański, niemiecki i francuski). Firma nie ma łatwego życia także na Starym Kontynencie - w grudniu we Francji została skazana przez sąd za naruszenie praw autorskich.

Teraz na horyzoncie jest kolejny problem. W sądzie federalnym w Nowym Jorku The American Society of Media Photographers złożyło pozew przeciwko Google, w którym zarzuca ono firmie naruszenie praw autorskich względem zdjęć i obrazków znajdujących się w zeskanowanych książkach. Jest to efekt wcześniejszej decyzji sądu, który nie zgodził się włączyć stowarzyszenia do procesu, który firmie z Mountain View wytoczyli wydawcy.

Firma odrzuca zarzuty o działania niezgodne z prawem, podkreślając, że Google Books jest wielkim dziełem, dzięki któremu cała zawartość książek (czyli dziedzictwa pisanego) znajdzie się w sieci dostępna dla każdego.

The Register przypomina, że Google zeskanowała do dzisiaj około 10 milionów książek, z których 8 milionów wciąż objętych jest prawem autorskim. 19 lutego br. odbyło się przesłuchanie w sądzie w Nowym Jorku, podczas którego wydawcy i Google bronili swoich stanowisk odnośnie Google Books. Ponieważ wciąż jest jednak wiele wątpliwości, ostatecznej decyzji zatwierdzającej ugodę nie ma.

Tymczasem w marcu br. firma podpisała umowę z rządem w Rzymie odnośnie skanowania książkowego dziedzictwa narodowego Włoch. Jak widać więc, nie wszędzie Google traktowana jest jako intruz. Do rozstrzygnięcia wciąż pozostaje jednak zasadnicza kwestia - czy amerykańska firma może dowolnie dysponować książkami.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

08.04.2010 r.

ASUS KGPE-D16 - serwerowa płyta Socket AMD G34, 19:25

SOLO-TREC - pojazd zasilany przez ocean, 14:24


Nowsze

09.04.2010 r.

Technologia Turbo Core w procesorach AMD, 7:56

11.04.2010 r.

HP: Memrystory bardziej przydatne niż sądzono, 11:43


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 8.20 | SQL: 13 | Uptime: 152 days, 12:18 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl