heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl

Online: 90

Wtorek 22 sierpnia 2017 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 12 stycznia 2010, 11:57

Rok 2009 rekordowy pod względem liczby złośliwych kodów: 25 milionów nowych odmian - raport PandaLabs

PandaLabs opublikowało raport roczny na temat złośliwego oprogramowania.

Raport przedstawia najważniejsze wydarzenia w zakresie bezpieczeństwa informatycznego w 2009 r. Najbardziej znaczącą tendencją w okresie ostatnich 12 miesięcy był wysyp nowych złośliwych kodów: w przeciągu jednego roku stworzono 25 milionów nowych odmian. Dla porównania w czasie pozostałych 20 lat istnienia firmy powstało ich w sumie 15 milionów.

Ten najnowszy wzrost aktywności obejmował niezliczone nowe przypadki trojanów bankowych (ok. 66 proc.) oraz ogromną ilość fałszywych programów antywirusowych (rogueware). Panda Security zwróciła również uwagę na powrót tradycyjnych wirusów, do niedawna bliskich wymarcia, takich jak Conficker, Sality czy wirusowy weteran Virutas.

PandaLabs: Typ złośliwych kodów

PandaLabs: Typ złośliwych kodówSpam wciąż aktywny


W 2009 r. odnotowano także wysoką aktywność spamu: ok. 92 proc. wiadomości e-mail zostało sklasyfikowanych jako spam. Sztuczki stosowane do nakłonienia potencjalnych ofiar do otworzenia takich e-maili polegały głównie na wykorzystaniu aktualnych wydarzeń i sensacyjnych informacji – ta sama tendencja charakteryzowała ataki z pomocą pozycjonowania. Mieliśmy więc lawinę niechcianej poczty na temat skandali z udziałem gwiazd, prawdziwej lub fikcyjnej śmierci celebrytów, świńskiej grypy, nagrań kompromitujących polityków, itp. W zeszłym roku Laboratorium PandaLabs zbadało także wpływ spamu w poszczególnych sektorach gospodarki, ujawniając, że najsilniej dotknięte były przemysł motoryzacyjny, energetyczny i instytucje rządowe.

Jeśli chodzi o kanały rozpowszechniania wirusów, cyberprzestępcy, którzy konsolidowali nielegalne modele biznesowe w celu zwiększenia wpływów, preferowali serwisy społecznościowe (głównie Facebook, Twitter, YouTube i Digg) i ataki za pomocą pozycjonowania (polegające na przekierowaniu użytkowników na strony zawierające złośliwe oprogramowanie).

Polska zainfekowana


Bazując na danych pochodzących z komputerów skanowanych i oczyszczanych bezpłatnie za pomocą Panda ActiveScan (www.activescan.com), raport roczny PandaLabs pokazuje również, w jakim stopniu na przestrzeni roku poszczególne kraje i regiony zostały dotknięte działaniem złośliwego oprogramowania. Na szczycie rankingu znalazł się Tajwan, a kolejne miejsca zajęły Rosja, Polska, Turcja, Kolumbia, Argentyna i Hiszpania. Wśród krajów z najniższą liczbę infekcji znalazły się Portugalia i Szwecja.

PandaLabs: Wirusy w poszczególnych krajach

PandaLabs: Wirusy w poszczególnych krajachW ubiegłym roku wzrosła także liczba doniesień o cyberatakach, których motywy i cele miały charakter polityczny, sugerując, że ataki tego typu nie są już domeną filmów science-fiction i twórców teorii konspiracyjnych, ale stają się rzeczywistością.

PandaLabs ogłosiło prognozę, według której w 2010 r. liczba złośliwych kodów w obiegu będzie wciąż rosła. Windows 7 z pewnością wzbudzi zainteresowanie hakerów tworzących nowe złośliwe oprogramowanie. Wzrośnie także liczba ataków na komputery Mac. Choć możemy spodziewać się częstszych ataków o charakterze politycznym, autorzy raportu zapewniają, że ten rok nie będzie należał do wirusów atakujących telefony komórkowe.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

12.01.2010 r.

Know how, czyli czym wyróżnia się skuteczny antywirus, 11:47

11.01.2010 r.

Marvell: Czterordzeniowy ARM, 16:42


Nowsze

13.01.2010 r.

IBM nadal patentowym liderem, 15:42

Wiadomości Associated Press zniknęły z Google News, 15:45


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  
Polecamy IQ.pl


Copyright © 2002-2017 | Prywatność | Online: 90 | Load: 3.78 | SQL: 15 | Uptime: 5 days, 23:06 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl