heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 20 września 2020 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 15 grudnia 2009, 13:00

Święta na Facebooku

Święta to ulubiony okres hakerów. Co roku nowy wirus oszukuje licznych użytkowników, wykorzystując święta jako przynętę. W rym roku nowy wariant znanego wirusa Koobface GK wykorzystuje święta Bożego Narodzenia do rozprzestrzeniania się przez Facebook.

Przynętę stanowi film ze świątecznymi życzeniami zamieszczony na stronie YouTube. Po włączeniu filmu lub kliknięciu w link na stronie użytkownik pobiera i instaluje robaka.

Kiedy wirus zostanie zainstalowany na komputerze, na ekranie pojawia się poniższy rysunek z ostrzeżeniem o ponownym uruchomieniu komputera w ciągu trzech minut, jeśli użytkownik nie wprowadzi właściwego kodu captcha (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) weryfikującego czy użytkownik jest człowiekiem. Po upływie trzech minut nie dzieje się nic, ale komputer jest niezdatny do użytku. Po każdorazowym wpisaniu kodu captcha robak rejestruje nową domenę, na której film będzie przechowywany w celu dalszego rozpowszechniania.

Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs twierdzi, że „serwisy społecznościowe stały się jedną z najpopularniejszych metod stosowanych przez hakerów do rozpowszechniania ich tworów ze względu na mylne poczucie bezpieczeństwa użytkowników w odniesieniu do zawartości tych serwisów. Przeważnie użytkownicy mają zaufanie do wiadomości i treści, które otrzymują, dzięki czemu hakerzy uzyskują dobre efekty poprzez te kanały”.

Oto kilka rad Laboratorium PandaLabs na temat bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisów społecznościowych:

1) Nie klikaj w podejrzane linki z nie zaufanych źródeł. Dotyczy to również wiadomości otrzymywanych na Facebooku lub w innych serwisach społecznościowych, a nawet pocztą
e-mail.

2) Jeśli klikniesz w taki link, sprawdź stronę docelową. Jeśli jej nie rozpoznajesz, zamknij przeglądarkę.

3) Nawet jeśli strona docelowa nie wzbudza Twoich podejrzeń, ale pojawia się komunikat proszący o pobranie jakiegoś pliku, nie akceptuj.

4) Jeśli pobierzesz lub zainstalujesz plik wykonywalny, a Twój komputer zaczyna wyświetlać komunikaty, prawdopodobnie znajduje się w nim wirus.

5) Dbaj o odpowiednie zabezpieczenie komputera, abyś miał pewność, że nie narażasz się na ryzyko zainfekowania złośliwym kodem.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

15.12.2009 r.

ASUS aktualizuje BIOS-y dla X58, 12:56

Google szuka kwantowo, 10:22


Nowsze

15.12.2009 r.

Broadcom: Film HD z komórki już za dwa lata, 20:09

16.12.2009 r.

KE zgadza się na pomoc Poczcie Polskiej, 10:28


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2020 | Prywatność | Load: 0.55 | SQL: 13 | Uptime: 16 days, 7:24 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl