Poniedziałek, 7 grudnia 2009, 16:14
Antena w płynie
Michael Dickey z North Carolina State University i Gianluca Lazzi z University of Utah użyli wysoce elastycznego polimeru zawierającego wewnątrz mikrokanaliki, w których znajduje się płynna metaliczna antena.- Głównym składnikiem naszej anteny jest gal, gdyż to on właśnie utlenia i tworzy powłokę, która utrzymuje stabilność metalu wewnątrz mikrokanalików. Później, dzięki dodaniu doń indu powodujemy, że metal staje się ciekły w temperaturze pokojowej - mówi profesor Dickey.
Co prawda gal oraz ind są drogimi metalami, jednak potrzeba ich tak mało, że płynna antena dla urządzenia przenośnego kosztowałaby zaledwie kilka centów. Podczas przeprowadzonych testów nowa antena była zginana we wszystkie strony, rolowana, rozciągana, zgniatana i ciągle zachowywała swoje właściwości. Próby pracy w zakresie od 1910 do 1990 MHz wykazały, że sprawność nowej anteny jest taka sama jak podobnego urządzenia wykonanego z miedzi.
Urządzenie może mieć różną wielkość, dzięki czemu jest bardzo czułe i wychwyci nawet niezwykle słabe sygnały. Można je wbudowywać w ściany budynków czy w mosty, co pozwoli na łatwe zbieranie informacji o ich stanie.
Anteny przydadzą się też żołnierzom, którzy będą mogli zabrać do plecaka urządzenia o powierzchni liczonej w metrach kwadratowych.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Nowatorska nanoantena ze Szwecji
, 29.09.2011 r.
Antena do łapania energii z powietrza
, 09.07.2011 r.
Antena jak łata
, 29.09.2009 r.Starsze
Intel rezygnuje z karty graficznej Larrabee, 16:11
SSD z interfejsem SATA 600, 15:15
Nowsze
Google "widzi" i szuka w czasie rzeczywistym, 9:41
10 balonów w 9 godzin, 9:45
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.93 | SQL: 12 | Uptime: 164 days, 2:37 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl