heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 15 stycznia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 18 listopada 2009, 13:57

Modern Warfare 2 - będzie inna wersja dla Rosjan

Gra Modern Warfare 2 sprzedaje się jak świeże bułeczki, ale w Rosji można mieć chwilowo problem z kupieniem jej. Władzom i wielu obywatelom nie podoba się to, że w grze ukazano rosyjskie siły zbrojne jako terrorystów. Szczególne kontrowersje wywołała zawarta w grze misja "No Russian".

O grze Call of Duty: Modern Warfare 2 robi się coraz głośniej. W ubiegłym tygodniu Microsoft zablokował setki tysięcy kont Xbox Live użytkownikom przerobionych konsoli. Domyślano się, że ma to związek właśnie z premierą wspomnianej gry, która pojawiła się w sieci P2P jeszcze przed premierą.

Teraz z grą związana jest jeszcze poważniejsza blokada, bowiem fabuła Modern Warfare 2 opiera się na konflikcie pomiędzy USA i Rosją, który został wywołany po tym, jak władzę w Rosji przejęli skrajni nacjonaliści. Rosjanom z przyczyn oczywistych nie podoba się taki scenariusz. Szczególnie irytuje ich misja "No Russian" przedstawiająca masakrę na lotnisku.

Źródła rosyjskie a za nimi serwis Hellforge podają, że każda kopia konsolowej wersji gry została wycofana ze sklepów w Rosji. W niedalekiej przyszłości mają pojawić "ocenzurowane" wersje gry, bez misji "No Russian". Mają one trafić do sprzedaży po wyrażeniu zgody przez władze.

Podobne informacje podaje brytyjski Mirror. Mirror dodaje, że zwrotom mają podlegać także sprzedane kopie gry. Brytyjski serwis zwraca uwagę na łatwość, z jaką w Rosji dokonano wycofania popularnej gry ze sklepów.

Trudno powiedzieć jak gra zostanie przyjęta w Rosji po ocenzurowaniu. Obecnie ma ona przeciwników w tym kraju. Jedną z krytykujących ją rosyjskich witryn jest gotPS3.ru. Niewątliwie fabuła gry może oburzać Rosjan, choć nie można też wykluczyć, że kontrowersje wokół tytułu napędzą późniejszą sprzedaż.

Tak czy owak Modern Warfare 2 jest grą sprzedająca się rewelacyjnie. Z komunikatu jej wydawcy (Activision Publishing) wynika, że w pierwszym dniu sprzedaży do nabywców trafiło 4,7 mln kopii w samej Ameryce Północnej i Wielkiej Brytanii (dane te są oparte na wewnętrznych szacunkach Activision). Wartość tej sprzedaży wyniosła 310 mln USD.

Zdaniem CEO Activision Mike'a Griffitha seria Call of Duty to "fenomen kulturalny" ukazujący siłę gier wideo. Teraz dodatkowo świadczy o tym zakaz sprzedaży gry w Rosji. Warto zauważyć, że nie zakazuje się już sprzedaży książek, w których ukazano podobne scenariusze. Gry natomiast trafiają do wielu osób, są bardzo sugestywne, wywołują wiele emocji i zaczyna się je traktować nie mniej poważnie, niż swojego czasu dzieła literackie.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

18.11.2009 r.

Szwecja: Ruch w sieci wrócił do normy, 8:06

Rozwód Time Warner z AOL, 8:05


Nowsze

18.11.2009 r.

ATI Radeon HD 5970 2 GB - najszybsza karta graficzna świata, 17:15

Wink: Najmniejszy na świecie pendrive 16 GB, 17:19


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 1.31 | SQL: 17 | Uptime: 36 days, 9:33 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl