Wtorek, 27 października 2009, 10:20
Windows 7 – szybciej, ale nie bezpieczniej
Rozpoczęła sie oficjalna sprzedaż system Windows 7. Nowy system operacyjny jest wyraźnie szybszy niż jego poprzednik Vista, ale co jeśli chodzi o bezpieczeństwo? Czy Windows 7 w perspektywie ochrony systemu przed złośliwym oprogramowaniem jest również lepszy od swoich poprzedników.G Data skontrolowała mechanizmy zabezpieczeń nowego systemu operacyjnego. Rezultat: Windows 7 w kontekście innowacji bezpieczeństwa nie ma nic nowego do zaoferowania. W pewnym zakresie funkcje zostały zredukowane na rzecz użyteczności i funkcjonalności samego systemu.
Microsoft już w OS Vista zintegrował wiele elementów zabezpieczających, jednak mimo to pozostawił kilka słabych punktów. Według oceny Ralf Benzmüllera, dyrektora laboratorium G Data w Bochum w Windows 7 nie zastosowano żadnych innowacyjnych metod zabezpieczeń, a zmiany mają charakter czysto kosmetyczny.
„Dla użytkowników domowych, Microsoft z pewnością podjął starania o ułatwienie obsługi technologii przeniesionych z Windows Vista, ale również pozostawił niedociągnięcia. Bez zmian pozostawiono kontrolę konta użytkownika, która ze względu na różne poziomy, stopniowo stawała się bardziej podatna na nadużycia. Również poważny problem istnieje z rozszerzeniem nazw plików, które wciąż nie są wyświetlane, a w konsekwencji oszuści za ikonami nieszkodliwych programów mogą ukrywać złośliwe programy. Windows 7 rzeczywiście otrzymał kilka nowych funkcji w zakresie ochrony, jednak tak jak w Vista mogą one być zawodne. W związku z tym w odniesieniu do wysokiego ryzyka infekcji i podatności komputerów z systemem Windows na ataki szkodliwego oprogramowania oczekujemy dużych zmian i popraw systemu w przyszłości.”
Zmian w zabezpieczeniach systemu Windows 7 dotyczą:
Kontrola konta użytkownika – nowe poziomy kont stwarzają niebezpieczeństwo dla użytkowników i mogą powodować zagrożenia
Firewall systemu Windows i Windows Defender: niewystarczające mechanizmy ochrony dają użytkownikom fałszywe poczucie bezpieczeństwa i rzekomo świadczą o zastosowanych środkach ochrony
AppLocker and Bitlocker: użyteczne funkcje, ale tylko dla firm
Wersja do druku
Podobne tematy
Luka w systemie Windows 10
, 18.03.2020 r.
Amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) odkryła w Windows 10 poważny błąd
, 19.01.2020 r.
Po 11 latach od premiery wysłużony Windows 7 odchodzi na emeryturę
, 19.01.2020 r.
NSA i Microsoft ostrzegają przed dziurą w Windows
, 15.06.2019 r.
Pożegnanie z systemem Windows 7
, 15.03.2019 r.Starsze
Mamiya DM56 - 56 Mpix dla zawodowców, 18:14
Pierwszy modem LTE 4G, 18:07
Nowsze
TILE-Gx100 - pierwszy 100-rdzeniowy procesor, 10:27
Najpopularniejsze szkodliwe programy w Polsce - wrzesień 2009, 14:50
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 3.38 | SQL: 13 | Uptime: 326 days, 19:51 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl