heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 26 października 2009, 12:59

Francja: Odcinanie od Sieci zgodne z konstytucją

Odcinanie od Internetu bez sądu nie jest zgodne z konstytucją, ale odcinanie po przyśpieszonym procesie bez przesłuchania oskarżonego jest w porządku – tak wynika z decyzji podjętej przez Radę Konstytucyjną Francji. Organ ten wydał pozytywną opinię o ustawie określanej jako "Hadopi 2". Przedstawiciele przemysłu muzycznego już się z tego cieszą.

Warto prześledzić od początku losy "prawa Hadopi". Ustawa ta pierwotnie miała pozwalać na odcinanie obywateli od Internetu bez sądu, jeśli specjalna agencja (określana skrótem HADOPI) ustali, iż osoby te dopuściły się trzykrotnie naruszeń praw autorskich.

Ustawę w maju przyjął francuski parlament pomimo sprzeciwu senatu. Wprowadzenie jej w życie powstrzymała jednak Rada Konstytucyjna Francji, która uznała, że nie można pozbawiać obywateli dostępu do Internetu bez sądu.

Hadopi 2: wszystko w rękach sędziów


Ekipa Sarkozy'ego nie poddała się i opracowała nową ustawę określaną jako "Hadopi 2". We wrześniu przyjął ją Senat, a teraz zgodziła się na nią Rada Konstytucyjna. Prezydent Sarkozy zapewne ustawę podpisze.

Ustalono, że agencja Hadopi po stwierdzeniu trzykrotnego naruszenia praw autorskich przekaże sprawę do sądu. Sąd w trybie zaocznym i ekspresowym będzie mógł wydać decyzję o odcięciu oskarżonego od Internetu, skazaniu go na karę pieniężną w wysokości do 300 tys. euro lub nawet 2 lata więzienia. Karane mają być także osoby, których komputer wykorzystano do pobierania muzyki bez ich wiedzy.

Ta nowa wersja ustawy wcale nie jest lepsza od pierwszej. Wszak zakłada ona, że obywatel może zostać pozbawiony jednego z podstawowych praw bez normalnego procesu.

Jak zauważa grupa La Quadrature du Net, śledząca prace nad nowym prawem, ochrona obywateli przed bezpodstawnymi zarzutami i arbitralnymi sankcjami leży teraz wyłącznie w rękach sędziów. Nowe prawo jest - według grupy - "techniczną, kulturalną i polityczną porażką", nawet jeśli jest zgodne z tekstem konstytucji.

Podatnicy zapłacą, przemysł skorzysta


Innym problemem związanym z "Hadopi 2" są koszty. Od początku zakładano wydanie 50 tys. decyzji odcinających piratów rocznie, co według rządowego raportu będzie wymagało pracy 109 osób (w tym 26 sędziów) zatrudnionych w pełnymi wymiarze czasu pracy.

To jednak nie martwi wydawców. Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) wydała komunikat, w którym pochwaliła decyzję Rady Konstytucyjnej. Zdaniem IFPI nowe prawo zachęci do korzystania z "legalnych" usług muzycznych i powstrzyma "recydywistów" za pomocą możliwych kar.

Prezes IFPI John Kennedy dodał, że krok Francji pozwoli na rozwój nowych usług muzycznych i pomoże chronić przemysł przed "olbrzymim zagrożeniem cyfrowego piractwa". Kennedy uważa też, że fani na tym skorzystają. Nie wyjaśnił niestety na czym owe korzyści miałyby polegać.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

24.10.2009 r.

Holandia: The Pirate Bay musi usunąć torrenty, 19:08

Monster: Eksluzywne słuchawki Miles Davis Tribute, 15:27


Nowsze

26.10.2009 r.

Koniec GeoCities, 13:00

Problemy z aktualizacją do Windows 7, 16:58


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 3.97 | SQL: 19 | Uptime: 326 days, 19:44 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl