heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 5 marca 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 24 września 2009, 13:52

Bateria z papieru

Badacze pracujący nad bateriami przyszłości sięgają po coraz to nowe materiały. Tym razem udało się stworzyć wydajne baterie z celulozy.

Cała tajemnica tkwi w pokryciu jej odpowiednim materiałem. Jest nim obiecujący polimer - polipirol (PPy). Jego właściwości znane są od dawna, jednak dotychczas był on uznawany za zbyt mało wydajny. Jednak Albert Mihranyan i jego koledzy zdali sobie sprawę, że pokrywając PPy duże powierzchnie i odpowiednio dobierając grubość warstwy polimeru, można znacząco zwiększyć jego pojemność oraz parametry ładowania i rozładowywania.

Uczeni odkryli, że możliwe jest wyprodukowanie wydajnej baterii, jeśli pokryjemy włókna celulozy cienką, liczoną w nanometrach nieprzerwana warstwą PPy, a z samych włókien wyprodukujemy papier o wyjątkowo wysokiej porowatości. Do swojej baterii użyli zatem celulozy z pewnego gatunku alg. Celuloza ta jest tak porowata, że jej powierzchnia jest 100-krotnie większa od powierzchni celulozy z drewna. Dzięki temu na niewielkim skrawku papieru z alg otrzymujemy duża powierzchnię PPy, dzięki czemu możliwe jest wyprodukowanie wydajnej baterii.

Nowa bateria ładuje się szybciej niż jej konwencjonalne odpowiedniki i powinna szczególnie dobrze sprawdzać się w elastycznej elektronice, którą będzie można wbudowywać w ubrania czy opakowania.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

24.09.2009 r.

Microsoft otwiera kafejkę w Paryżu, 11:35

23.09.2009 r.

DRM dla sieci P2P, 17:33


Nowsze

24.09.2009 r.

UE: Permanentna inwigilacja, 13:54

IDF: Intel chce światłowodów, 13:55


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.79 | SQL: 13 | Uptime: 10 days, 18:28 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl