heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 24 stycznia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 16:51

Microsoft chce pomóc w rozwoju HTML 5

Microsoft nie chce zostawiać losów języka HTML 5 w rękach konkurencji i zaczął na poważnie interesować się standardem, który ma mocno wpłynąć na rozwój stron internetowych. W wiadomości opublikowanej na liście mailingowej W3C przedstawiciel producenta przeglądarki Internet Explorer dzieli się z organizacją standaryzacyjną swoimi spostrzeżeniami na temat specyfikacji najnowszej wersji HTML.

Adrian Bateman z Microsoftu opublikował na liście dyskusyjnej World Wide Web Consortium list zawierający całą listę sugestii i wątpliwości odnośnie powstającego standardu. Najwidoczniej Microsoft postanowił przerwać bierne przyglądanie się działaniom konkurencyjnych firm - Apple, Google, Opery i Mozilli - i również chce przyczynić się do rozwoju aplikacji internetowych.

W swoim liście Bateman pisze, że ekipa twórców przeglądarki IE, której 3 ostatnie wersje wciąż dominują na rynku przeglądarek na świecie, ma wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi i uważa, że publiczna dyskusja to najlepsza droga do postępu.

Jak twierdzi ekspert z CNET, ruch ze strony Microsoftu jest znaczący, przede wszystkim dlatego, że przyglądając się szczegółom specyfikacji HTML 5 i przyczyniając się do jego rozwoju, będzie kontynuować obraną jakiś czas temu drogę implementacji standardów obowiązujących w technologiach internetowych w swojej przeglądarce.

Język HTML 5, mimo że jest dopiero we wczesnej fazie rozwoju, to już uwzględnia sporo nowych rozwiązań, których celem jest przede wszystkim tworzenie aplikacji internetowych, a nie tylko statycznych stron WWW.

Znaczniki video czy audio mówią same za siebie. Dodatkowo HTML 5 udostępniał będzie możliwość generowania grafiki dwuwymiarowej przy użyciu znacznika canvas. Poza tym istotne wydają się możliwość zapisu aplikacji webowych na dysku i korzystanie z nich offline albo wspomagająca wygodę interfejsu użytkownika funkcja drag-and-drop.

Michał Duda


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

10.08.2009 r.

Toshiba z własnym odtwarzaczem Blu-ray, 16:50

Tesla zarabia, 16:49


Nowsze

11.08.2009 r.

Nowy silnik Google dostępny do testów, 12:17

Samochody GM na eBayu, 12:17


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.40 | SQL: 17 | Uptime: 138 days, 1:57 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl