Piątek, 7 sierpnia 2009, 16:27
Wielki Zderzacz Hadronów ruszy, ale na pół gwizdka
CERN poinformował, że Wielki Zderzacz Hadronów, który uległ awarii wkrótce po uruchomieniu, ponownie ruszy w październiku. Urządzenie będzie wykorzystywało jednak połowę swoich możliwości.Podczas eksperymentów cząstki będą rozpędzane tylko do 50% możliwego maksimum. To z kolei oznacza, że najdroższe urządzenie w historii badań fizycznych ma poważne problemy. Miną lata zanim LHC będzie pracował z pełną mocą. O ile w ogóle kiedykolwiek to nastąpi.
Zmniejszenie energii oznacza, że trudniej będzie znaleźć np. bozon Higgsa, którego odkrycie jest jednym z głównych zadań akceleratora. Nie wiadomo, czy naukowcy będą w stanie badać ewentualne istnienie innych wymiarów, prowadzić eksperymenty z ciemną materią.
LHC miał przyspieszać protony do energii 7 teraelektronowoltów (TeV). W pierwszym roku działania urządzenie będzie w stanie nadać protonom energię nie większą niż 4 TeV. W kolejnych latach będzie ona zwiększana.
Podczas trwającego od września ubiegłego roku remontu LHC wymieniono 5000 połączeń kablowych. Największe problemy stwarzają jednak magnesy. Każdy z nich musi być "wytrenowany" do pracy z coraz większym natężeniem. Dopiero po odpowiednim "treningu" mógł trafić do akceleratora. Każdy z zainstalowanych magnesów został przygotowany tak, by wytrzymywał natężenia wyższe, niż te, które są potrzebne do rozpędzenia protonów do 7 TeV. Jednak po włączeniu LHC doszło do awarii 49 magnesów w jednym z sektorów. Nie wiadomo, ile wadliwych magnesów jest w całym akceleratorze. CERN wyjaśnia, że wszystkie magnesy przed zamontowaniem spełniały stawiane wymagania, ale zanim je zainstalowano i uruchomiono, minął rok. Problem mógł więc wyniknąć z faktu, że pomiędzy "treningiem" a wykorzystaniem w Zderzaczu były one bezczynne przez 12 miesięcy. Ponowne "trenowanie" magnesów jest długotrwałe i kosztowne, nie ma więc sensu, by je powtarzać tylko po to, by LHC mógł pracować z energią 7 TeV. CERN uważa, że stosunkowo łatwo uda się uzyskać energię 6,5 TeV.
Fizycy nie są tym jednak zmartwieni. Mówią, że będą zadowoleni nawet wówczas, gdy LHC nie uda się osiągnąć energii wyższej niż 5 TeV.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Kiepski tydzień dla cyberprzestępców w Wielkiej Brytanii
, 13.03.2015 r.
Globalny Wielki Brat
, 12.02.2012 r.
Nokia Siemens zapowiada wielkie zwolnienia
, 24.11.2011 r.
Cisco oskarżone o udział w tworzeniu Wielkiej Zapory Ogniowej w Chinach
, 27.05.2011 r.
Wielki Zderzacz Hadronów zakończył badania
, 04.11.2010 r.
Wielki Zderzacz Hadronów zarejestrował kwarka
, 23.04.2010 r.
Wielki Zderzacz Hadronów ustanowi nowy rekord
, 30.03.2010 r.
Wielki Zderzacz Hadronów przegra wyścig?
, 16.12.2009 r.
Kolejna awaria Wielkiego Zderzacza Hadronów
, 06.11.2009 r.Starsze
Intel zyskuje, AMD traci, 16:26
Mniej bezpłatnych treści w Internecie, 16:25
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.58 | SQL: 23 | Uptime: 182 days, 13:12 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl