heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 29 kwietnia 2005, 20:12

Nie tylko do rozrywki

Umożliwienie nieskrępowanego spacerowania w wirtualnej przestrzeni to cel projektu CyberWalk. Nad jego realizacją pracują naukowcy z Instytutu Maksa Plancka w niemieckiej Tybindze, Politechniki w Monachium, Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologicznego w Zurychu oraz Uniwersytetu Rzymskiego.
Uczeni chcą zbudować urządzenie, które umożliwi im badanie sposobu, w jaki człowiek orientuje się w przestrzeni, oraz ruchu w kosmosie. Przewiduje się jednak, że w przyszłości system ten pozwoli na zwiedzanie odległych zabytków przeniesionych do świata wirtualnego czy na trenowanie sportowców. Projekt CyberWalk wspierany jest finansowo przez UE, która w ciągu trzech lat przeznaczy na ten cel 1,7 miliona euro.

Wirtualne budynki czy ulice tworzone będą za pomocą projektorów lub specjalnych wyświetlaczy. Perspektywa i kąt widzenia będą się zmieniały w zależności od tego, w jaki sposób będzie się poruszała osoba przebywająca w wirtualnym świecie. Sukces prac zależy w dużej mierze od tego, czy naukowcom uda się szczegółowo poznać mechanizmy ludzkiej percepcji. Najmniejsze bowiem nieprawidłowości w interakcji pomiędzy człowiekiem a rzeczywistością wirtualną, spowodują, że wyraźnie odczuwalna będzie sztuczność całej sytuacji.

Podstawowym elementem systemu będzie CyberCarpet. W początkowej fazie projektu ma on mieć średnicę 5 metrów. Będzie się on składał z tysięcy obracających się małych kulek, które umożliwią przetransportowanie wędrującej po nim osoby z powrotem na środek dywanu, tak że nawet się ona nie zorientuje, iż została przemieszczona.

Wirtualne światy posłużą nie tylko przemysłowi rozrywkowemu. Ułatwią one na przykład projektowanie samochodów czy budynków. Dzięki temu, że ich wszystkie elementy będzie można precyzyjnie kontrolować, wspaniałe narzędzie uzyskają specjaliści zajmujący się badaniem, w jaki sposób człowiek postrzega otaczającą go rzeczywistość. W środowisku naturalnym badania takie są trudne do przeprowadzenia, gdyż wciąż zmieniające się otoczenie uniemożliwia wielokrotne przeprowadzenie niektórych eksperymentów w identycznych warunkach.



Źródło: chip.pl


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

29.04.2005 r.

Graficzny tandem, 20:11

Mniej EM64T, 20:10


Nowsze

29.04.2005 r.

Xboksowe HDTV, 20:13

Wenecja w sklepach, 20:13


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.92 | SQL: 13 | Uptime: 164 days, 2:36 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl