Piątek, 8 maja 2009, 12:55
Microsoft: "Czarna skrzynka" dla człowieka
W laboratoriach Microsoft Research w Cambridge powstała czarna skrzynka dla... ludzi.Urządzenie o nazwie SenseCam składa się z aparatu fotograficznego z obiektywem szerokokątnym (tzw. rybie oko) oraz całego zestawu czujników, zbierających dane m.in. o promieniowaniu w podczerwieni, natężeniu światła widzialnego, temperaturze, pulsie i ciśnieniu krwi. Oczywiście urządzenie można wyposażyć w wiele innych czujników.
SenseCam noszona jest na szyi. Urządzenie automatycznie co 30 sekund wykonuje zdjęcie tego, co dzieje się wokół jego właściciela. Zapisuje też dane o warunkach panujących w otoczeniu oraz o kondycji człowieka. Powstało ono przede wszystkim z myślą o ludziach z problemami zdrowotnymi.
Pierwsze testy Microsoft przeprowadził na osobach cierpiących na zapalenie układu limbicznego. To bardzo poważna choroba atakująca mózg, a jednym z jej objawów są problemy z pamięcią krótkotrwałą. Chorzy nie pamiętają, co robili czy czego byli świadkami w ciągu ostatnich dni.
SenseCam nagrywa ich dzień, dzięki czemu mogą go później w domu sobie odtworzyć. W przypadku innych chorób lekarze znajdując przy pacjencie SenseCam będą w stanie sprawdzić, potrzebne informacje o jego stanie zdrowia z ostatnich godzin. Ponadto urządzenie może zostać wykorzystane jako alarm, podobnie jak urządzenia, w które wyposażone są pielęgniarki środowiskowe pracujące w niebezpiecznych dzielnicach, a gdy dojdzie do przestępstwa, zapisane informacje pomogą policji w śledztwie.
SenseCam jest w stanie zapisać do 2000 zdjęć w ciągu doby i może pracować przez dwa dni bez potrzeby ładowania baterii.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Microsoft przyspiesza prace nad własnymi układami scalonymi
, 03.05.2022 r.
Google Chrome straciła udziały na rzecz... Microsoft Edge
, 14.11.2020 r.
Microsoft ogłosił rozpoczęciu Project HSD
, 27.09.2020 r.
Microsoft obiecuje, że wycofa cały węgiel, jaki wyemitował do atmosfery
, 19.01.2020 r.
Zadebiutowała przeglądarka Microsoftu z silnikiem od Google
, 19.01.2020 r.
Czarna skrzynka w samochodzie
, 27.11.2012 r.
Czarna dziura wkrótce rozbłyśnie
, 15.12.2011 r.
Najcięższa czarna dziura
, 11.01.2008 r.
Czarna dziura burzy współczesne teorie
, 18.10.2007 r.Starsze
Dziennikarze oszukani przez studenta socjologii, 12:53
RIAA wygrała proces z amerykańską rodziną, 9:44
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.29 | SQL: 18 | Uptime: 152 days, 13:44 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl