Polska: 10 Mbps dla każdego
Polski rząd intensywnie pracuje nad przyspieszeniem Internetu nawet do 10 Mb/s oraz znacznym powiększeniem zasięgu szerokopasmowego dostępu do Sieci w Polsce.Ustawa o wspieraniu rozwoju sieci szerokopasmowych przechodzi kolejne etapy legislacji. W ramach realizacji celów wynikających z "Programu Polska Cyfrowa", czyli programu upowszechnienia usług szerokopasmowych w Polsce do 2012 roku, został opracowany projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji.
Projekt zawiera rozwiązania sprzyjające rozwojowi społeczeństwa informacyjnego, realizowane poprzez zniesienie barier dla inwestycji w infrastrukturę teleinformatyczną (rozwój sieci regionalnych oraz budowa telekomunikacyjnej infrastruktury przez samorządy), co w konsekwencji ma skutkować likwidacją wykluczenia cyfrowego geograficznego i socjalnego.
Istotnym elementem przyjętego przez rząd planu jest zwiększenie popytu inwestycyjnego w sektorze telekomunikacji, w szczególności poprzez działania mające na celu przyspieszenie inwestycji współfinansowanych ze środków UE oraz zniesienie barier dla inwestycji w infrastrukturę teleinformatyczna, by zapewnić ogólnopolski dostęp do Internetu szerokopasmowego, w szczególności przyspieszenie budowy sieci nowej generacji (NGN/NGA) zapewniającej użytkownikom końcowym dostęp do Internetu przy dużo wyższej niż dotychczasowej przepustowości łączy (około 10 Mb/s).
Koncepcja ustawy o rozwoju dostępu do sieci telekomunikacyjnych przewiduje realizację kilku grup priorytetów: otwarty dostęp do gruntów i budynków; sprawny proces inwestycyjny (usuniecie barier prawnych, dostosowanie procedur do potrzeb rozwoju telekomunikacji); otwarty dostęp do infrastruktury i konkurencja infrastrukturalna operatorów; aktywny samorząd (ustanowienie przejrzystych podstaw prawnych dla jednostek samorządu terytorialnego do wykonywania żądań z zakresu telekomunikacji).
Projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji we wtorek (5 maja 2009 roku) został skierowany do uzgodnień wewnątrz- i międzyresortowych oraz do konsultacji społecznych.
Grzegorz Pietrzak
Wersja do druku
Podobne tematy
Za 5 lat każdy Polak ma mieć dostęp do internetu 30 Mbps
, 10.12.2014 r.
Poczta Polska wprowadza elektroniczne awizo
, 20.09.2013 r.
Potrzeba 26 miliardów zł na sieci, by każdy Polak mógł mieć łącze 30 Mbps
, 14.03.2013 r.
HUAWEI Ascend P2 oferuje rekordową prędkość pobierania do 150 Mbps
, 25.02.2013 r.
Polska premiera Nintendo Wii U
, 03.12.2012 r.
Polska zaraziła Europę protestami przeciwko ACTA
, 12.02.2012 r.
Groupon Polska podsumowuje rok
, 10.11.2011 r.
Startuje Neostrada Fiber - 80 lub 40 Mbps
, 23.05.2011 r.
Polska goni światowy rynek płatności mobilnych
, 29.03.2011 r.
UE: Co trzecie łącze szerokopasmowe ma 10 Mbps
, 25.11.2010 r.Starsze
Alienware M17 - notebook z 8 GB RAM, 16:56
Microsoft: Vista będzie w sprzedaży do 2011 roku, 15:22
Nowsze
Najmniejsza żarówka świata i Wielki Wybuch, 19:29
ATI nieformalnie przestaje istnieć - od teraz będą AMD Radeon, 19:30
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
dina - 08 maja 2009, 14:51
wątpliwa sprawa... polski rząd ma to głęboko w poważaniu. Dostali na to kasę z Unii i będą musieli chyba oddać - dlaczego?
Ano jeśli światłowody mają zamiar kłaść dopiero późną jesienią albo w zimie, to oczym tu mowa! Już widzę bandę roboli z kilofami, jak trzepią zamarźniętą ziemię, lód - żeby wykopać kilometrowe rowy głębokości ok. 1m pod rurę światłowodową!! - śmiech!
Polski Rząd jest teraz zajety szukaniem przyjaciół w Ameryce a nie takimi rzeczami
Powinniśmy utrzymywać dobre stosunki i robić biznes z własnymi sąsiadami (np. Rosją) a nie szukać wyimaginowanych, podszywanych przyjaciół za oceanem, którzy dbają tylko o swój biznes, którzy nawet nie wiedzą co to jest Polska.