heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 2 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 28 kwietnia 2009, 14:14

Spam ze świńską grypą

Złodzieje danych i spamerzy już wykorzystują pankię związaną z wirusem świńskiej grypy. Zewsząd zasypują nas zarówno prawdziwe, jak i fałszywe doniesienia o wirusie H1N1. Jak nie dać wprowadzić się w błąd?

Od kilku dni zasypują nas coraz bardziej niepokojące informacje na temat rozprzestrzeniania się świńskiej grypy i nowych przypadków zachorowań. Szacuje się, że w Meksyku zmarło już ponad 150 osób, w samej Hiszpanii hospitalizowano 19 osób. Niepokojące wieści płyną także z Anglii, Francji i Danii. Wiele osób zastanawia się czy problem rzeczywiście jest duży, czy może jesteśmy zastraszani?

Tymczasem już w poniedziałek do wielu internautów trafił spam z informacją o rzekomych lekach mających pomóc w razie zakażenia się wirusem oraz aptekach oferujących remedium. Oczywiście wiele z adresów podanych w tych e-mailach prowadzi do fałszywych stron. Działania mają na celu kradzież danych kart kredytowych czy danych firm. McAfee oszacował, że e-maile dotyczące świńskiej grypy stanowiły w poniedziałek 4% wszystkich spamerskich wiadomości.

Wielu zaniepokojonych internautów przeszukuje internet w poszukiwaniu wiarygodnych informacji. By nie dać się wprowadzić w błąd serwis CNET poleca przeglądanie następujących źródeł:

1. The Centers for Disease Control (CDC) - gromadzone są tam informacje na temat wybuchu ognisk choroby, publikowany jest także podcast, stworzony przez lekarzy, pokazujący jakie środki ostrożności należy podjąć i jak się zachować w sytuacji podejrzenia zachorowania.

2. Wikia - pomaga zrozumieć czym jest i jak się objawia świńska grypa.

3. Na jednej z map serwisu Google Map zaznaczane są przypadki stwierdzonych zachorowań i ognisk wirusa. Dodatkowo podawane są informacje na temat stanu zdrowia podejrzanych o zachorowanie osób oraz obszary świata, których nie zaleca się odwiedzać.

4. Timeline H1N1 - zawiera dokładny, codzienny opis miejsc, gdzie pojawił się wirus H1N1, oraz mapę z "wirusowym podziałem" na: przypadki potwierdzone po śmierci, przypadki potwierdzone i hospitalizowane oraz przypadki niepotwierdzone i podejrzane.

5. Healthfinder jest stroną rządu amerykańskiego z informacjami w dziedzinie zdrowia publicznego. Podaje sprawdzone, najnowsze informacje dotyczące wirusa H1N1.

6. WebMD oferuje informacje na temat objawów i profilaktyki oraz „FAQ świńskiej grypy”.

7. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest najbardziej wiarygodnym źródłem, często aktualizowanym. Przedstawia informacje na temat już stwierdzonych ognisk oraz miejsc, do których może trafić w najbliższym czasie.

Natalia Mindykowska


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.04.2009 r.

IBM: Kolejny pojedynek człowiek-maszyna, 14:11

Optoma HD82 - Full HD z najwyższej półki, 14:09


Nowsze

28.04.2009 r.

HD za darmo dla wszystkich w sevenload.pl, 15:56

AMD: 48-rdzeniowy serwer z czterema 12-rdzeniowymi Opteronami, 16:02


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.36 | SQL: 13 | Uptime: 41 days, 20:27 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl