Wtorek, 21 kwietnia 2009, 15:43
Prawie co dziesiąty młody gracz uzależniony?
Prawie co 10. użytkownik gier wideo w wieku do 18 lat ma objawy uzależnienia od tego typu rozrywki – uważają badacze z Iowa State University i NIMF. Uzależnienie to objawia się m.in. zaniedbywaniem obowiązków na rzecz gier.Wielu rodziców zauważa, że ich dzieci spędzają dużo czasu przy grach wideo. Nie zawsze oznacza to uzależnienie. Możemy o nim mówić dopiero wtedy, gdy zaburzone jest normalne funkcjonowanie. Badacze z Narodowego Instytutu Mediów i Rodziny w Minneapolis (NIMF) oraz Iowa State University uważają, że aż 8,5% amerykańskich dzieci to uzależnieni gracze.
W ramach swoich badań naukowcy przeanalizowali zachowania 1178 dzieci w wieku od 8 do 18 lat. Grupa została dobrana tak, aby była reprezentacyjna dla społeczeństwa USA. Sondaż był realizowany w oparciu o 11 kryteriów stosowanych przy badaniu stopnia uzależnienia od hazardu. Pytano dzieci m.in. o uczucia towarzyszące grze i skłonność do okłamywania rodziny i przyjaciół w kwestii czasu spędzonego przy grze itd.
Badania pokazały przede wszystkim dużą popularność gier. Blisko 90% ankietowanych przyznaje się do grania. Średnia ilość czasu spędzanego tygodniowo przy grach wynosiła 16,4 godzin dla chłopców oraz 9,2 godzin dla dziewcząt.
8,5% ankietowanych wykazało patologiczne wzorce zachowań związanych z grami, tzn. spełniło co najmniej sześć z jedenastu wspomnianych kryteriów. Najczęściej spotykanym niepokojącym symptomem było unikanie prac domowych na rzecz grania w gry wideo.
Co czwarty ankietowany przyznał, że gra, aby poradzić sobie z własnymi problemami. Podobna liczba przyznaje, że gra w czasie, kiedy powinna odrabiać lekcje. Piąta część badanych twierdzi, że byle jak wykonała zadania szkolne lub kiepsko wypadła na egzaminach właśnie z powodu spędzania dużej ilości czasu na grach.
Na szczęście gracze uzależnieni nie prezentowali jednego z najgorszych zachowań charakterystycznych dla osób uzależnionych. Nie są oni w stanie kraść, jeśli zostaną odcięci od możliwości grania. Stwierdzono natomiast, że częściej są to osoby nadpobudliwe i skłonne do bójek.
Naukowcy zwracają uwagę na to, że badania dowiodły jedynie korelacji pomiędzy problemami w szkole a graniem w gry wideo. Trudno powiedzieć, co w tym przypadku jest przyczyną, a co skutkiem. Nie wiemy, czy to gry powodują problemy, czy też uczniowie z trudnościami częściej grają, aby zapomnieć o kłopotach.
Marcin Maj
Wersja do druku
Podobne tematy
Szpital zapłacił hakerom prawie 15 tys. dolarów okupu po ataku ransomwareS
, 15.03.2019 r.
Google ma już prawie 70 mld dolarów gotówki
, 18.07.2015 r.
Kamera internetowa (prawie) 3D - Creative Senz3D
, 10.03.2014 r.
Microsoft rozmawia z HTC w sprawie dodania Windowsa do smartfonów z Androidem
, 06.10.2013 r.
Generał podejrzany w sprawie Stuxneta
, 02.07.2013 r.Starsze
Co szykuje Google Labs?, 15:42
VIA C7-M zastąpi AMD Geode, 15:40
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.52 | SQL: 13 | Uptime: 141 days, 20:19 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl