heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 27 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 26 marca 2009, 17:18

Polska maruderem Internetu

Jeśli szybko nie zainwestujemy w infrastrukturę telekomunikacyjną kilkunastu miliardów euro, to pod względem dostępności Internetu i jego zastosowania w edukacji oraz biznesie Polska znajdzie się za takimi krajami jak Egipt, Botswana czy Sri Lanka.

To wniosek z publikowanego dziś Global Information Technology Report, dokumentu przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne i INSEAD - prestiżową francuską szkołę zarządzania i biznesu.

Raport przedstawia ranking 134 krajów świata pod względem ich potencjału internetowego (Networked Readiness Index). Polska uplasowała się w drugiej połowie stawki - na 69. miejscu (rok wcześniej była na 62. pozycji). Nasz kraj znalazł się nie tylko za zaawansowanymi technologicznie krajami bałtyckimi, ale też za Słowacją, Węgrami i Czechami. Wyprzedziły nas nawet o wiele uboższe państwa: Bułgaria, Ukraina i Rumunia.

Wskaźnik potencjału internetowego uwzględnia 68 czynników. Najważniejsze to dostępność szerokopasmowego Internetu w domach, liczba spraw urzędowych, jakie można załatwić w sieci, wykorzystanie Internetu w edukacji, stan infrastruktury i przepisy regulujące rynek.

Pozycja Polski wśród krajów regionu się pogarsza” - czytamy w raporcie. - Dzieje się tak mimo dobrych tendencji, jak np. rosnąca liczba internautów (ostatnio w Polsce zbliżyła się do 17, a według Komisji Europejskiej nawet do 20 mln) - mówi Irene Mia ze Światowego Forum Ekonomicznego. - Aktywność polskiego rządu w stymulowaniu rozwoju technologii i społeczeństwa informacyjnego jest zbyt mała. Wasz kraj mógłby być regionalnym technologicznym i internetowym liderem, ale nie wykorzystuje swojego ogromnego kapitału ludzkiego - dodaje.

Eksperci ostrzegają też przed skutkami wykluczenia cyfrowego. Dostępność szybkiego Internetu i jego wykorzystanie w dużych miastach wyglądają jeszcze nie najgorzej. Polskie aglomeracje radzą sobie nawet lepiej niż podobne miasta w krajach regionu. Jednak poza metropoliami sprawy wyglądają bardzo źle, głównie z powodu braku inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną.

- Pogłębia się przepaść między polską wsią a miastem i nie widać pomysłu, jak ten problem rozwiązać – powiedział Enrique J. Rueda-Sabater, dyrektor regionu rynków wschodzących w firmie Cisco, która uczestniczyła w przygotowaniu raportu.

- Wnioski są smutne, ale prawdziwe. Od kilku lat pod względem rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce nic się nie dzieje, mimo że mamy na to pieniądze z UE - przyznaje Zbigniew Kądzielski, dyrektor Instytutu Łączności.

Grzegorz Pietrzak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

26.03.2009 r.

Luka zero-day w Firefoksie, 17:15

Verbatim: Szybka karta pamięci SDHC klasy 6 o pojemności 32 GB, 9:18


Nowsze

26.03.2009 r.

Oszczędzanie przez wyłączanie, 17:22

Nokia rezygnuje z podwykonawców, 17:22


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.61 | SQL: 18 | Uptime: 35 days, 12:44 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl