Sobota, 14 marca 2009, 17:31
20-lecie World Wide Web
Niejasne, ale ekscytujące - taka była pierwsza recenzja pomysłu zbudowania World Wide Web (WWW). W piątek jej twórcy świętowali 20. rocznicę stworzenia fundamentu dzisiejszego Internetu.13 marca 1989 roku na biurko Mike'a Sendalla w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN trafiła teczka z napisem "Zarządzanie informacją: propozycja". Autorem dokumentu był Tim Berners-Lee - fizyk i programista, którego celem było opracowanie metody przeglądania danych o eksperymentach prowadzonych w CERN. Berners-Lee zaproponował utworzenie systemu, w którym kolejne dokumenty będą połączone ze sobą, a tworzyć i czytać je będzie można przez sieć komputerów. Sendall wprawdzie nie do końca rozumiał pomysł swojego pracownika, ale dał projektowi zielone światło. Narodziła się światowa pajęczyna - World Wide Web.
W ciągu kilku miesięcy Berners-Lee wraz z Robertem Cailliau stworzyli wszystko, co było do realizacji tego pomysłu potrzebne. Opracowali język (HTML), pierwszą przeglądarkę, edytor stron World Wide Web i uruchomili pierwszy serwer. Jego adres info.cern.ch jest zresztą nadal aktywny i można tam obejrzeć jedne z najwcześniejszych stron WWW. Historyczna pierwsza strona nie została zachowana.
- To dla mnie wielka przyjemność, że mogę być z powrotem w CERN - mówił podczas piątkowej fety na cześć WWW Tim Berners-Lee. - Od 1989 roku CERN bardzo się zmienił, zmieniała się także sieć, ale jej korzenie zawsze będą właśnie tu.
- Wszystko, o czym mówią teraz ludzie: blogi i inne rzeczy, to wszystko robiliśmy w latach 90. - wspominał Robert Cailliau w szwajcarskiej stacji RSR. - Coś wtedy wisiało w powietrzu, WWW musiała się pojawić.
Co ciekawe, mało brakowało, aby skrót WWW nie powstał. Gdy Berners -Lee i Cailliau zastanawiali się nad nazwą dla nowej usługi, do głowy przychodziły im inne pomysły: Information Mesh (sieć informacji) czy Mine of Information (kopalnia informacji). Dzisiejsze World Wide Web mogło też się nazywać The Information Mine, a skrót TIM szczególnie przypadł do gustu Timowi Bernersowi-Lee. Gdy jednak powstały pierwsze programy, stanęło na World Wide Web - światowej sieci.
Po podbiciu CERN poszło już z górki. W 1991 roku pojawiły się serwery WWW w Europie. W grudniu tego roku pajęczyna rozrosła się za ocean. CERN odwiedził Paul Kunz z amerykańskiego akceleratora cząstek Stanford Linear Accelerator Center. Zakochał się w World Wide Web i zabrał stworzone przez europejskich naukowców oprogramowanie do USA, gdzie wkrótce ruszył pierwszy serwer prezentujący zasoby biblioteki komputerowej. W listopadzie 1992 roku na świecie działało 26 serwerów WWW. Rok później około 200.
Kolejny przełom przyszedł w 1993 roku, gdy National Center for Supercomputing Applications (NCSA) przy Uniwersytecie Illinois zaprezentowało Mosaic - przeglądarkę WWW dla osób korzystających ze zwykłych osobistych komputerów. World Wide Web stała się najpopularniejszą częścią Internetu. Tak powszechnie używaną, że często wręcz myloną z Internetem. - A Internet to ogromna sieć sieci - podkreśla Lynn St. Amour, szefowa Internet Society. - WWW to tylko jedna, co prawda najlepiej znana, z wielu usług dostępnych w sieci. Ogromną zasługą Tima Bernersa-Lee jest to, że zobaczył potencjał, jaki tkwi w Internecie.
Twórcom WWW nie wszystko w dzisiejszej sieci się podoba. - Wyszukiwarki są scentralizowane, a Web jest totalnie zdecentralizowana - narzekał w piątek Caillieu. - Nie podoba mi się, że ludzie żyją z reklam, a nie płacą dostawcom informacji. No i jest problem ochrony dzieci. Tego nie mogliśmy przewidzieć.
Pierwsza przeglądarka i edytor WWW działały na komputerach NeXT - takie akurat były w CERN do dyspozycji naukowców. Jednak zwykli użytkownicy korzystali z prostszych pecetów. Dlatego wiosną 1991 roku powstała tekstowa przeglądarka, której różne wersje mogły działać praktycznie na dowolnym komputerze. Nie miała - jak dzisiejsze przeglądarki na komputerach - myszki czy grafiki. Tylko czysty tekst. Żeby zachęcić pracowników laboratorium do korzystania z niej, naukowcy "wywiesili" online książkę telefoniczną z numerami wewnętrznymi CERN.
Dziś CERN podaje, że na świecie funkcjonuje co najmniej 80 mln stron WWW. Korzysta z nich wg danych szacunkowych około 1,5 miliarda ludzi. Co czwarty mieszkaniec Ziemi.
Grzegorz Pietrzak
Wersja do druku
Podobne tematy
Web Push – przeglądarki powiedziały dość!
, 07.03.2020 r.
Ponad 900 000 użytkowników zostało zaatakowanych w ciągu roku przy użyciu fałszywych gier wideo rozprzestrzeniających szkodliwe oprogramowanie
, 15.06.2019 r.
YouTube wyłącza możliwość komentowania filmów wideo z udziałem nieletnich
, 15.03.2019 r.
Opera na WebKicie
, 15.02.2013 r.
Kupon rabatowy na program do ewidencji pojazdów
, 25.06.2012 r.
Szef Apple rezygnuje z dywidendy
, 25.05.2012 r.
Apple wypłaci 45 miliardów dywidendy
, 19.03.2012 r.
Microsoft zachęca developerów webOS
, 23.08.2011 r.
Microsoft odrzuca WebGL dla bezpieczeństwa
, 17.06.2011 r.
Google Analytics połączy się z Webmaster Tools
, 09.06.2011 r.
Terapia dla uzależnionych od World of Warcraft
, 08.09.2009 r.
RIM otwiera App World
, 06.03.2009 r.
Ruszył WorldWide Telescope
, 13.05.2008 r.
World of Worldcraft pobił rekord sprzedaży
, 24.01.2007 r.Starsze
Harmonogram rozwoju platformy Symbian, 17:23
ECS GeForce GTS 250 z obsługą NVIDIA 3D Vision, 18:09
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 3.06 | SQL: 23 | Uptime: 152 days, 12:14 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl