Wtorek, 17 lutego 2009, 16:16
KE: Polska opóźnia się z wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej
Polska opóźnia się z wyłączeniem naziemnej telewizji analogowej, wynika z komunikatu Komisji Europejskiej. Pięć krajów członkowskich już wyłączyło nadawanie analogowe, a Komisja ocenia, że w przyszłym roku ten proces będzie zaawansowany w całej Unii, podczas gdy Polska zaplanowała go dopiero na 2015 rok."Proces wyłączania naziemnej telewizji analogowej zakończono już w Luksemburgu, Holandii, Finlandii, Szwecji, Niemczech, Belgii (Flandrii) i w dużej części Austrii. Do końca 2010 r. lub wcześniej obejmie on całą Austrię, Estonię, Danię, Hiszpanię, Maltę i Słowenię. W okresie od końca 2010 r. do końca 2012 r. wyłączenia naziemnej telewizji analogowej dokonają Belgia (Walonia i region stołeczny Bruksela), Bułgaria, Cypr, Czechy, Grecja, Francja, Węgry, Włochy, Litwa, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Wielka Brytania. W Polsce ostateczną datę wyłączenia wyznaczono na najpóźniej 2015 r." - czytamy w dokumencie.
Komisja Europejska zaznaczyła też, że Polska należy do krajów, gdzie nie rozpoczęto jeszcze naziemnego nadawania telewizji cyfrowej.
Naziemna cyfrowa transmisja telewizyjna została już wprowadzona w 21 państwach członkowskich (Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Francja, Węgry, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Finlandia, Szwecja, Słowenia, Wielka Brytania) i obejmuje swoim zasięgiem części terytoriów krajowych. Pięć innych państw członkowskich (Cypr, Irlandia, Polska, Portugalia i Słowacja) zapowiedziało, że zapewni usługi cyfrowe najpóźniej do 2010 r. Swoich planów nie przedstawiła jeszcze Rumunia.
Zgodnie z zapowiedziami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), uruchomienie pierwszego multipleksu (pakiet programów nadawanych na jednym kanale częstotliwości) nastąpi jesienią tego roku. W tym roku komercyjny start telewizji cyfrowej ma być możliwy w czterech miastach, w tym w Warszawie.
Uruchomienie kolejnych multipleksów jest skomplikowane w związku z obecnym stanem koncesji dla nadawców, które obowiązują do 2014 r. W zeszłym roku Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zapowiadał, że chce wyłączyć nadawanie analogowe jeszcze w 2012 r.
Na zaprzestanie nadawania analogowego w 2012 r. nie zgodziły się jednak TVN i Polsat. Obaj nadawcy informowali, że zgodzą się na to tylko, jeśli 95% gospodarstw domowych będzie wyposażonych w sprzęt pozwalający na odbiór telewizji cyfrowej, tymczasem ich obecne częstotliwości są potrzebne dla uruchomienia kolejnych multipleksów. Na rezygnację z nadawania analogowego godzi się TVP i TV Puls.
Grzegorz Pietrzak
Wersja do druku
Podobne tematy
Poczta Polska wprowadza elektroniczne awizo
, 20.09.2013 r.
Polska premiera Nintendo Wii U
, 03.12.2012 r.
Polska zaraziła Europę protestami przeciwko ACTA
, 12.02.2012 r.
Groupon Polska podsumowuje rok
, 10.11.2011 r.
Polska goni światowy rynek płatności mobilnych
, 29.03.2011 r.Starsze
ARM Cortex-A9 w 32-nanometrach, 12:33
Portal Digg.com w rękach cyberprzestępców, 12:30
Nowsze
Microsoft: Oficjalna prezentacja systemu Windows Mobile 6.5, 16:17
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.23 | SQL: 13 | Uptime: 194 days, 22:12 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl