heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 1 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Sobota, 14 lutego 2009, 16:17

Microsoft wyznaczył nagrodę za autora wirusa Downadup

Microsoft wyznaczył nagrodę wysokości 250 tysięcy dolarów za pomoc w ustaleniu autora, bądź autorów komputerowego wirusa Downadup/Conficker.

Wirus ten, który pojawił się w październiku 2008 roku, zainfekował miliony komputerów na całym świecie. Microsoft traktuje pisanie i wprowadzanie do internetu takich wirusów jako "przestępczy atak" i - jak podkreśla przedstawiciel tej firmy, George Stathakopulos - winnych trzeba pociągać do odpowiedzialności.

Stathakopulos powiedział w piątek BBC News, że Microsoft "nie zamierza siedzieć bezczynnie" i pozwalać na takie działania.

- Nasze przesłanie jest bardzo jasne - ktokolwiek to napisał, naraził naszych klientów na znaczne trudności (...) i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby pomóc w zatrzymaniu tego kogoś - podkreślił przedstawiciel Microsoftu.

Downadup/Conficker to komputerowy robak, który sam się replikuje, wykorzystując "dziury" w źle zabezpieczonych sieciach komputerowych. Takie wirusy mogą być przez hakerów wykorzystywane do przejmowania kontroli nad całymi rzeszami komputerów, rozsyłania spamu, a także do kradzieży haseł i innych poufnych danych.

Eksperci podkreślają, że użytkownicy systemów operacyjnych Windows powinni korzystać ze stale aktualizowanego oprogramowania antywirusowego oraz koniecznie zainstalować "łatkę" udostępnioną przez Microsoft (MS08067, znaną także jako KB958644).

W 2005 roku Microsoft wypłacił 250 tys. dolarów dwóm osobom, które pomogły w zidentyfikowaniu autora wirusa Sasser. Autora aresztowano i skazano w Niemczech, lecz to nie stanęło na przeszkodzie, by niemiecka firma Securepoint zatrudniła nastoletniego twórcę robaków NetSky i Sasser. Podobne nagrody były też wyznaczone za ujęcie twórców trzech innych wirusów - Blaster, MyDoom i Sobig, ale sprawcy pozostają bezkarni.

Grzegorz Pietrzak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

14.02.2009 r.

Spada sprzedaż mikroprocesorów, 16:13

13.02.2009 r.

Ultrasone Edition 8 - słuchawki dla (zamożnych) melomanów, 18:59


Nowsze

14.02.2009 r.

Komputery z nuklearnego laboratorium w Los Alamos... zniknęły, 16:20

15.02.2009 r.

Radioaktywne przeciwciała leczą nosicieli HIV, 16:44


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.76 | SQL: 15 | Uptime: 510 days, 7:09 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl