Wtorek, 10 lutego 2009, 12:09
Komputer szefa zagrożeniem dla firmy
Glenn Zimmerman, jeden z zatrudnionych w Pentagonie ekspertów ds. bezpieczeństwa IT, przestrzegał na konferencji Cyber Warfare, że w wielu firmach najsłabszym ogniwem w zabezpieczeniach są... komputery najwyższych rangą menedżerów.W wielu firmach reguły dotyczące bezpieczeństwa są bardzo surowe, pracownicy nie mogą swobodnie surfować w Internecie, odtwarzać dowolnych płyt CD czy DVD, podłączać zewnętrznych napędów czy instalować programów. Zasady te najczęściej nie dotyczą szefów firmy, przez co używane przez nich komputery stają się szeroko otwartą bramą do firmowej sieci.
Co gorsza, mało kto odważy się powiedzieć swojemu szefowi, by przestrzegał tych samych zasad, co pracownicy.
- Czasami jedynym sposobem jest włamanie do ich komputerów i pokazanie, co można wówczas zrobić - stwierdził Yael Shahar z izraelskiego Międzynarodowego Instytutu Antyterrorystycznego. Oczywiście, można mieć przez to olbrzymie kłopoty.
Podczas tej samej konferencji zwrócono też uwagę, że zbyt ostre przepisy bezpieczeństwa mogą utrudniać pracę firmy. Jeden z uczestników opowiadał o tym, jak jego szef zlecił mu zniszczenie DVD z tajnymi danymi. Gdy już dowiedział się, jakie urządzenia do niszczenia płyt mają certyfikat Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, nie mógł zamówić takiego urządzenia, gdyż witryna jego producenta nie znajdowała się na liście witryn, z którymi można się łączyć z firmowego LAN-u.
Takie nieprzemyślane działania sprowadzają pracowników do roli robotów włączających i wyłączających komputery. Jednak osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo IT bardzo często stosują tego typu nieprzemyślane standardowe procedury, by ułatwić sobie pracę.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Grafenowe bolometry mogą całkowicie zmienić zasady gry na polu komputerów kwantowych
, 07.10.2020 r.
IBM chce co roku dwukrotnie zwiększać wydajność komputerów kwantowych
, 04.03.2019 r.
Botnety wydobywające kryptowalutę wróciły i infekują tysiące komputerów, generując setki tysięcy dolarów dla cyberprzestępców
, 19.09.2017 r.
Wzrost liczby sieci zainfekowanych komputerów z systemem Linux
, 23.08.2016 r.
Microsoft przeskanował setki milionów komputerów
, 18.07.2015 r.Starsze
Microsoft Office Communications Server 2007 R2 już w sprzedaży, 12:04
SANYO odnotowuje 49-proc. wzrost sprzedaży projektorów w Polsce, 12:02
Nowsze
WikiDashboard - ocena wiarygodności Wikipedii, 12:10
Mozilla kontra Microsoft, 12:14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.57 | SQL: 13 | Uptime: 326 days, 20:32 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl