Czwartek, 5 lutego 2009, 13:31
Era doskonalszych lodówek?
Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości w naszych kuchniach zagości technologia dostępna obecnie tylko w laboratoriach i niektórych procesach przemysłowych.Domowe lodówki i klimatyzatory powszechnie wykorzystują gazy do osiągnięcia niskiej temperatury. Najczęściej są to gazy szkodliwe dla środowiska, a sama technologia chłodzenia sprężonym gazem w warunkach domowych osiągnęła kres swoich możliwości i nie jesteśmy w stanie jej już udoskonalić.
W zmianie sytuacji mogą pomóc prace uczonych z Centrum Badań Neutronowych (NCNR) Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST). Opracowali oni nowy stop, który pozwoli na zastąpienie chłodzenia gazowego magnetycznym. Chłodzenie magnetyczne, a ściślej, rozmagnesowanie adiabatyczne polega na zastosowaniu zjawiska magnetokalorycznego. Jest to, jak wyjaśnia Słownik PWN, zmiana temperatury ciała paramagnetycznego lub ferrromagnetycznego przy adiabatycznej zmianie pola magnetycznego, wykorzystywana w laboratoriach do otrzymywania niskich temperatur.
Materiały magnetokaloryczne rozgrzewają się pod wpływem pola magnetycznego. Później, gdy oddają ciepło, zanika pole magnetyczne, a temperatura samego materiału dramatycznie spada, pozwalając osiągać w laboratoriach temperatury bliskie zeru absolutnemu. To samo zjawisko można by wykorzystać w domowych lodówkach czy klimatyzatorach. Jednak istnieją dwie poważne przeszkody, które uniemożliwiają zastosowanie rozmagnesowania adiabatycznego w naszych domach. To gadolin i arsen, dwa metale wykorzystywane w stopach magnetokalorycznych. Pierwszy z nich jest bardzo rzadki i drogi, drugi - niezwykle toksyczny.
Uczeni z NCNR stworzyli z manganu, żelaza, fosforu i germanu stop magnetokaloryczny. To pierwszy tego typu stop, który nie tylko działa w temperaturze zbliżonej do pokojowej, ale nie zawiera ani drogiego gadolinu, ani toksycznego arszeniku. Jest zatem tańszy, bezpieczniejszy, a przy tym ma silne właściwości magnetokaloryczne.
Pod wpływem pola magnetycznego dochodzi do całkowitej zmiany struktury krystalicznej nowego stopu, co tłumaczy dobre właściwości magnetokaloryczne.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Cyberatak powoduje problem w jednym z największych czeskich szpitali
, 18.03.2020 r.
Szkodliwy program Reductor przechwytuje ruch HTTPS poprzez manipulowanie generatorem „losowych” liczb przeglądarek
, 10.10.2019 r.
Szwecja ponownie otwiera śledztwo przeciwko Assange'owi
, 15.05.2019 r.
Facebook uderza ponownie - teraz pyta nowych subskrybentów o hasła do ich kont e-mail
, 15.04.2019 r.
450 tys. nazw użytkowników i haseł wykradzionych od brokera kryptowalut Coinmama
, 04.03.2019 r.Starsze
Zana Design: Pendrive dla kobiet, 11:46
Dobre wyniki finansowe Symantec, 18:21
Nowsze
Windows Mobile 7 w 2010 roku?, 16:22
Nikon: Steroskopowy mikroskop z uchwytem do cyfrowych lustrzanek, 17:07
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.80 | SQL: 13 | Uptime: 141 days, 21:19 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl