heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 16 stycznia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 22 stycznia 2009, 14:37

Polacy lubią mobilny Internet

Bezprzewodowy Internet jest coraz popularniejszy zarówno wśród użytkowników indywidualnych, jak i korporacyjnych - wynika z raportu firmy Audytel ogłoszonego podczas konferencji Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Choć liczba użytkowników mobilnego Internetu (1,6 miliona pod koniec roku 2008) jest w naszym kraju znacznie niższa niż stacjonarnego (5,1 miliona), to ta pierwsza grupa powiększyła się w zeszłym roku aż o 80% i trend się zapewne utrzyma. Bezprzewodowy dostęp jest coraz tańszy (nawet poniżej 40 zł miesięcznie) i coraz szybszy - teoretycznie do 7,2 Mb na sekundę, w praktyce średnia dla Polski to około 0,7 Mb - najlepiej jest w dużych miastach. Często zawierając umowę można kupić laptopa za symboliczną złotówkę.

Komfort korzystania z Internetu w zasadzie nie zależy od rodzaju dostępu. Wprawdzie stacjonarne połączenie jest bardziej niezawodne i daje większą szybkość przesyłania danych, lecz wymaga dobrze rozwiniętej sieci kablowej, a większości użytkowników wystarcza limit 1 - 2 GB wysyłanych danych miesięcznie - zwłaszcza, że dla wielu z nich sieć bezprzewodowa to uzupełnienie posiadanego już połączenia kablowego. Także duże szybkości transmisji danych często nie są niezbędne. A w wielu miejscach (np. w hotelu, gdzie odbywała się konferencja) szybkość transmisji sięgała 3 Mb na sekundę, a czasami nawet 5 Mb.

Jeszcze kilkanaście lat temu dostęp do sieci wszystkich użytkowników na całym terytorium Polski zależał od jednego kabla o przepustowości 2 Mb, łączącego nasz kraj ze światem. Teraz istniejące technologie pozwalają przesyłać bezprzewodowo około 10 Mb, ale wkrótce może to być 100 - 200 Mb.

Już dziś dzięki szybkiej transmisji danych możliwe jest między innymi dziennikarstwo obywatelskie - o wielu ważnych i ciekawych wydarzeniach dowiadujemy się z nakręconego komórką materiału filmowego. Wszystkie serwisy społecznościowe mają swoje wersje mobilne, a mobilne serwisy muzyczne pozwalają użytkownikom zarówno pobierać, jak i wysyłać pliki. Telefon stał się nie tylko dającym poczucie bezpieczeństwa narzędziem do porozumiewania się, ale także pozwala lepiej organizować czas wolny i rozrywkę, dzielić się z innymi pomysłami, opiniami, zdjęciami i muzyką. W dzieleniu się z innymi za pośrednictwem internetu w komórce Polska zajmuje czołową pozycję w Europie - głównie dzięki portalowi Nasza Klasa.

W przyszłości pojawi się wiele nowych usług wykorzystujących bezprzewodowe przesyłanie danych - chociażby mobilna telewizja odbierana za pomocą telefonów komórkowych, a nawet zegarków. Niedawno w Japonii dwóch ministrów przyłapano na oglądaniu telewizji w zegarku podczas sesji interpelacyjnej; tamtejsze prawo już od roku nie pozwala wnosić komórek do parlamentu.

Grzegorz Pietrzak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.01.2009 r.

Nowe serwery Thecus w ofercie EPA Systemy, 9:08

NETGEAR ReadyNAS Pro Pioneer Edition RNDP600E, 9:05


Nowsze

22.01.2009 r.

Intel zamyka fabryki, 14:38

Nadchodzi era zwijalnych wyświetlaczy?, 14:39


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.37 | SQL: 18 | Uptime: 178 days, 9:19 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl