heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 5 stycznia 2009, 13:02

Najpopularniejsze szkodliwe programy grudnia 2008

Kaspersky Lab prezentuje listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w grudniu 2008 r. Od lipca 2008 r. lista 20 najpopularniejszych szkodników jest tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii 2009 produktów przeznaczonych do użytku domowego. Dane te umożliwiają firmie Kaspersky Lab nie tylko natychmiastowe uzyskanie informacji o zagrożeniach oraz śledzenie ich ewolucji, ale również wykrycie nieznanych zagrożeń i zapewnienie ochrony użytkownikom tak szybko jak to możliwe.

Pierwszy z rankingów tworzą szkodliwe programy, które były najczęściej wykrywane na komputerach użytkowników przez produkty antywirusowe z linii 2009.

Wykres wirusów w grudniu 2008

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, grudzień 2008



W listopadzie na pierwszym miejscu uplasował się wirus Sality.aa. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy znacznie wzrosła liczba komputerów zainfekowanych tym szkodnikiem. W zeszłym miesiącu analitycy z Kaspersky Lab przewidywali nadciągającą epidemię tego wirusa. Prognozy te sprawdziły się – nowe wersje tego wirusa pojawiały się kilka razy w tygodniu.

W listopadzie GetCodec.c spełniał podobną funkcję co w październiku Wimad.n - wykorzystywał udokumentowaną, ale mało znaną funkcjonalność w formacie ASF. Biorąc pod uwagę fakt, że multimedia stanowią nieodzowną część dzisiejszego świata elektronicznego, z pewnością pojawią się inne, podobne szkodliwe programy.

W rankingu pojawiły się dwa nowe downloadery skryptów - Trojan-Downloader.JS.Tabletka.a oraz Trojan-Downloader.JS.Iframe.yp – oraz trzy robaki, z których dwa pochodzą z błyskawicznie rozprzestrzeniającej się rodziny Autorun. Biorąc pod uwagę szybkość rozprzestrzeniania się robaków Autorun, należy spodziewać się wzrostu liczby maszyn zainfekowanych tymi programami. Trzeci z nowych robaków, Mabezat.b, prowadzi również w drugim listopadowym rankingu.

Wszystkie zawarte w rankingu szkodliwe i potencjalnie niechciane programy, jak również programy adware można podzielić na trzy ogólne klasy. Udział trojanów zmniejszył się o kolejne 10%, natomiast udział samodzielnie rozprzestrzeniających się programów zwiększył się z 30% do 45%.

Diagram wirusów w grudniu 2008

Podział najpopularniejszych szkodliwych programów na kategorie, grudzień 2008



Ogólnie, we wrześniu na komputerach użytkowników wykryto 39 240 unikatowych szkodliwych programów, programów adware oraz potencjalnie niechcianych programów. Bez wątpienia liczba zagrożeń na wolności wrasta. W tym miesiącu wzrost wynosił średnio 4 000 (we wrześniu wykryto 35 103 programów).

Drugie zestawienie pokazuje statystyki dotyczące szkodliwych programów, które najczęściej infekują obiekty na atakowanych maszynach. Większość programów w tym rankingu potrafi infekować pliki.

Wykres wirusów w grudniu 2008

Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, grudzień 2008



W stosunku do poprzedniego miesiąca w rankingu wystąpiło niewiele zmian: odnotowano jedną nowość i jeden powrót. Potwierdzają się prognozy z zeszłego miesiąca – zawartość listy 20 najpopularniejszych szkodliwych programów jest stosunkowo stabilna.

Nowość na liście, robak o nazwie Bacteraloh.h, został po raz pierwszy wykryty przez firmę Kaspersky Lab w styczniu 2007 r. Robak ten zdołał zakwalifikować się do drugiego rankingu, ponieważ jest wykorzystywany w niektórych modyfikacjach wirusa Sality. Jak już zauważyliśmy wcześniej, rodzina ta jest obecnie bardzo aktywna.

Do rankingu powrócił Worm.VBS.Headtail.a, który wypadł z niego we wrześniu. Robak ten pojawiał się w rankingu i znikał z niego już wiele razy, dlatego można się spodziewać, że podobna sytuacja jeszcze powtórzy się.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

05.01.2009 r.

Freescale z układem i.MX51 mierzy w tanie netbooki, 11:57

Acer szykuje 10-calowy netbook, 11:56


Nowsze

05.01.2009 r.

Transcend: Czytnik z oprogramowaniem do odzyskiwania zdjęć, 16:47

ECS A790GXM-AD3 Black Series, 16:56


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.20 | SQL: 13 | Uptime: 326 days, 20:16 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl