heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 23 grudnia 2008, 13:12

Hamburger z robakiem na święta

Uwaga na świąteczne kartki pochodzące z niepewnych źródeł. Cyberprzestępcy wykorzystują łatwowierność internautów i przesyłają im swoje “cyberżyczenia”. Tym razem dołączony do kartek świątecznych z McDonald’s i Hallmark robak P2PShared.U infekuje komputer, rozsyłając się za pośrednictwem poczty email nic niepodejrzewającego internauty.

PandaLabs, laboratorium Panda Security specjalizujące się w wykrywaniu i analizie złośliwego oprogramowania, odnotowało pojawienie się fałszywych wiadomości z McDonald’s. Wiadomość email, która rzekomo zawiera specjalną świąteczną ofertę sieci McDonald’s, w rzeczywistości służy rozpowszechnianiu robaka P2PShared.U. Wiadomość zatytułowana „McDonalds życzy Wesołych Świąt!” kusi świąteczną promocją. Wszystko co trzeba zrobić by wziąć w niej udział, to wydrukować kupon promocyjny i udać się z nim do lokalu sieci. Jednocześnie nasz komputer zostaje zainfekowany robakiem P2PShared.U.

Aby wiadomość wyglądała bardziej wiarygodnie, adres nadawcy posiada domenę mcdonalds.com. Wiadomość zawiera także rozwijane menu umożliwiające wybranie kraju, co miało utwierdzić adresata w przekonaniu, że email został wysłany z firmy dysponującej oddziałami na całym świecie.

Groźna kartka świąteczna z Hallmark


Złośliwy kod wykorzystuje do rozprzestrzeniania się także wiadomości email, na przykład o temacie „Otrzymałeś kartkę Hallmark od swojego przyjaciela”. List zachęca do otwarcia kartki z życzeniami, która ma pochodzić z popularnego serwisu Hallmark.

Obie wiadomości sprytnie wykorzystują zabiegi socjotechniczne. Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym czujność internautów jest wyraźnie uśpiona. Ufność, z jaką przyjmują oni wszelkie informacje i życzenia związane ze świętami Bożego Narodzenia, stanowi niepowtarzalną okazję dla cyberprzestępców. Propozycja skorzystania z promocji czy też otrzymania prezentu okazuje się w takich chwilach bardzo skuteczną przynętą” - przyznaje Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska.

Niechciane prezenty


W obu przypadkach, gdy użytkownik otwiera załącznik - w rzeczywistości pobiera kopię robaka P2PShared.U i instaluje go na swoim komputerze. Po zainstalowaniu robak rozsyła wiadomości email o takim samym temacie i podobnej treści do innych użytkowników będących na liście kontaktów ofiary. Na koniec umieszcza własne kopie w folderach programów P2P (eMule, LimeWare, Morpheus itp.), nadając im nazwy związane z oprogramowaniem zabezpieczającym, programami do obróbki grafiki, aplikacjami łamiącymi zabezpieczania programów itp. W efekcie każdy użytkownik w rzeczywistości pobiera na swój komputer kopię robaka.

Panda radzi: nie przyjmuj e-życzeń od nieznajomych


Aby uniknąć tego rodzaju infekcji, Panda Security zaleca użytkownikom nieotwieranie wiadomości pochodzących od nieznanych nadawców, a w szczególności załączników. Powinniśmy również unikać zamieszczonych tam linków.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

23.12.2008 r.

OCZ proponuje wyczynową serię Blade, 13:05

VIA Trinity - Hi-Def w małych gabarytach, 12:57


Nowsze

23.12.2008 r.

Cowon S9 z BBE+ od stycznia w Polsce, 13:14

Optimus kończy współpracę z ABC Data, 13:21


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.20 | SQL: 9 | Uptime: 164 days, 2:43 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl