heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 25 listopada 2008, 15:08

Film High School Musical zagrożeniem

Panda Security ostrzega: cyberprzestępcy wykorzystują zainteresowanie, jakim wśród dzieci i nastolatków cieszy się film „High School Musical”. Pod postacią plików audio i wideo z nim związanych ukrywają oprogramowanie infekujące komputer.

PandaLabs, laboratorium Panda Security specjalizujące się w wykrywaniu i analizie złośliwego oprogramowania, powiadomiło o kolejnym zagrożeniu. Wiele spośród udostępnionych w internecie utworów i filmów związanych z filmem „High School Musical” zostało wykorzystanych przez cyberprzestępców do ukrycia złośliwego oprogramowania: wirusów, robaków, trojanów itp. Zainfekowane pliki są rozpowszechniane przy użyciu sieci P2P, takich jak eMule, eDonkey itp.

Fani „High School Musical” na celowniku cyberprzestępców


Wynikiem wyszukiwania materiałów związanych z „High School Musical” bardzo często są pliki zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. „Cyberprzestępcy postanowili wykorzystać ogromne zainteresowanie filmem. Pod przykrywką znanych z musicalu utworów i filmów przemycają stworzone przez siebie złośliwe kody. Dodatkowe niebezpieczeństwo tkwi w tym, że znaczną część fanów popularnego musicalu stanowią osoby bardzo młode, które są szczególnie podatne na zagrożenia. Dlatego tak ważne jest uświadamianie dzieci i młodzieży na temat zachowywania bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu" - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska.

Użytkownicy uruchamiając fałszywy plik, spodziewają się usłyszeć piosenkę z filmu lub obejrzeć film wideo. Kończy się jednak na zainfekowaniu komputera przez VB.ADQ, trojana Agent.KGR, oprogramowanie adware Koolbar lub inny złośliwy kod. Niektóre z zagrożeń mogą podczas uruchamiania wyświetlać obrazy związane z filmem, ale służy to jedynie uśpieniu czujności internauty.

Obserwujemy coraz większą liczbę plików pobieranych z sieci P2P, które zawierają złośliwe oprogramowanie. Nawet próba wyszukania losowego ciągu znaków (np. abxdj) skutkuje znalezieniem złośliwych plików. Ponadto istnieją serwery, które wydają się być tworzone wyłącznie w celu rozpowszechniania złośliwego oprogramowania w sieciach P2P" - dodaje Sobianek.

Lista przykładowych plików, w których znaleziono złośliwe kody

Lista przykładowych plików, w których znaleziono złośliwe kody



PandaLabs zaleca użytkownikom zachowanie ostrożności podczas pobierania plików, a w szczególności sprawdzanie ich rozszerzeń, ponieważ wiele szkodliwych plików posiada rozszerzenie „.exe”, które rzadko występuje w przypadku muzyki lub plików wideo.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

25.11.2008 r.

Chcemy pracować w Polsce - raport Pracuj.pl, 11:21

Ciepło bazodanowe, 11:14


Nowsze

25.11.2008 r.

Gigapikselowe "cyfrówki" w obronie Ziemi, 15:14

MIT i "opowiadania przyszłości", 15:15


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.41 | SQL: 20 | Uptime: 164 days, 1:52 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl