Piątek, 14 listopada 2008, 08:48
Czy czeka nas era bio-pleksiglasu?
Już za kilka lat do produkcji pleksiglasu możemy zacząć wykorzystywać bakterie. O odkryciu interesujących cech niektórych mikroorganizmów informują niemieccy naukowcy.Pleksiglas, zwany także szkłem akrylowym, zbudowany jest z cząsteczek poli(metakrylanu metylu) (ang. polymethyl methacrylate - PMMA). Obecnie jest on wytwarzany na drodze chemicznej, zaś surowcami do jego produkcji są związki zawarte w ropie naftowej. Nie dziwi w związku z tym fakt, że poszukiwana jest metoda bardziej przyjazna dla środowiska i, co ważne, opłacalna w dobie kończących się powoli zapasów "czarnego złota". Nowy pomysł na syntezę metakrylanu polimetylu zakłada zastosowanie w tym celu osiągnięć "białej", czyli przemysłowej, biotechnologii.
Autorami technologii są naukowcy z dwóch niemieckich instytucji: Uniwersytetu w Duisburgu i Essen oraz Centrum Nauk Przyrodniczych im. Helmholtza. W jednym z gatunków bakterii odnaleźli oni enzym, zwany mutazą 2-hydroksyizobutyrylu, zdolny do przeprowadzenia reakcji kluczowej dla syntezy PMMA. Co ciekawe, do odkrycia doszło podczas prac nad zupełnie innym projektem, mającym na celu rozkład silnej toksyny - eteru metylo-tert-butylowego.
Odkryty enzym posiada zdolność do zmiany położenia atomów wewnątrz łańcuchów złożonych z czterech atomów węgla. Uzyskiwana jest w ten sposób struktura rozgałęziona zamiast typowej cząsteczki liniowej. Właśnie taki kształt molekuł jest optymalny dla syntezy szkła akrylowego.
Istotną cechą odkrytego procesu jest możliwość całkowitej rezygnacji ze stosowania produktów ropopochodnych na rzecz łatwo dostępnych związków organicznych, takich jak cukry czy kwasy tłuszczowe. W praktyce oznacza to, że PMMA będzie można uzyskiwać z wielu rodzajów zwykłych śmieci.
Autor, dr Thore Rohwedera, przewiduje, że produkcję nowej technologii uda się wdrożyć na skalę przemysłową za ok. 4 lata. Światowy rynek produkcji PMMA jest wart około 4 miliardów euro rocznie.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Unia Europejska kończy przygotowania do stworzenia „cyfrowego bliźniaka” Ziemi
, 07.10.2020 r.
Hakerzy w dobie koronawirusa próbują wyłudzić dane posiadaczy kont w PKO BP
, 18.03.2020 r.
Google przez trzy lata walczył z grupą usiłującą infekować aplikacje w Play Store
, 12.01.2020 r.
Oferta sprzedaży danych 92 milionów Brazylijczyków
, 10.10.2019 r.
Superszybkie monitory LG dla graczy
, 15.06.2019 r.Starsze
Intel prezentuje domowe urządzenie medyczne, 8:43
Barack Obama przynętą dla cyberprzestępców, 18:22
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.03 | SQL: 13 | Uptime: 152 days, 12:52 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl