heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 18 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 22 października 2008, 11:37

Maturzystom nie wystarcza licencjat - raport Pracuj.pl

80% badanych maturzystów rozważa kontynuowanie nauki na studiach wyższych - I stopnia lub jednolitych magisterskich. Z badania Gemius, przeprowadzonego na zlecenie portalu Edulandia.pl wynika, że większość maturzystów chciałaby ukończyć studia z tytułem magistra, a 38% spośród tych ostatnich już dzisiaj deklaruje, że chciałoby kontynuować naukę także po dyplomie.

Maturzyści uznają zakończenie edukacji na poziomie licencjackim lub inżynierskim za niewystarczające - wśród osób wybierających studia I stopnia, tylko 5% nie chce później kontynuować nauki na studiach magisterskich, zaś blisko trzy czwarte jest już zdecydowanych by ją kontynuować.

Wykres kontynuacji nauki

Czy po studiach I stopnia zamierzasz kontynuować naukę na studiach uzupełniających magisterskich lub jednolistych studiach magisterskich?



Studia magisterskie i licencjackie są częściej wskazywane przez dziewczęta, studia inżynierskie - przez chłopców. Widać też większe zainteresowanie studiami magisterskimi wśród uczniów z dużych miast. Niemal połowa badanych maturzystów już przed końcem września podjęła decyzję o wyborze kierunku studiów i uczelni. Przy wybieraniu kierunku studiów, maturzyści w podobnym stopniu kierowali się własnymi zainteresowaniami, co perspektywami zawodowymi. Wśród czynników decydujących o wyborze uczelni młodzi ludzie najczęściej wskazywali: oferowane kierunki studiów i rodzaj uczelni. Co ciekawe, aż 87% z nich za istotny lub bardzo istotny czynnik uważa jakość kadry naukowej.

Czynniki istotne przy wyborze uczelni

Czynniki istotne przy wyborze uczelni



Najpopularniejsze kierunki studiów to prawo i administracja, psychologia oraz medycyna. Tylko nieliczni maturzyści (2,5%) ze wszystkich planujących studia wyższe, nie umieli wskazać kierunku, na którym najbardziej chcieliby studiować. Blisko połowa osób planujących studia na poziomie magisterskim nie rozważała jeszcze kwestii związanych ze swoją dalszą edukacją po dyplomie. Jednocześnie prawie jedna czwarta maturzystów (22%) planujących zostać magistrem już teraz deklaruje, że chciałaby następnie podjąć studia podyplomowe. O studiach MBA słyszał co dziesiąty spośród nich, zaś co trzydziesty - chciałby po dyplomie podjąć takie studia.

Preferowane kierunki studiów

Preferowane kierunki studiów



Ogólne zainteresowanie sytuacją na rynku pracy deklaruje aż dwie trzecie (63%) badanych, tyle samo zamierza podjąć pracę w trakcie nauki na studiach lub w szkole policealnej, najczęściej już w pierwszym roku nauki. Dla ponad połowy zamierzających pracować w trakcie nauki ważniejsze są przyczyny ekonomiczne niż chęć zdobycia doświadczenia zawodowego. Co czwarty respondent po skończeniu nauki zamierza pracować poza Polską.

W pracy podjętej już po studiach, dzisiejsi maturzyści średnio chcieliby zarabiać ponad 1.900 zł netto, po roku pracy - ponad 2.700 zł, a po trzech latach - już 4.080 złotych. Nastroje maturzystów są dość optymistyczne - co trzeci badany, spośród tych, którzy podjęli już decyzję o wyborze uczelni i kierunku studiów sądzi, że wybrana szkoła bardzo dobrze przygotuje go od strony praktycznej do pracy zawodowej. Średni stopień takiego przygotowania (w skali 1-5) został oceniony na 4,1.

Realna ocena pensji po studiach

Realna ocena pensji po studiach



Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.10.2008 r.

Telefon satelitarny od Iridium, 11:19

21.10.2008 r.

Superkomputer lepem na naukowców, 19:15


Nowsze

22.10.2008 r.

Czy położenie hotelu jest najważniejsze?, 12:58

Yahoo! zapowiada zwolnienia, 13:02


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.07 | SQL: 14 | Uptime: 505 days, 18:54 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl