heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 27 maja 2020 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 8 października 2008, 14:37

Sieć bezprzewodowa dzięki diodom LED

Amerykańska Narodowa Fundacja Nauki dofinansuje projekt Smart Lighting, którego celem jest wykorzystanie diod LED do przesyłania danych. Kwotę 18,5 miliona dolarów otrzymają Boston University, Renssalaer Polytechnic Institute oraz University of New Mexico, które wspólnie chcą wykorzystać LED-y do tworzenia sieci bezprzewodowych.

Profesor Thomas Little z Boston University twierdzi, że gdy rozpowszechnią się diody LED, to każda z nich będzie mogła służyć za punkt dostępowy, którego prędkość transmisji wyniesie początkowo od 1 do 10 megabitów na sekundę. Taka sieć miałaby znacznie większe możliwości, niż obecnie wykorzystywane sieci bezprzewodowe. Jak mówią uczeni, o ile w obecnych sieciach osoba, która pobiera olbrzymie ilości danych powoduje, że inni użytkownicy doświadczają spowolnień w transmisji, to w sieci LED każdy, kto ma do dyspozycji pojedynczy punkt dostępowy, czyli znajduje się w zasięgu diody, może pobierać dane z maksymalną prędkością, nie zakłócając transmisji z innych diod.

Ponadto, jako że światło widzialne nie przechodzi np. przez ściany, cała transmisja jest znacznie bardziej bezpieczna, niż w przypadku sieci bezprzewodowych, a jej podsłuch - bardzo utrudniony. Kolejne zalety sieci LED to mniejsze zużycie energii niż w przypadku sieci bezprzewodowych i, co za tym idzie, mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Technologia LED nie musi ograniczać się do pomieszczeń. Niewykluczone, że jej pierwsze testy zostaną przeprowadzone przez przemysł samochodowy.

Specjaliści przyznają, że sami nie są w stanie w tej chwili wyobrazić sobie wszelkich możliwych sposobów zastosowań takiej technologii. Światło ze sztucznych źródeł można spotkać praktycznie wszędzie, więc w różnych miejscach sieci LED mogą być wykorzystane w różny sposób.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

08.10.2008 r.

Intel ma "poważne wątpliwości", 14:33

Wentylacja zmniejsza ryzyko śmierci dziecka, 11:31


Nowsze

08.10.2008 r.

Facebook ma coraz więcej fałszywek, 17:58

09.10.2008 r.

Śmiertelnie niebezpieczne MP3, 11:47


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


KJ - 08 października 2008, 15:55

To już chyba kiedyś było i nazywało się IRDA ... Jakie miało wady wie pewnie każdy kto korzystał ...

"mniejsza emisja węgla do atmosfery" no cóż gdybyśmy emitowali węgiel do atmosfery to wystarczyło by go pozamiatać wokół zakładu i załadować do pieca ponownie ... niestety emitujemy dwutlenek węgla ;)


asd - 08 października 2008, 16:53

Taka sama idea prawie jak podczerwieni. Jaki tego sens to ja nie wiem.


webmortiz - 09 października 2008, 12:48

"Profesor Thomas Little z Boston University twierdzi, że gdy rozpowszechnią się diody LED...". A diody LED to jakas niesamowita technologia, która dopiero sie pojawia? Czy to chodzi i jakies inne diody LED?


budus2 - 09 października 2008, 14:47

A niech ktoś mi zasłoni takoą diodę dostępową, zatłukę :P
Dupa, nie nowa technologia.


adam - 09 października 2008, 18:58

czy to mi sie zdaje czy to naprawde ktoś ma poroniony pomysł ;p . Przecierz ledy sie zupełnie do tego nienadają.


charles1991 - 11 października 2008, 12:14

A te diody na 90% będą podczerwone...
Z wikipedii:
"IrLAN – Local Area Network Access: Końcowym dowolnym protokołem jest IrLAN. Służy do wygodnego połączenia między przenośnymi PC a siecią lokalną. IrLAN oferuje trzy modele działania, umożliwiające:
przyłączanie komputera do sieci przez punkt dostępowy (IrLAN adaptator),
komunikowanie się dwóch komputerów, tak jakby były przyłączone do sieci,
przyłączenie komputera do sieci przez drugi komputer, już przyłączony."

Czyżby IrDA 1.2?Autor:  


Copyright © 2002-2020 | Prywatność | Load: 0.37 | SQL: 18 | Uptime: 94 days, 15:51 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl