Czwartek, 18 września 2008, 11:53
Polska zajęła 32 miejsce w globalnym rankingu konkurencyjności sektora IT
Polska zajęła w 2008 roku 32 miejsce w globalnym rankingu konkurencyjności sektora IT. Oznacza to spadek o 2 miejsca w stosunku do roku 2007. W Europie najwyższe lokaty zajęły: Wielka Brytania, Szwecja i Dania. W Europie Wschodniej w czołówce uplasowały się: Estonia, Słowenia i Węgry.Na 24 kraje Unii Europejskiej, które objęto badaniem, Polska znalazła się na 19 pozycji. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyprzedziły ją: Estonia, Słowenia, Węgry, Czechy i Słowacja. Na 9 krajów, które razem z Polską przystąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku jedynie dwa: Litwa i Łotwa osiągnęły gorsze rezultaty. Cypr i Malta nie zostały uwzględnione w rankingu, natomiast pozostałych 5 nowych członków Unii uzyskało lepsze wyniki. W skali całej Unii Europejskiej objętej badaniem, w tyle za Polską pozostały jedynie: Grecja, Łotwa, Litwa, Rumunia i Bułgaria.
Celem prowadzonych już drugi rok badań jest ocena i porównanie 66 krajów pod względem warunków rozwoju przemysłu informatycznego (IT). Pozwoli to określić zakres, w jakim dany kraj wspiera konkurencyjność swojego sektora IT. Wprawdzie skład grupy 20 krajów zajmujących najwyższe miejsca w rankingu nie zmienił się od ubiegłego roku, to jednak dziewięć państw awansowało, zaś 11 spadło na niższe miejsca. W grupie pięciu krajów zajmujących najwyższe miejsca w rankingu pojawiły się trzy nowe państwa: Tajwan, Szwecja i Dania. W Europie najwyższe miejsca zajmują: Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Holandia i Szwajcaria.
„Tegoroczny wynik świadczy o tym, że wskaźnik konkurencyjności sektora IT w danym kraju może bardzo szybko wzrosnąć lub zmniejszyć się” – powiedział Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce – „Wskazane w badaniu sześć kryteriów oceny konkurencyjności sektora IT pozwala ocenić możliwości danego kraju w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju technologicznego, a co za tym idzie, podnoszenia poziomu życia obywateli. Niestety w wypadku Polski wyniki badania nie nastrajają optymistycznie. Szczególnie niepokojące są niskie nakłady w zakresie R&D (badania i rozwój). Warto zwrócić także uwagę, że analitycy wskazują niedostateczne wsparcie rozwoju technologicznego kraju przez rząd. Ta sytuacja musi ulec poprawie, jeśli Polska chce być atrakcyjnym miejscem realizacji międzynarodowych inwestycji i krajem gospodarki opartej na wiedzy. To, że mamy dobrych hydraulików Europa już wie, czas wreszcie pokazać światu nasz potencjał intelektualny.”
W 2007 roku Polska odnotowała znaczący wzrost gospodarczy, nieznacznie wzrosła skuteczność ochrony praw autorskich, rozwinęła się bankowość elektroniczna, wzrosły płace w sektorze IT, nowe międzynarodowe koncerny zainwestowały na rynku polskim. Autorzy raportu zwracają uwagę na obszary, w których możliwe są dalsze zmiany. Należą do nich: usprawnienie systemu sądownictwa, ograniczenie korupcji, zwalczanie biurokracji, zmniejszenie zadłużenia publicznego, podjęcie walki z piractwem komputerowym oraz zwiększenie nakładów na edukację i na rozwój nowych technologii.
W wyniku badań ustalono, że Polska osiągnęła najlepsze wyniki w następujących kategoriach: system prawny korzystny dla rozwoju sektora IT-26 miejsce, rozbudowana infrastruktura IT-30 miejsce i wykwalifikowani pracownicy branży IT-32 miejsce. Dziedziny, w których możliwa jest jeszcze poprawa, to kreowanie otwartej, konkurencyjnej gospodarki-34 miejsce, rządowe wsparcie dla rozwoju technologii-35 miejsce i nakłady na badania i rozwój-36 miejsce.
Sześć czynników wpływających na wzrost konkurencyjności
Badania przeprowadzone przez Economist Intelligence Unit świadczą o tym, że sukces danego kraju w tworzeniu środowiska sprzyjającego rozwojowi branży IT zależy od sześciu czynników: wykwalifikowanej siły roboczej, środowiska rozwoju innowacyjności, infrastruktury technicznej, systemu prawnego skutecznie chroniącego własność intelektualną (patenty, prawa autorskie), otwartej, konkurencyjnej gospodarki oraz wsparcia administracji publicznej w promowaniu rozwoju technologicznego przy zachowaniu swobody działalności gospodarczej.
W większości krajów osiągających dobre wyniki w powyższych sześciu kategoriach przemysł IT jest silnie rozwinięty. Bezpośredni udział sprawnego sektora IT w dochodzie narodowym brutto
w najbardziej rozwiniętych krajach przekracza 5%. Ponadto sektor IT pośrednio przyczynia się do ogólnego rozwoju gospodarczego, gdyż pomaga zwiększać wydajność i produktywność firm oraz pracowników.
- Wyniki badań pozwoliły sformułować kilka dodatkowych wniosków:
- Inwestycje w edukację mają zasadniczy wpływ na rozwój krajowego przemysłu IT.
W najbliższych latach jednym z największych wyzwań dla firm z branży IT będzie znalezienie utalentowanych pracowników. - Konkurencyjny rynek usług szerokopasmowego dostępu do sieci przyczynia się do rozwoju sektora IT. Bez szybkiego, niezawodnego i bezpiecznego dostępu do Internetu firmy z branży zaawansowanych technologii nie są w stanie skutecznie współpracować
z partnerami i ze środowiskiem naukowym, a także nie mogą świadczyć usług on-line. - System prawny chroniący własność intelektualną (IPR) i umożliwiający ściganie przestępstw komputerowych (intelektualnych) jest niezbędny. W Stanach Zjednoczonych, Australii i Europie Zachodniej istnieją najskuteczniejsze systemy ochrony własności intelektualnej i walki z cyberprzestępczością, ale obserwuje się także progres w tej dziedzinie w takich krajach, jak Chiny.
- Badania i rozwój zostaną „uwolnione” dzięki globalizacji i Internetowi. Najlepszymi inkubatorami innowacji będą środowiska (on-line i nie tylko) ogniskujące talenty, technologie, kapitał inwestycyjny typu venture capital orazuczelnie wyższe.
BSA
Wersja do druku
Podobne tematy
Poczta Polska wprowadza elektroniczne awizo
, 20.09.2013 r.
Polska premiera Nintendo Wii U
, 03.12.2012 r.
Polska zaraziła Europę protestami przeciwko ACTA
, 12.02.2012 r.
Groupon Polska podsumowuje rok
, 10.11.2011 r.
Polska goni światowy rynek płatności mobilnych
, 29.03.2011 r.Starsze
MIT ogłosił konkurs, 8:51
Chińskie superkondensatory z tantalu, 8:47
Nowsze
Canon: Lustrzanka z Full HD, 20:04
ThinkPad R61i, 9:27
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.31 | SQL: 13 | Uptime: 182 days, 16:11 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl