heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 1 czerwca 2020 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Sobota, 13 września 2008, 17:51

HP planuje własny system operacyjny?

Hewlett-Packard, największy na świecie producent komputerów PC, najprawdopodobniej powołał do życia zespół mający na celu opracowanie alternatywnego dla Windows Vista systemu operacyjnego.

Z przecieków z korporacji wynika, że w HP powstały dwa zespoły. Pierwszy z nich ma na celu opracowanie oprogramowania, które pozwoliłoby użytkownikom „zrezygnować z niektórych cech systemu Vista”. Drugi zespół ma na celu zbudowanie konkurencyjnego do Windows systemu operacyjnego korzystając z Linuksa.

HP potwierdza oficjalnie istnienie pierwszego zespołu. Korporacja od dziewięciu miesięcy eksperymentuje z interfejsem dotykowym, a owoce ich pracy używane są w opracowanym przez HP urządzeniu TouchSmart.

Istnieniu drugiego zespołu HP zaprzecza, chociaż dodaje przy tym, że być może rozmowy o stworzeniu systemu zastępującego Vistę mogły być prowadzone przez pracowników korporacji „poniżej poziomu głównego kierownictwa”. Phil McKinney - chief technology office – dodaje, że HP nie przeznacza „znacznych funduszy” na tego typu projekty, a głównym celem HP jest stworzenie swoistej „wartości dodanej” do Visty.

Phil McKinney wyraził przekonanie, że w przeciągu dwóch-trzech lat interfejs dotykowy stanie się standardem. Umożliwi to przyciągnięcie do komputerów osoby, dla których kontakt z technologią jest zbytnim wyzwaniem.

McKinney dodał, że HP współpracuje blisko z Microsoft podczas prac nad Windows 7, który będzie natywnie obsługiwał interfejs dotykowy.

Analitycy wskazują, że jeśli HP – lub inny producent – chciałby wejść na rynek z nowym systemem operacyjnym, znajdzie teraz na rynku bardzo sprzyjające warunki. Paradoksalnie, przyczynił się do tego sam Microsoft, którego Vista nie spotyka się w dalszym ciągu ze zbyt ciepłym przyjęciem klientów. Dla producenta komputerów możliwość zaoferowania własnego systemu operacyjnego oznaczałaby uniezależnienie się od Microsoft.

Według innego przecieku z HP, korporacja obawia się wejścia Apple w segment notebooków kosztujących mniej niż 1000 dolarów. To bardzo szybko rosnący rynek, na którym Apple mogłoby wywołać duże zamieszanie. Własny, taszy system operacyjny mógłby wzmocnić pozycję HP.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

13.09.2008 r.

NEC dołącza do IBM, 13:00

Quanta planuje przewrót na rynku?, 12:59


Nowsze

14.09.2008 r.

Panasonic: Najmniejsza lustrzanka świata, 8:46

Sony XEL-1 - bezprzewodowy telewizor OLED, 9:18


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


gość - 13 września 2008, 21:14

cyt. "Vista nie spotyka się w dalszym ciągu ze zbyt ciepłym przyjęciem klientów" - to dlaczego HP z uporem maniaka paprze swoje produkty (notebooki), brakiem sterowników do innego systemu niż vista? Bardzo dużo moich znajomych było zawiedzionych tym systemem, i jeszcze bardziej tym, że nie mogą "przesiąść się na xp z powodu braku sterowników.Autor:  


Copyright © 2002-2020 | Prywatność | Load: 1.57 | SQL: 8 | Uptime: 129 days, 9:58 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl